Povežite se s nama

Međimurje

Grad Mursko Središće: pridržavajte se mjera, sportska natjecanja u zatvorenom bez publike

Objavljeno:

- dana

S obzirom na to da se epidemiološka situacija u Međimurskoj županiji znatno pogoršala u odnosu na situaciju koja je bila na početku pandemije koronavirusa, Stožer civilne zaštite Grada Mursko Središće nalaže svim organizatorima sportskih događanja da se strogo pridržavaju Odluka Stožera civilne zaštite RH te mjera i preporuka Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo uz moguće sankcije za nepridržavanje.

Na području Grada Murskoga Središća pripadnici Stožera civilne zaštite Mursko Središće i DVD-a Mursko Središće, Peklenica i Križovec pojačano će provoditi nadzor i kontrolu provođenja epidemioloških mjera i preporuka za područje Međimurske županije.

U nastavku su navedene nužne epidemiološke mjere kojih se obavezno treba pridržavati.

NUŽNE EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZA PODRUČJE MEĐIMURSKE ŽUPANIJE

1. Obveza korištenja zaštitnih ili medicinskih maski u svim javnim zatvorenim prostorima (trgovine, banke, pošte, crkve, ljekarne, zdravstvene ustanove, objekti jedinica lokalne i regionalne samouprave, ustanove socijalne skrbi i dr.)

2. Javna događanja, priredbe i manifestacije u zatvorenim prostorima mogu se održavati uz pridržavanje svih općih i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, uz uvjet da su za sve prisutne osigurana sjedeća mjesta međusobno udaljena 1,5 metar te da se vodi evidencija svih prisutnih o osnovnim podacima (ime, prezime i broj telefona prisutnih osoba)

3. Radno vrijeme svih ugostiteljskih objekata ograničeno je do ponoći.

4. Obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja pružaju ugostiteljske usluge ne smiju ugošćivati skupine u kojima se nalazi više od 30 osoba.

5. Organizatori sportskih natjecanja dužni su osigurati uvjete za održavanje natjecanja uz pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera, sportska natjecanja u zatvorenim prostorima mogu se održavati samo bez prisustva gledatelja.

6. Ograničavanje društvenih okupljanja u zatvorenim i na otvorenim prostorima na koje je pozvano ili se očekuje dolazak više od 50 osoba NE ODNOSI se na profesionalne umjetničke izvedbe i programe, amaterske kulturno-umjetničke izvedbe i programe, kino projekcije, sportska natjecanja, ukupljanja tijekom svadbenih obreda i svadbenih svečanosti, pogrebe, posljednje ispraćanje i polaganje urni, vjerske obrede, izložbe u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorijama, uz pridržavanje svih općih i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. (Stožer civilne zaštite RH)

Obveza nošenja maski za lice ili medicinskih maski:

* zaposlenici zdravstvenih ustanova i osobe koje dolaze u posjet pacijentima, ako su posjete dopuštene

* vozači, ostali zaposlenici u prijevoznim sredstvima javnog prometa i putnici u javnom prometu

*zaposlenici u trgovačkoj djelatnosti i kupci za vrijeme boravka u prodavaonici

*zaposlenici u ugostiteljskoj djelatnosti koji dolaze u kontakt s gostima ili sudjeluju u posluživanju i pripremi jela, pića i napitaka

* gosti u ugostiteljskom objektima osim dok sjede na svojim mjestima i konzumiraju hranu, piće ili napitke

* zaposlenici trgovačkih društava, ustanova i institucija koji rade sa strankama i stranke koje dolaze u ta trgovačka društva, ustanove i institucije

* zaposlenici u uslužnim djelatnostima u kojima se dolazi u bliski kontakt s klijentima

* zaposlenici u uredima kojima radi više od dva zaposlenika, a ne može se osigurati međusobna fizička distanca od najmanje 2 metra

* vjernici prilikom vjerskih obreda i okupljanja u zatvorenom prostoru

* gledatelji na sportskim natjecanjima u zatvorenim prostorima

* sudionici svih društvenih i javnih okupljanja u zatvorenom prostoru

* roditelji ili druge osobe koje dolaze po djecu u škole ili ustanove predškolskog odgoja i obrazovanja

* druge osobe koje na to posebnim uputama i preporukama obveže HZJZ

Izuzeća od obveze nošenja maske
• djeca u dobi do 2 godine

• djeca predškolske dobi nakon navršene druge godine ako dijete, roditelja/staratelja da nosi masku, pruža otpor nošenju maske ili se ne može suzdržati od dodirivanja maske i lica (pojedinoj djeci maska smeta te osjećaju neotklonjivu potrebu da namještaju masku i dodiruju lice, čime se povećavaju izgledi za unos visusa kroz usta, nos ili oči)

• djeca u dobi nakon navršene druge godine pa do nižih razreda osnovne škole mogu nositi masku samo u aktivnostima koje su vremenski ograničene (aktivnosti koje traju najviše sat ili dva) i kada su pod neprestanim nadzorom roditelja/staratelja (primjerice kod vožnje u javnom prijevozu, u zdravstvenoj ustanovi ili kod odlaska u trgovinu iako se roditeljima preporučuje da djecu vode u trgovine samo ako je to krajnje nužno)

• osobe s određenim oblicima invaliditeta kao što uključujući teškoće iz autističnog spektra ako osobe pružaju otpor ili ne podnose masku na licu, osobe s intelektualnim teškoćama, osobe s većim tjelesnim/motoričkim oštećenjima zbog možebitnih teškoća disanja ili nemogućnosti da skinu masku bez pomoći druge osobe

• osobe koje trebaju prenijeti informaciju osobi s oštećenim sluhom, uključujući prevoditelje za
gluhoslijepe osobe i druge osobe u pratnji, u situaciji kada poruku osobi s oštećenim sluhom ne
mogu napisati ili prenijeti znakovnim jezikom, već isključivo čitanjem s lica i usana

• osobe s oštećenim sluhom u situacijama u kojima maska onemogućuje učinkovitu komunikaciju i primjereno razumijevanje prenesene poruke

• osobe s teškoćama disanja uslijed kroničnih bolesti (ove situacije ne treba zamijeniti s respiratornom infekcijom uz povišenu temperaturu ili druge znakove koji mogu biti karakteristični za bolest COVID-19 kada je nošenje maske obavezno)
• osobe promijenjene svijesti ili kod gubitka svijesti masku bez pomoći druge osobe

Načelnik Stožera civilne zaštite
Grada Mursko Središće
v. r. mr. sc. Miljenko Cmrečak, dr. med. vet.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje