Povežite se s nama

Život i društvo

Grad ne sufinancira vrtić djeci koja ga pohađaju izvan Varaždina

Objavljeno:

- dana

Dječji vrtić “Bubamara” iz Gornjeg Kneginca početkom godine preselio se u novu, modernu zgradu u kojoj trenutačno boravi nešto više od 200 djece, ali je njih tridesetak s prebivalištem izvan Općine Gornji Kneginec.

Kako doznajemo, u vrtić se neprestano upisuju nova djeca te za upis djece postoji i velik interes roditelja s prebivalištem u Gradu Varaždinu i susjednih općina. Među njima je znatan broj djece jasličkog uzrasta jer se u Varaždinu, kako se može čuti od roditelja, dugo čeka na upis djece u jaslice. Međutim, roditelji iz Varaždina plaćaju puno veću cijenu kneginečkog vrtića od ostalih roditelja jer Grad Varaždin ne subvencionira boravak djece u vrtićima izvan svog područja.

Puna ekonomska cijena Dječjeg vrtića “Bubamara” iznosi 1300 kuna. Zahvaljujući subvencijama, roditelji s područja Općine Gornji Kneginec i nekih drugih susjednih općina i gradova plaćaju subvencioniranu cijenu od 350 kuna za kraći 5-satni program i 600 kuna za 8-satni program boravka djece u vrtiću.

Subvencije

Međutim, roditelji s prebivalištem u Gradu Varaždinu plaćaju 600 kuna za kraći i 850 kuna za puni program. Grad Varaždin subvencionira samo boravak djece u vrtićima na području Varaždina, bilo da je riječ o javnom ili privatnom vrtiću. Iz toga proizlazi da bi roditelji s prebivalištem u Varaždinu koji su svoju djecu upisali u kneginečku “Bubamaru” trebali plaćati punu ekonomsku cijenu.

Kako nam je rekao načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, Općina godišnje sufinancira rad vrtića s 1,2 milijuna kuna, pa stoga vrtić “može izaći u susret roditeljima s drugih područja na način da ipak ne plaćaju punu ekonomsku cijenu”. I uz ovu pomoć kneginečke općine oni ipak plaćaju 250 kuna više od ostalih roditelja, a vrtić je zakinut za dio sredstava.

Također, bude li ubuduće još više interesa za upis djece s drugih “nesubvencioniranih” područja, vrtić će u nekom trenutku vjerojatno morati povećati cijenu koju plaćaju njihovi roditelji kako bi mogao normalno funkcionirati.

Upitali smo Grad Varaždin zašto Varaždinci čija djeca borave u vrtićima izvan područja Varaždina ne mogu dobiti subvenciju. Iz odgovara koji je stigao proizlazi da Grad to nije dužan sufinancirati jer su oni na svome području osnovali dječji vrtić.

– Jedinice lokalne samouprave na području Varaždinske županije koje nisu na svome području osnovale dječji vrtić dužne su u svom proračunu osigurati sredstva za pokriće minimalno 25 % ekonomske cijene dječjeg vrtića kojeg polaze djeca s njihovog područja, a kojeg su osnivači druge jedinice lokalne samouprave i pravne osobe – stoji u odgovoru.

Navode da je Grad Varaždin osnivač ustanove Dječji vrtić Varaždin, koju polazi 768 djece u osam objekata. Pored toga Grad podupire rad privatnih i vjerskih dječjih vrtića koji imaju sjedište na području Grada Varaždina. U tim je ustanovama smješteno još 1002 djece, a njihov se rad sufinancira s 560 kuna po djetetu. U Gradu priznaju da postoje liste čekanja za upis djece u vrtić i da su prije dvije godine uočili problem nedostatka kapaciteta dječjih vrtića na području Grada. Zbog toga su prijavili dva projekta izgradnje dječjih vrtića, u Donjem Kućanu i u Hrašćici.

– Na nekoj od lista čekanja nalazi se ukupno oko 150 djece, ali iz različitih razloga i neka su djeca na listi u više vrtića – kažu u Gradu. S druge strane, gotovo svi drugi gradovi s područja Varaždinske županije sufinanciraju boravak djece i u vrtićima izvan njihova područja, bez obzira na to što su svi ti gradovi i na svom području osnovali gradski dječji vrtić. Činjenica jest da ostali manji gradovi na svom području imaju uglavnom samo po jedan gradski vrtić, dok Grad Varaždin ima osam javnih i još deset privatnih vrtića, ali su i potrebe u Varaždinu najveće. Stoga ne čudi da su neki roditelji odlučili svoju djecu upisati u kneginečki vrtić, udaljen svega desetak minuta vožnje od centra Varaždina.

Zanimalo nas je i kako je pitanje sufinanciranja riješeno u susjednim županijskim središtima, a odgovor smo dobili jedino iz Čakovca. I Grad Čakovec sufinancira samo ustanove na svom području (javne, privatne vrtiće i obrte dadilja), ali ističu da u njihovim ustanovama ima dovoljno mjesta za svu djecu s prebivalištem u Čakovcu te da je na njihovim listama čekanja u rujnu obično oko 25 djece koja se do siječnja u pravilu sva upišu u neku od ustanova.

Drugi gradovi

Za razliku od Grada Varaždina, gotovo svi gradovi na području Varaždinske županije subvencioniraju dječji vrtić i ako dijete s njihova područja vrtić pohađa izvan njihova grada. Svi gradovi na svom području imaju najmanje jedan gradski vrtić, a u nekima djeluju i privatni, no to ih ne sprečava da roditeljima sufinanciraju boravak djece i u vrtiću izvan svoga grada.

Vrtići se uglavnom sufinanciraju prema imovinskom cenzusu, tako da visina subvencija ovisi o prosječnom prihodu po članu obitelji. Gradovi Ivanec, Novi Marof, Lepoglava i Varaždinske Toplice sufinanciraju vrtić i djeci koja ga pohađaju izvan njihova područja, i to uglavnom u fiksnom iznosu od 500 kuna po djetetu. Grad Novi Marof takvu djecu sufinancira prema istim kriterijima kao i za svoj lokalni vrtić, a Grad Ivanec u tom slučaju pokriva maksimalno 50 % ekonomske cijene odabranog vrtića prema skali koja vrijedi za njihov gradski Dječji vrtić “Ivančica”, a na koji se primjenjuje imovinski cenzus.

Jedino smo iz Grada Ludbrega dobili odgovor da oni ne subvencioniraju boravak djece u vrtićima izvan područja Grada jer, kako kažu, “za tim nema potrebe s obzirom da djeca iz susjednih općina koriste vrtiće s područja Grada Ludbrega”.

Život i društvo

Varaždinska policija: Oprez pri paljenju vuzmenki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Kako se Veliki tjedan tradicionalno u varaždinskom kraju obilježava starim uskrsnim običajima među koje spada priprema, izrada i spaljivanje vuzmenki na Veliku subotu, odnosno na sam Uskrs, policija skreće pozornost građanima da pritom vode računa o sigurnosti ljudi i imovine.

Najbolje i najsigurnije spaljivanje je spaljivanje na organiziran način uz obavezno vatrogasno dežurstvo vatrogasne postrojbe naselja u kojem se ista organizira. Loženje uskrsne vatre nije dozvoljeno ako je neorganizirano i ukoliko je vrijeme vjetrovito.

Lokaciju vuzmenke potrebno je odabrati na sigurnoj udaljenosti od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena te drugih predmeta i nasada koje bi utjecaj topline mogao oštetiti.

Kod samog paljenja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja. Spaljivanje otpada nebiljnog porijekla nije dozvoljeno, ističu iz PU varaždinske.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja moraju biti pod nadzorom roditelja.

Mole se svi građani koji će paliti vuzmenke da prilikom paljenja ne ugroze svoju i sigurnost drugih građana te sigurnost svoje i tuđe imovine.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Župan: Dvorac Bela I je u prilično derutnom stanju, a cilj je da cijela dolina vitezova dobije na važnosti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani je 26. ožujka ugovor o kupoprodaji dvorca Bela I između Varaždinske županije i Danice Stipan Tomić te Vladimira Tomića, dosadašnjih vlasnika dvorca.

Ugovor je s dosadašnjim vlasnicima dvorca potpisao župan Anđelko Stričak, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač te Renata Skoko, pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana.

Nakon potpisivanja ugovora, župan je zajedno s županijskim vijećnicima, pročelnicima te predstavnicima mnogobrojnih udruga obišao dvorac Bela I i pripadajuće imanje.

Župan Stričak je istaknuo kako je za kupnju dvorca Bela I dobivena jednoglasna podrška vijećnika na prošloj sjednici Županijske skupštine.
– Dvorac je u prilično derutnom stanju, zahtjeva hitnu intervenciju i naravno da ga kao Županija želimo sačuvati i očuvati za buduće naraštaje. Ali osim tog očuvanja, bitno je naglasiti da nam je cilj da cijela ova dolina vitezova dobije na važnosti, da bude prepoznatljiva, da posjetitelji dođu i obiđu ovaj kraj. Znači cijelo ovo područje od novomarofskog Presečna, Krušljevca, Beletinca, Podevčeva, Bele Završja, Filipića, Seljanca, Margečana, nema jednu jedinu društvenu infrastrukturu. Vjerujemo da će ovo biti korak prema tome, da se cijeloj toj dolini da na važnosti odnosno prepoznatljivosti. Varaždinska županija trenutačno obnavlja dvorac Opeku, projektiramo energetsku obnovu dvorca Šaulovec, projektiramo obnovu jedine jahaone iz vremena Austrougarske u Varaždinu, projektiramo dogradnju palače Erdődy gdje se nalazi Glazbena škola u Varaždinu. Tim lokalitetima želimo kroz kojih četiri godine dati jednu novu vizuru, a samim time važnost Varaždinskoj županiji. Uz zaštitu tih možemo reći kulturnih lokaliteta, projektiramo istovremeno i izgradnju ostalih prezentacijskih centara za one lokalitete koji su nam važni, od Gaveznice, špilje Vindije, te muzeja Tri rijeke – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač je naglasio kako se po zakonu, uvijek kad se ovakvi objekti prodaju, ako su u privatnom vlasništvu, moraju ponuditi lokalnoj ili regionalnoj samoupravi.
– S obzirom da je ipak regionalna samouprava jača i financijski, ali ima i veći značaj, u razgovoru sa županom Stričakom, zaključili smo da ćemo se mi odreći prava prvokupa u korist Varaždinske županije. Ovaj dvorac treba značajna ulaganja. Trebaju se uložiti značajna financijska sredstva da bi se uopće obnovio ovaj prostor i da bi mu se u budućnosti dao jedan sadržaj. Čestitam županu na hrabrosti i odlučnosti da županija kupi ovaj objekt. To je dugoročan projekat. Očekujemo i sredstva europskih sredstava, ali i Ministarstva kulture. Čitav ovaj krajolik ima posebnu vrijednost. Ne samo ovaj dvorac Bela I nego i dvorac Bela II te Pusta Bela, najstariji dvorac. Ovdje imamo izvor, Belski dol, tu se u blizini nalazi Čevo, nalazi se Ham Pokojec, ovdje se naziru su obronci Ivanščice i čitavi ovaj kraj je od posebnog značaja te je pogodan za razvoj kulturnog turizma. Siguran sam da će obnova dvorca dati novi zamah razvoju ovog kraja te se nadam da će ovdje i mnogi privatni najmodavci prepoznati potencijal i kreirati, stvarati, otvarati kučice s pričom koje će se moći iznajmljivati. Vjerujem da je ovo početak jedne dugoročne i lijepe priče koja ima itekako svoj smisao – naglasio je Jenkač.

Danice Stipan Tomić, dosadašnja vlasnica, rekla je kako su joj emocije podijeljene.
– S jedne strane rastajem se od nečeg toliko prekrasnog i nešto što sam voljela. A s druge strane sam sretna jer je dobio vlasnika koji će znati voditi brigu o tome i dalje ulagati. To je za ovaj kraj izuzetno bitno, da ti dvorci dobiju svoj turistički značaj, odnosno svoj nacionalni značaj. Čestitam županu koji je prepoznao vrijednost ove kulturne baštine – rekla je Stipan Tomić.

Nazočnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenko Đuras pohvalivši investiranje Varaždinske županije u sanaciju ovakvih dvoraca te Zdravko Maltar, bivši gradonačelnik Grada Novog Marofa koji je prisutne upozna s poviješću samog dvorca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje