Povežite se s nama

Život i društvo

Grad Lepoglava prati svoje građane od rođenja do umirovljenja

Objavljeno:

- dana

– Bitna mi je demografska politika, ulaganje u mlade i obrazovane ljude jer oni su temelj razvoja budućnosti naše prelijepe Lepoglave – jasna je poruka gradonačelnika Marijana Škvarića povodom ovogodišnjeg Dana Grada.

Dan Grada Lepoglave i Župe svake se godine obilježava 8. prosinca, ali zbog koronavirusa velikim su dijelom izmijenjeni životi svih, pa uobičajenih manifestacija neće biti u ovom gradu Varaždinske županije.

– Ipak, u utorak, 8. prosinca, položit ćemo vijence za 12 poginulih branitelja s područja Lepoglave te će se održati sveta misa i svečana sjednica samo s osmero nagrađenih od strane Grada Lepoglave. Prisutni će biti gradonačelnik, predsjednik Vijeća i nekoliko vijećnika, predstavnika klubova stranaka. Bez obzira na sve okolnosti, zahvaljujem Vijeću, zamjeniku i svim suradnicima koji pomogli da 2020. bude jedna od najznačajnijih godina od osnutka Grada Lepoglave – ističe gradonačelnik.

Mališani uživaju u novom vrtiću u Višnjici

Vodstvo Lepoglave razvoj grada temelji na politikama za razvoj gospodarstva, komunalne infrastrukture i društvenog sektora, a ove godine je posebno do izražaja došla demografska politika.

– Sve što radimo je za djecu i mlade obitelji. To je rezultiralo time da sam si kao gradonačelnik postavio cilj da sva djeca idu u vrtić te da imamo i jaslice. Sa zadovoljstvom mogu reći da cilj koji smo postavili smo i realizirali. Uložili smo gotovo 18 milijuna kuna, pa smo završili i adaptirali vrtić u Lepoglavi, koji sada pohađa 120-ero djece, a napravili smo i potpuno novi vrtić na pograničnom području Višnjice. Postoji još jedan privatni vrtić u Žarovnici. Sada više nema lista čekanja ni za jednu dobnu skupinu. Osigurali smo i logopeda i svi mogu koristiti njegove usluge. Vrtići imaju i gospodarsku komponentu jer smo zaposlili 10-ak mladih odgajateljica, koje će sa svojima obiteljima ostati živjeti ovdje. To je najveća investicija koju smo imali na području Lepoglave. Lepoglavski vrtić smo adaptirali uz pomoć sredstava Europske unije, a drugi dio smo riješili zaduženjem Grada. Vrtić na Višnjici izgrađen je vlastitim proračunskim sredstvima – zadovoljan je gradonačelnik Škvarić.

Nastavlja se i projekt POS stanogradnje, očekuje se raspisivanje poziva za iskaz interesa i Škvarić vjeruje da će se sljedeće godine steći uvjeti za početak gradnje

Grad se brine i za one tek rođene, pa su obitelji dobile potporu za novorođenčad; 1500 kuna za prvo, 2000 kuna za drugo i 2500 kuna za treće i svako sljedeće dijete. Kada djeca krenu u školu, Lepoglava financira sve izvanškolske i izvannastavne aktivnosti, a gradonačelnik je posebno ponosan na potporu školskim zadrugama koje promoviraju lepoglavsku tradiciju i baštinu. Za školarce Grad financira kupnju radnih bilježnica te se potiče izvrsnost potporama za sudionike natjecanja. Također, sufinancira se produženi boravak za đake. Za studente su osigurane stipendije u iznosu od 700 kuna.

I mladim obiteljima Grad pomaže da ostanu živjeti na području Lepoglave jer je tijekom ove godine podijeljeno šest potpora za kupnju novih stanova ili kupnju kuća koje dosad nisu bile u funkciji stanovanja. Prošle i ove godine potpore je dobilo 12 obitelji koje će sljedećih 10 godina živjeti na lepoglavskom području, a potpore su iznosile do 40.000 kuna.

Projekti

Nastavlja se i projekt POS stanogradnje, očekuje se raspisivanje poziva za iskaz interesa i Škvarić vjeruje da će se sljedeće godine steći uvjeti za početak gradnje. Podsjećamo da je u 2004. godine u Lepoglavi već izgrađena jedna POS zgrada, sa 16 stanova.
– Grad Lepoglava će omogućiti kupnju stanova, ali pregovara se i o modelu u kojem će se stanovi iznajmljivati, a mlade obitelji ga kasnije mogu kupiti. Trošak iznajmljivanja će im ući u cijenu stana – kaže gradonačelnik.

Dograđeni vrtić u Lepoglavi

U Lepoglavi nisu zaboravili ni gospodarstvenike, pa su za njih osigurane bespovratne potpore za osnivanje tvrtke, OPG-a ili ulaganja u proizvodnju. Ove je godine za to uloženo više od 400.000 kuna. Nastavljaju se i ulaganja u Poslovnu zonu, a za prodaju je slobodno devet parcela. Investitor iz Italije nedavno je ondje kupio zemljište i tijekom sljedeće godine planira početi s radom i zaposliti 30-ak ljudi.

– Bitna mi je demografska politika, ulaganje u mlade i obrazovane ljude jer su oni temelj razvoja budućnosti naše prelijepe Lepoglave – jasan je Švarić.

Grad nije zaboravio ni najstarije sugrađane, pa oni s malom mirovinom dobivaju uskrsnicu i božićnicu, a 2020. je počeo i projekt “Zaželi”, u kojem je europskim novcem zaposleno pet gerontodomaćica koje se brinu za više od 70 korisnika.

Grad se i tijekom ove krizne godine brine za svoje brojne udruge civilnog društva te im je za njihove aktivnosti isplatio 400.000 kuna.

Vatrogastvo

Vatrogasci su ponos Lepoglave – photo copyright by GODAR

Posebna snaga Lepoglave je Vatrogasna zajednica Grada Lepoglave, koja je bila oslonac tijekom provođenja mjera za trajanja epidemije koronavirusa. Gradonačelnik im je zahvalio na nesebičnom angažmanu u svim aktivnostima.

– Grad Lepoglava je izdvojio ili planira, kroz višegodišnje ulaganje, gotovo 15 milijuna kuna za kupnju tri vozila. Za DVD Lepoglava je kupljeno novo navalno vozilo, jedno od najmodernijih u Varaždinskoj županiji, vrijedno gotovo 2 milijuna kuna. Za DVD Kamenica je kupljen kombi koji je stajao 250.000 kuna, a za DVD Višnjica kupljeno je navalno vozilo vrijedno 500.000 kuna. Lepoglava ima strategiju ulaganja u vatrogastvo, pa se planira izgradnja Vatrogasnog centra u Lepoglavi u vrijednosti od oko 6 milijuna kuna, s gotovim projektom i građevinskom dozvolom, ali čekamo novu državnu mjeru na koju ćemo kandidirati ovaj projekt. U Kamenici je završena dokumentacija za gradnju Vatrogasno-društvenog doma. Prva faza je bila rušenje staroga Zadružnog doma, a na njegovim temeljima bit će napravljena nova zgrada, u koju ćemo uložiti oko 4 milijuna kuna. Na Vatrogasnom domu u Višnjici završen je projekt energetske učinkovitosti i čekamo objavu natječaja – objasnio je gradonačelnik Lepoglave.

Gotovi su projekti za adaptaciju i rekonstrukciju grobne kuće u Lepoglavi te uređenje groblja

Gradonačelnik je spomenuo i Zajednicu sportskih udruga Grada Lepoglave, koja okuplja sedam klubova i udruge za sport i rekreaciju, a iz proračuna dobivaju oko milijun kuna. Posebno mu je drago da je novcem LAG-a u iznosu od 500.000 kuna obnovljeno centralno nogometno igralište; promijenjena je trava i postavljeno zalijevanje, a dodatnih 150.000 kuna uloženo je u uređenje svlačionica.

U razvoju turizma Lepoglava se oslanja na svoje manifestacije, poput Lepoglavskih dana i Jailhouse festivala, ali oni ove godine nisu mogli biti održani. Ipak, 24. Međunarodni festival čipke je održan u virtualnom obliku te se predstavilo 14 (20) čipkarskih centara.

Komunal

Ceste život znače, pa je fokus ponovno bio na izgradnji lokalnih, nerazvrstanih cesta.
– Na području Kameničkog Podgorja i Višnjice uloženo je oko 800.000 kuna u izgradnju novog kilometra ceste. U suradnji sa ŽUC-om krenuli smo s izgradnjom nogostupa. Radili smo na proširenju javne rasvjete, pa je završeno i uređenje kandelaberske rasvjete u lepoglavskoj Ulici hrvatskih pavlina. S Elektrom iz Varaždina nastavili smo s proširenjem (rekonstrukcijom) niskonaponske mreže na području Vesi, Sestranca, Lepoglave, Kamenice te najvećim dijelom u Višnjici – rekao je gradonačelnik.

Međunarodni festival čipke Lepoglava 2020. – photo copyright by GODAR

Za ovaj grad bila je važna i sanacija klizišta u Ulici svetog Ivana i Ulici Gorica, u što je uloženo oko 2 milijuna kuna, a potpora Hrvatskih voda iznosila je 60 % iznosa.
Nastavlja se i izgradnja društvenih domova i uređenje objekata uz sportske terene.

Planovi

Gotovi su projekti za adaptaciju i rekonstrukciju grobne kuće u Lepoglavi te uređenje groblja. To bi se trebalo odraditi sljedeće godine. Također, očekuje se uređenje parkirališta uz groblje te sanacija spomen-obilježja žrtvama fašizma.

– Poseban fokus u idućem razdoblju bit će uređenje samog centra Lepoglave s naglaskom na budućoj tržnici i kompletnim uređenjem Ulice hrvatskih pavlina. Među najvažnije projekte spada i Aglomeracija Lepoglava, za koju je potpisan sporazum s Varkomom vrijedan 2 milijuna kuna, a projektirat će se kanalizacija za šire lepoglavsko područje. Bit će obuhvaćeno oko 5000 priključaka. Radovi bi trebali početi 2022. godine – objasnio je Marijan Škvarić.

Nije zaboravljena ni digitalna infrastruktura, pa je projektom WIFI4EU u Lepoglavi postavljeno 11 točaka pomoću kojih se građani i gosti mogu spojiti na besplatan internet.
Također, osam općina, među kojima i Grad Lepoglava, krenule su u važan projekt izgradnje širokopojasnog interneta.

Život i društvo

FOTO Već tradicionalno na Veliki petak podijeljeni obroci u Pučkoj kuhinji biskupijskog Caritasa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je na Veliki petak, 29. ožujka, u društvu ravnatelja Biskupijskog Caritasa Ante Šole posjetio Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije na Banfici. Biskupu su se uime Varaždinske županije pridružile predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Ispred Grada volontere i korisnike Caritasove pučke kuhinje posjetio je gradonačelnik Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

Prije podjele toplih obroka i prigodnih uskršnjih paketa biskup Radoš je predvodio molitvu i blagoslovio jelo. Podsjetio je biskup kako je Veliki Petak, dan Isusovoga križnoga puta, dan Njegove muke i smrti.

– Kao Crkva to činimo kroz djelovanje našega Caritasa, po vrijednim rukama  naših volontera, vodstva Caritasa i u suradnji sa Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom. Ne samo da njima činimo dobro, nego s njima idemo prema najvećoj radost koju čovjek može doživjeti, osjetiti – a onda i posvjedočiti: ‘Sretni smo jer je Isus uskrsnuo’ a i drugima čestitati, poželjeti: I vama želimo da budete sretni jer je Isus živ, uskrsnuo – rekao je biskup Bože Radoš.

– U ovim blagdanskim danima već tradicionalno zajedno s varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem te predstavnicima Grada Varaždina, sudjelujemo u podjeli blagdanskog objeda. Naravno uz nas su tu i volonteri bez čijeg angažmana ne bi bilo ovog zajedništva, empatije i solidarnosti. Varaždinska županija kontinuirano sufinancira Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu, a ove godine smo za njen rad izdvojili više od 13 tisuća eura. I kroz samu godinu pomažemo još na nekoliko načina jer je važno pomagati, pokazati  dobru volju i humanost. Svim potrebitima, ali i svim ljudima dobre volje želim mirne i radošću ispunjene Uskrsne blagdane – poručila je predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje Kiđemet-Piskač.

U preduskrsno vrijeme tradicionalno se ovom simboličkom gestom pridružujemo našem Biskupu i njegovim suradnicima u podjeli blagdanskih obroka. Grad Varaždin podupire rad Caritasa Varaždinske biskupije sa preko 60 tisuća eura godišnje.

– Zahvalni smo Caritasu na svemu što radi i što omogućuje našim sugrađanima slabijeg imovinskog stanja da ipak dostojno žive – rekao je gradonačelnik Bosilj nakon podjele toplih obroka i uskršnjih paketa.

Spomenimo kako Caritasova pučka kuhinja svakodnevno priprema oko 300 obroka koje dio korisnika blaguje u za to opremljenoj blagovaoni, dok dio korisnika obroke nosi kućama. U Pučkoj kuhinji pripremaju se obroci koje pojedinim korisnicima dostavlja Crveni križ, te obroci za Sigurnu kuću.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje