Povežite se s nama

Međimurje

Grad Čakovec je među top pet velikih hrvatskih gradova po izdvajanju za obrazovanje

Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Prema analizi podataka Financijske agencije FINA-e o izvršenju Proračuna u 2021. godini, a temeljem objedinjavanja podataka portala gradonačelnik.hr, Grad Čakovec za obrazovanje je izdvojio tek nešto manje od polovice svog proračuna.

Točnije, izdvojio je 109.086,506 milijuna kuna, što čini 47,62% Proračuna te je time 4. veliki grad u zemlji prema ulaganju u djecu i mlade, točnije njihovo obrazovanje.

Uzevši u obzir broj stanovnika, Grad je za obrazovanje per capita (po glavi stanovnika) izdvojio 4.000,83 kune te je i prema tom pokazatelju u top 10 gradova u zemlji.

Čakovec je jedna od onih hrvatskih sredina koja je ulaganje u obrazovanje prepoznala kao najbolju polugu budućeg razvoja. I ne samo prepoznala, već je konkretnim politikama i ulaganjima stvorila brojne kvalitetne i raznolike mogućnosti za stjecanje znanja.

Ulaganjima u cjelokupnu vertikalu obrazovnog sustava na svom području, Grad djeci i mladima nastoji osigurati najbolje uvjete s kojima će uspješno nastaviti školovanje te kasnije graditi poslovne karijere, i to u vlastitom kraju.

Od 2022. godine svim osnovnoškolcima osigurao je zdrav i nutritivno uravnotežen školski obrok, u suradnji sa školama sufinancira kupnju obrazovnih materijala, omogućio je besplatno korištenje digitalne knjižnice Oxford University Pressa, u vrtiće uveo dodati program učenja engleskog jezika i drugo.

Pritom je u samo dvije godine broj mjesta u jaslicama povećan za preko stotinu, tako da je gotovo 60 posto malih Čakovčana uključeno u jasličke programe. U Slemenicama su krajem godine s radom krenule i nove jaslice investicijom Grada, a plan je da od sljedeće pedagoške godine svako dijete s čakovečkog područja ima osigurano mjesto u vrtiću ili jaslicama, bilo javnom, bilo privatnom.

U gradskim predškolskim ustanovama financiraju se pomoćnici za djecu s teškoćama, a pomoćnike, odnosno komunikacijske posrednike na raspolaganju imaju i baš sva djeca u osnovnim školama koja imaju valjana rješenja.

Uz niz ostalih projekata, sufinanciranja brojnih izvannastavnih obrazovnih, sportskih i rekreacijskih programa, radionica iz STEM područja, rade na dobivanju titule Grada za mlade u suradnji s mladima, što će im biti osnova da u budućnosti budu aktivniji inicijatori politika u vlastitoj sredini. Od ove godine Čakovec stipendira i deficitarnija obrtnička zanimanja, a već dvadesetak godina dodjeljuje stipendije studentima te je u njih uloženo preko 35 milijuna kuna

Sva ta ulaganja daju rezultate. Čakovečki osnovnoškolci postižu odlične rezultate na državnim natjecanjima i smotrama, a sve veći broj mladih Čakovčana školuje se na fakultetima širom zemlje i inozemstva. Uostalom, Čakovec je nakon provedene većine istraživanja i po ulaganjima u obrazovanje, ali i po obrazovnim politikama, u samom nacionalnom vrhu. Čakovec je grad koji prema popisu iz 2021. godine nije pao u demografski „bezdan“, već je sredina koju sve veći broj mladih obitelji odabire kao idealnu za istovremeno uspješno građenje poslovnih karijera i podizanje obitelji, navode iz Grada Čakovca.

– Sredina koja zanemaruje ulaganja u obrazovanje jednostavno nema budućnost. Svijet je takav da će vještine i znanja koja vam danas omogućuju razvoj već sutra biti zastarjela. Važno je današnjoj djeci omogućiti da i u manjim sredinama imaju iste mogućnosti za učenje i stjecanje dodatnih znanja i vještina kao i njihovi vršnjaci iz velikih gradova. Čakovec ne samo da ulaže u obrazovanje bez obzira ulazi li to u naš djelokrug rada ili ne, već svake godine nastojimo pokrenuti neki novi projekt. Prvo je to bila kupnja radnih bilježnica, ove godine besplatna užina za osnovnoškolce, dok sada nastojimo osigurati mjesto u jaslicama i vrtićima za svu djecu s područja grada. Smatram da je to najbolja demografska mjera jer je stvaranje okruženja u kojem znate da će vaša djeca dobiti kvalitetno i na tržištu rada konkurentno znanje, u kojem postoji širok izbor izvannastavnih aktivnosti za njih, najbolji poziv da ovdje živite, radite i podižete obitelj – rekla je Ljerka Cividini, čakovečka gradonačelnica. 

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje