Povežite se s nama

Međimurje

Grad Čakovec za sufinanciranje aktivnosti i programa udruga osigurao više od milijun eura

Foto: Grad Čakovec

Objavljeno:

- dana

Grad Čakovec je unatrag gotovo tri mjeseca provodio javne pozive za sufinanciranje projekata i programa od posebnog interesa za cijelo gradsko područje. Prvo je proveden Javni poziv vezan uz kulturu i umjetnost, a nakon njega i pozivi za udruge invalida, branitelja, umirovljenika, nacionalne manjine, djecu i mlade, zdravstvo, tehničku kulturu, te javne potrebe u mjesnoj samoupravi. Prošlog tjedna je pak Zajednica sportova Grada Čakovca raspisala Javni poziv za zadovoljavanje potreba u sportu i rekreaciji.

– Ukupno je u Proračunu Grada Čakovca za te namjene osigurano 835.000 eura i dodatnih 210.000 eura za mjesnu samoupravu. Dakle, riječ je o iznosu većem od milijun eura – objasnila je čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini i dodala da je bez sporta, odnosno Poziva koji je još otvoren, pristiglo 195 prijava na javne pozive za grad i 112 na mjesnu samoupravu.

– To je rekordni broj prijava te pretpostavljam da će se slično dogoditi i na području sporta. Hoće li se utrošiti predviđena sredstva ovisi o kvaliteti pristiglih programa, o čemu će odlučivati komisije koje će se formirati prema prioritetnim područjima, odnosno vijeća mjesnih odbora i gradskih kotareva za dio koji se odnosi na mjesnu samoupravu – naglasila je Cividini te istaknula da su u odnosu na prošlu godinu dodatno razrađena spomenuta prioritetna područja s ciljem da prijave budu lakše, a provedba i kontrola jednostavnija i transparentnija.

– Rekordni broj prijava otkriva nam nekoliko stvari. Prvo, naš javni i društveni život oporavio se od posljedica mjera uvedenih zbog pandemije koronavirusa. Naime, mnoge udruge su tijekom ograničenja smanjile svoje aktivnosti ili čak potpuno prestale s radom, čime je znatno osiromašen društveni život na gradskom području, posebno na području mjesnih odbora. Broj pristiglih prijava pokazuje da i dalje imaju ideja, entuzijazma i najvažnije, publike. Drugo, broj prijava pokazuje da je društveni život na čakovečkom području izuzetno razvijen, osim već etabliranih i prepoznatljivih udruga, javile su se i neke nove, sa zanimljivim projektima. Pretpostavljam da će neke od njih komisije odabrati za sufinanciranje te da će ih imati prilike provesti. I treće, ovakav način provođenja javnih poziva već je udomaćen kod udruga te velika većina njih „projektno“ funkcionira, na čemu im čestitam i veselim se svim programima koje su za nas pripremili – naglasila je čakovečka gradonačelnica i pritom objasnila novost u prijavi.

– Svake godine nastojimo uvesti nešto novo s ciljem poboljšavanja načina prijave udruga te izvješćivanja i kontrole dodijeljenih sredstava. Sportaši će tako prvi koristiti program za prijavu i obradu podataka. Dakle, prijave se prikupljaju isključivo putem aplikacije. Vjerujem da će to unaprijediti procese i ubrzati samu provedbu javnog poziva. Plan je da nakon sporta takav način prijave uvedemo i za ostala područja. Radimo i na povezivanju s Nacionalnim identifikacijskim i autentifikacijskim sustavom da bi automatski povlačili određenu dokumentaciju, čime bi udrugama smanjili potrebu obilaženja raznih institucija i realno, „gubljenje vremena“ – rekla je gradonačelnica Cividini.

Također, Grad je tijekom 2022. isplatio većinu sredstava dodijeljenih putem javnih poziva raspisanih za lanjsku godinu.

– Sigurna sam da ćemo i dalje biti sredina prepoznatljiva po bogatom društvenom životu i da će naše udruge nastaviti obogaćivati život u gradu, osvajati nagrade i priznanja na nastupima, natjecanjima i smotrama širom zemlje i inozemstva te tako direktno promovirati svoj grad i sredinu u kojoj žive – zaključila je Cividini.

Prema planu, komisije bi s radom trebale početi početkom veljače, a ugovori za 2023. godinu potpisani s 1. ožujkom.

– Udruge čiji se programi odvijaju u siječnju i veljači te su im za realizaciju nužno potrebna sredstva, mogu se zamolbom obratiti Gradu da bi ostvarili pravo na privremeno financiranje – zaključila je gradonačelnica Cividini.

Foto

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje