Povežite se s nama

Novosti

Gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj usporavaju – novi porezi!

Objavljeno:

- dana

GOSPODARSKI STRUČNJACI NA ROTARY BUSINESS FORUMU

– Svaki novi porez usporava ekonomske aktivnosti, tim više što su naši porezi na potrošnju i dobit uglavnom veći nego u našem okruženju koje smanjuje porezna opterećenja, poput Slovenije – upozorio je u Varaždinu porezni stručnjak Hrvoje Zgombić tijekom Rotary Business Foruma 2012.

Uz guvernera hrvatskog Districta Duška Čorka, njegove je sudionike pozdravio i potpredsjednik Vlade RH i ministar gospodarstva Radimir Čačić, ali je odmah nakon toga napustio skup u pratnji predsjednika Uprave HEP-a Zlatka Koračevića.

Spremaju se novi porezi koji nisu rješenje

– PDV je povećan, kao i porez na dividendu, a spremaju se i novi porezi pomoću kojih javni sektor namjerava doći do više novca. To će drastično utjecati na BDP.  Ako povećanjem PDV-a za jedan posto prihodujemo milijardu kuna, nikako ne znači da ćemo povećanjem  za dva posto dobiti dvostruko više. Rast PDV-a, može se prevaliti na potrošače, cijenu kapitala ili rada, a sve to usporava gospodarske aktivnosti – upozorio je Zgombić napomenuvši da neučinkovita država nastoji, zbog pada BDP-a, namaknuti si novac kroz nove i više poreze, umjesto da smanjuje svoje troškove.

Neučinkovita država nastoji, zbog pada BDP-a, namaknuti novac kroz nove i više poreze, umjesto da smanjuje svoje troškove.

Iako je porezni sustava bitan, Zgombić je naglasio da nije jedini čimbenik kod odlučivanja o investicijama.

– Kada dolaze ulagači iz Austrije ili Njemačke uglavnom govore o pravnoj sigurnosti. Kada bismo imali porezni sustav ujednačen kako u tim zemljama, ostalo bi nam ključno pitanje pravne sigurnosti. A ona je katastrofalna i izostanu li tu promjene, posebice kod postupanja organa uprave, vrlo teško ćemo moći govoriti o pravnoj državi – ustvrdio je Zgombić koji dvoji u opravdanost utvrđivanja minimalnih plaća.

Industrijska politika godinama zanemarivana

Govoreći o pretpostavkama za održivi gospodarski rast,  predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić ukazao je na višegodišnje zanemarivanje industrijske politike.

– Dugo smo mislili da je novac sve. Naravno bitan je za građane i poduzetnike, ali ne i državu  za koju je samo slika proizvodnje dobara i usluga. Ukoliko toga nemate, nemate ništa. Mi imamo kunu, ali smo zapravo uveli euro koji je slika gospodarstva EU te sada moramo dostići učinkovitost tih zemalja – ustvrdio je Jurčić.

Naši političari vode državu kao da vode poduzeća, pa tako rješavaju probleme DIOKI-ja, a ne čitave kemijske ili tekstilne industrije.

Sve zemlje koje su izašle iz krize, kako je naglasio, imale su planove ze to.

– Države koje su to shvatile ušle su u krizu i iz nje izašle. Mi pričamo o strukturnim reformama, ali ne znamo koji elementi i odnosi  čini strukturu. Pričamo o investicijskoj klimi a ne navodimo koje čimbenike treba mijenjati. Stalno govorimo kako je bitna cijena rada, a uvozimo proizvode iz zemalja u kojima su plaće puno veće nego kod nas. Očigledno bitna je tehnološka razina i znanje kojeg imamo, ali ga naša politika ne koristi, već se oslanja na metodu pokušaja i promašaja ili koristimo znanja iz zemalja koje nam ne mogu pomoći – smatra predsjednik Hrvatskog društva ekonomista.

Jurčić se založio za veću ulogu države u osmišljavanju gospodarskog razvoja, posebice podizanja tehnološke razine.

– Nije Silicijska dolina nastala slučajno, kao ni Hollywood. No naši političari vode državu kao da vode poduzeća, pa tako rješavaju, primjerice, probleme DIOKI-ja, a ne čitave kemijske ili tekstilne industrije – ustvrdio je.

Izvor:
Foto: Oliver Knolmajer

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje