Povežite se s nama

Međimurje

Goričan: na Šuderici novi turistički sadržaji i moderno odmorište za cikloturiste

FOTO: Studio VIPRO

Objavljeno:

- dana

U Goričanu je potpisan ugovor vrijedan više od 1,8 milijuna kuna kojim je definiran početak radova na izgradnji Turističko-rekreativnoga centra Ribnjak na popularnoj Šuderici. Iz fondova Europske unije sufinancira se 85 posto ukupnih troškova, dok je preostali dio osiguran u proračunu Općine Goričan.

Novi objekt služit će kao info točka za posjetitelja, ali će biti uređen i kao izložbeni te interpretacijski centar kojemu je cilj poboljšati ponudu za sve posjetitelje Šuderice. U sklopu novoga turističkog objekta uredit će se i natkriveno odmorište za bicikliste, tzv. smart-bike point koji će biti opremljen alatima za popravak, USB punjačima, Wi-Fi pristupnim točkama i mapom s osnovnim informacijama o biciklističkim rutama u okolici. Naime, u neposrednoj blizini Goričana prolazi popularna ruta EuroVelo 13, a riječ je o najdužoj europskoj cikloturističkoj ruti dugoj 9950 kilometara, a koja prolazi kroz 20 država i spaja Barentsovo i Crno more.

– Riječ je o nastavku projekta pod nazivom „Two rivers one goal“, čiji je prvi dio završio prije godinu dana, a bio je vezan uz izgradnju staze i rasvjete te postavljanju fitnes sprava na otvorenom te još neke detalje. Nastavak projekta ukupne je vrijednosti 2,6 milijuna kuna za Goričan, od čega će se na izgradnju objekta s info centrom i odmorištem za bicikliste utrošiti oko 1,8 milijuna kuna. Rok za izvedbu radova je šest mjeseci, no radovi će biti završeni i prije roka, vjerujem do početka ljeta. Šuderica mora biti najljepši rekreacijski centar u regiji te stoga uskoro potpisujemo još jedan ugovor. Riječ je o izgradnji moderne pozornice čije je vrijednost oko 330.000 kuna. I taj se projekt financira europskim novcima iz Fonda za ruralni razvoj. Radovi na pozornici bit će završeni do 1. svibnja – otkrio je Mario Moharić, načelnik Općine Goričan.

Goričan se može pohvaliti s čak šest projekata iz programa INTERREG Mađarska – Hrvatska, po čemu je najuspješnija općina u Međimurju.

– Projekt ima veliki značaj za Goričan, za cijelo donje Međimurje, a rekao bih i za cijelo Međimurje jer nudi nove turističke sadržaje, diže kvalitetu života i pokazuje primjer dobre prakse u kvalitetnom korištenju europskih sredstava u prekograničnoj suradnji. Ovo je jedan od petnaestak projekata koji će Međimurskoj županiji dati dodanu vrijednost u privlačenju domaćih i stranih gostiju, podići će vidljivost Međimurja, a sigurno će imati učinak i za gospodarstvo – dodao je međimurski župan Matija Posavec.

U okviru ovoga projekta neće se ulagati samo u infrastrukturu na području Goričana. Jedna od aktivnosti je i izgradnja tradicijskog etno-parka u Donjem Vidovcu u okviru kojeg će se postaviti pet drvenih kućica u kojima će biti izloženi tradicionalni alati, koji će služiti u prezentaciji i promociji tradicijskih obrta, posebno o tradiciji ispiranja zlata. Također, u okviru projekta će Općina Legrad nabaviti ekološki prihvatljiv solarni čamac pomoću kojeg će organizirati i odrađivati turističke obilaske rijekama Murom i Dravom. U mađarskoj Općini Tótszerdahely uredit će se lokalno umjetno jezero na način da postane prihvatljivo za odmor i rekreaciju turistima. Svi sadržaji u okviru projekta „Two rivers, one goal II“ zajednički će se promovirati kako bi postali što dostupniji domaćim i stranim posjetiteljima, posebno zaljubljenicima u cikloturizam.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje