Povežite se s nama

Novosti

Grad, Ministarstvo i vijećnici šute, što će reći obmanuti građani?

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin u tajnosti legalizirao balirku i ilegalni deponij u Brezju

Dok su građani prosvjedovali zbog daljnjeg odlaganja otpada na odlagalištu u Brezju jer je inspekcija zaštite okoliša već tri puta prolongirala svoju zabranu gospodarenje otpadom na toj lokaciji, Grad Varaždin je daleko od očiju javnosti i pod dvojbenim okolnostima legalizirao balirku! Isto je učinio ili namjerava s cjelokupnim odlagalištem na kojem je više od 110 tisuća tona bala, a sve da bi osigurao dozvolu za nastavak gospodarenja otpadom u Brezju, i to pod „vedrim nebom“ za što se već utrošilo oko 100 milijuna kuna!

Novi obrat u varaždinskoj sagi o otpadu. Jedan od ključnih dogodio se krajem svibnja kada je inspekcija zaštite okoliša zabranila daljnje baliranje i skladištenje otpada na ilegalnom odlagalištu u Brezju, ali je nakon smjene ministrice Mirele Holy i sastanka u Ministarstvu gospodarstva tu svoju zabranu prolongirala čak tri puta. Prvi put na 30, drugi na 60 i treći put na 45 dana, a potonja odgoda istekla je ovih dana. Svaki put je obrazloženje bilo da Grad Varaždin provodi koncesijske natječaje radi  uklanjanja, odnosno trajnog zbrinjavanja odloženog i novonastalog otpada.  No, čini se, ti su natječaji služili samo kao paravan za nešto drugo.

Jedno pričali, drugo potajno radili

Naime, iako su još 19. listopada u Gradskoj vijećnici otvorene ponude za zbrinjavanje tekućeg varaždinskog komunalnog otpada, koncesionar još nije odabran, niti je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode izvijestilo javnost je li već po četvrti put odgodilo zabranu odlaganja otpada u Brezju. Umjesto toga, dok je gradonačelnik Goran Habuš najavljivao „jeftinija i kvalitetnija rješenja“, cijelo je vrijeme daleko od očiju javnosti radio na legalizaciji ilegalnog odlagališta kod kojeg su građani više puta prosvjedovali ukazujući na teško podnošljivi smrad, ali i obližnju tvornicu za mehaničko-biološku obradu otpada koja stoji bez posla?! Štoviše, ne samo da Grad Varaždin već mjesecima radi na legalizaciji ilegalnih objekata u Brezju, nego je u tome i uspio! Naime, Upravni odjel za prostorno uređenje u zaštiti okoliša Grada Varaždina još je 7. rujna ove godine izdao rješenje kojim je ozakonio „zgradu s pratećim objektima za obradu i skladištenje komunalnog otpada na lokaciji Brezje“, a isto tako spreman je učiniti ili je već učinio za cjelokupno odlagalište gdje su se pojavile table s ključnim brojevima nove vrste otpada  za koji bi trebalo imati odgovarajuću dozvolu!

Šute vijećnici, Zmajlović, Heffer…

Gradski vijećnici, koje smo kontaktirali, o svemu šute. Šuti i Grad Varaždin. Isto tako Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, ministar Zmajlović i njegov zamjenik Heffer, kao i inspekcija koju smo više puta kontaktirali. Što će reći obmanuti građani, osobito oni koji žive u blizini odlagališta? Tim više što ne samo da su napravljeni  daleko od očiju javnosti, nego i vrlo vjerojatno suprotno zakonima koji zahtijevaju niz tehničko-tehnoloških uvjeta. Uz to, kod legalizacije je nužno platiti komunalni i vodni doprinos koji bi u ovom slučaju mogli iznositi više milijuna kuna, pa je krajnje upitno je li to učinjeno! No, novac se možda može nekako i naći, ali pitanje je kako se dozvola uspjela izdati bez prethodnog arheološkog istraživanja lokacije gdje je balirka i odlagalište koje se u cijelosti nalazi na arheološkom lokalitetu. Ništa manje bitno nije ni činjenica koja je dobro poznata svima koji su pokušali legalizirati „objekt“ sličan onome pod kojim je balirka u Brezju. Naime, ne radi se o nikakvoj zgradi, kako se tvrdi, već  o šatoru koji se jednostavno ne može legalizirati sukladno zakonu, pa makar se za to pribavila posebna mišljenja iz Ministarstva graditeljstva… I na kraju, ali ne najmanje važno, upućeni tvrde da bi za legalizaciju ilegalnog odlagališta u Brezju trebalo izraditi studiju utjecaja na okoliš kojoj mora prethoditi javna rasprava! Uostalom, ako takva studija ne treba, a na ledinu odloženo smeće se može tek tako legalizirati, zašto se onda to jednostavno ne čini sa svim drugim ilegalnim odlagalištima diljem zemlje?

Sa slučajem varaždinskog smeća upoznata EK

Usprkos svim ovim dvojbama, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš je gradskom komunalnom poduzeću Varkom još 10. listopada dao suglasnost da na lokaciji odlagališta u Brezju obrađuje i skladišti komunalni otad. Takva suglasnost neophodna je za dobivanje  dozvole za gospodarenje otpadom koju izdaje Upravni odjel za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije. Riječ je o odjelu koji je 29. listopada ponovno izdao privremenu dozvolu tvornici za MBO, i to tek nakon žalbe T7 VIS-a Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Hoće li, usprkos niza dvojbi i nezadovoljavanju minimalnih tehničko-tehnoloških uvjeta u Brezju, isti odjel „preko noći“ izdati dozvolu Varkomu, ako to već nije učinio? Ni to ne treba isključiti, uzme li se u obzir da je sve moguće kada je u pitanju varaždinsko smeće, ali oni koji će to učiniti ili su već učinili moraju računati da će svoj postupak „objašnjavati“ pred nadležnim tijelima, kao što će oni koji su „blagoslovili“ legalizaciju nečega što se po zakonu ne može legalizirati. Ako misle da će se i to nekako „srediti na domaćem terenu“, zaboravljaju ne samo da je Hrvatska pred EU, nego i da je sa slučajem varaždinskog smeća već upoznata Europska komisija koja će biti informirana i o ovim, posljednjim događanjima.

Habuš je Varkomu dao „pravo korištenja“ nekretnina u Brezju, iako na njima tvrtka Biotehnološki park ima upisano pravo građenja temeljem Ugovora o osnivanju prava građenja iz 2005. godine koji je „težak“ oko 100 milijuna eura! Što vele o tome, odnosno jesu li odustali od projekta  BPV-a te hoće li „zaboraviti“ financijsku štetu i sami snositi troškove sanacije tla, pitali smo Midia Grupu koja stoji iza BPV-a.
„Midia Grupa od početka djelovanja u Hrvatskoj planira, sukladno vrijednostima koje kao Grupacija trajno promiče, biti dugoročni pouzdan partner i ulagač. Stoga i dalje postoji nada, vjera i želja s naše strane za dovršenjem predmetnog Projekta unatoč višegodišnjeg trajanja zastoja istog u njegovoj pripremnoj fazi. Jedan od glavnih razloga jest, kao što je već javnosti poznato, neispunjavanje ugovorne obveze izmiještanja baliranog otpada od strane Grada Varaždina iz centra lokacije predviđene za razvoj, Projekta odnosno posljedično višestruko povećanje količine baliranog otpada na predmetnoj lokaciji tijekom proteklih godina. Midia Grupa želi vjerovati i nada se još uvijek pozitivnom i partnerskom rješavanju otvorenih pitanja na Projektu, odnosno između ugovornih strana uključenih u razvoj istog, te podupire sva nastojanja Grada Varaždina u tom smjeru, pod pretpostavkom da su isto u skladu s postojećim ugovornim odnosima na snazi, odgovorili su nam iz grupacije.

Izvor:
Foto: rt

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje