Povežite se s nama

Novosti

Gospodarstvo i plaće u padu, a vlast se bavi kadrovima

Objavljeno:

- dana

Anđelko Stričak, predsjednik HDZ-a Varaždinske županije

Dok se u Varaždinskoj županiji gomilaju tvrtke s ozbiljnim problemima u poslovanju, a plaće su najmanji u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i na 17. mjesto u državi za čijim prosjekom zaostaju 21 posto – županijska vlast troši dobar dio vremena na kadrovske promjene i preraspodjelu sredstava.
 

Upozorio je to u četvrtak Anđelko Stričak, predsjednik HDZ-a Varaždinske županije, podsjetivši okupljene novinare da je ta stranka još 30. kolovoza prošle godine upozorila da je županijski proračun u minusu od oko 29 milijuna kuna, a zdravstvene su ustanove nagomilale gubitak koji je došao na 238 milijuna kuna.

Bolje u – Sjevernoj Koreji

„Proračun je u minusu, a da se četiri godine nije ništa izgradilo. Županija nije općinama i gradovima pomogla gradnju ni četvornog metra vrtića ili drugog prostora, a razlog tome su i poslovi temeljem javno-privatnog partnerstva koje treba istražiti, dok je ugovore i izračune o navodnoj povoljnosti takve gradnje nužno podastrijeti javnosti. Usprkos svemu tome, nakon našeg upozorenja, župan je lani ustvrdio da je stanje idealno, da bi tek ovih dana priznao da je situacija  kritična, osobito zdravstvu, pa je varaždinska Opća bolnica jedno vrijeme bila bez lijekova, rekao je  Stričak naglasivši da je više transparentnosti kod gradnje školskih objekata u – Sjevernoj Koreji.

O nesnalaženju i bezidejnosti županijske vlasti, kako je dodao, govori i statistika vezana uz sjednice Županijske skupštine.

„Od 25 radnih sjednica održanih u četiri godine, 33 točke bile su vezane uz županijski proračun koji je ukupno iznosio 831 milijun kuna. O proračunskoj zalihi raspravljalo se 21 put, što je više od šest posto svih odrađenih točaka, a proračunska zaliha je kroz četiri godine iznosila ukupno oko 800 tisuća kuna ili samo 0,11 posto svih proračuna. No to nije sve. Više od 50 točaka županijske skupštine bilo je vezano uz razrješenja nepodobnih i imenovanja podobnih, a dvanaest točaka posvetili su unutarnjem ustroju, statutu i izmjenama poslovnika kako oporba što teže djelovala, ustvrdio je čelnik HDZ-a.

Za gospodarstvo manje od 1 posto

Dok se raspravljalo o podobnima i drugim manje bitnim stvarima, kako je upozorio, stanje u gospodarstvu se gotovo potpuno zanemarilo.

„U četiri godine bile su svega tri točke o stanju gospodarstva Varaždinske županije te dva izvješća o stanju obrtništva, odnosno ukupno 1,45 posto svih točaka. Uz poljoprivredu bile su vezane tri točke, a svega dvije točke uz turističku zajednicu, ustvrdio je Stričak.

Kao što za gospodarstvo nije bilo vremena, tako nije bilo ni novaca.

„Za poljoprivredu je izdvojeno 19 milijuna kuna, a za sve programe razvoja obrtništva i poduzetništva kroz četiri godine 7,2 milijuna kuna ili 0,87 posto proračunskih sredstava, dok je za programe razvoja turizma ukupno izdvojeno tek 750 tisuća kuna. Za kulturu četiri milijuna, a šport 2,8 milijuna kuna ili 0,34  posto. I trebamo li se onda pitati zbog čega je stanje u športu takvo loše i zašto nemamo prvoligaša, zaključio je Stričak te dodao da je zadnja dobra ideja županijske vlasti bila još 2005. godine kada je uveden prijevoz srednjoškolaca.

Goran Kaniški, potpredsjednik središnjeg Odbora HDZ-a za energetiku, rudarstvo i zaštitu okoliša, osvrnuo se na najavljeni zakon o strateškim investicijama. „Zakon se želi progurati u vrlo kratkom roku i bez javne rasprave. Bojimo se da će dovesti u pitanje gospodarenje našim zadnjim nacionalnim blagom: šumama, vodom i drugim prirodnim bogatstvima. Kada takva privatizacija provedena na Filipinima i došao je Bechtel, cijena vode poskupjela je 700 posto. Uz to, svaki stranac, koji će kod nas doći s 120 milijuna kuna, dobiva pomoć ministara koji rješava sve bez konzultacija s lokalnom samoupravom koja bi trebala osigurati komunalnu infrastrukturu. Nasuprot tome, hrvatskom ulagač ne dobiva takvu pomoć i mora ići kroz birokraciju, pa makar ulagao i veći novac. Je li to u redu?  Je li u redu da se sve to radi bez javne rasprave? Je li u redu da se potiču primjerice strani investitori u solarne elektrane koje ne zapošljavaju kao što su  to učinili Boxmark i Calzedonija, zapitao je Kaniški.

 

 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje