Povežite se s nama

U fokusu

Grad Varaždin raskida ugovor i Biotehnološkom parku isplaćuje oko šest milijuna kuna?

Objavljeno:

- dana

NIŠTA OD BIOPARKA U BREZJU

Hoće li Grad Varaždin nakon jednog desetljeća raskinuti ugovor s Biotehnološkim parkom, tvrtkom koja je na zemljištu površine 100-tinjak hektara u Brezju trebala izgraditi park u kojem su trebale poslovati biotehnološke i farmaceutske kompanije i razvijati svoje inovativne proizvode?

Da je raskid ugovora sve izvjesnija opcija, potvrdili su iz Grada Varaždina.

– Ako se do sjednice Gradskog vijeća uspiju završiti određene radnje i postupci, predložit će se nacrt sporazumnog raskida Ugovora o zajedničkom pothvatu i Ugovora o osnivanju pravu građenja – odgovorili su iz Grada u ponedjeljak.

Prijedlog zaključka o raskidu ugovora već je uvršten na dnevni red sjednice Gradskog vijeća koja će biti održana 12. ožujka.

Bez informacija

Kao što je poznato, ugovor s Biotehnološkim parkom je bivši gradonačelnik Ivan Čehok potpisao krajem 2005. godine, dok je aktualni gradonačelnik Goran Habuš drugi aneks ugovora potpisao u studenom 2012. godine.

– Još 25. studenog 2005. Grad Varaždin se obvezao da će u roku od godine dana izmaknuti dalekovod i bale smeća, koje su se tek tada počele gomilati u Brezju. To se nije dogodilo, a privatni partner je bez obzira na to i dalje investirao. Cjelokupno praćenje provedbe ugovora trebao je pratiti osnovani odbor. O tome što je i kako je dalje odlučivano, nismo dobili informacije. Kada je 25. studenog 2012. istekao Ugovor o zajedničkom pothvatu između Grada Varaždina i Biotehnološkog parka, kojeg je osnovala Midia Group, gradonačelnik Goran Habuš potpisao je drugi aneks u kojem piše da će obje strane raditi na rješavanju ugovora. O razlozima i namjerama potpisivanja aneksa II nemam informacije, no trebao je trajati do 25. studenog 2014. Kojim povodom je Grad Varaždin odlučio platiti Midia Groupi pet do šest milijuna kuna, nije mi poznato. Iz više razloga HSLS takvu odluku najvjerojatnije neće podržati – kaže HSLS-ov vijećnik Željko Bunić.

Upozorava da Grad opet ulazi u apsurdnu situaciju da tek isplatom penala, odnosno sankcija, dolazi u mogućnost da “uđe” u vlastitoj zemljište.
 

Manja prava?

Vijećnici će već na sljedećoj sjednici dizati ruke za prijedlog raskidanja ugovora. Je li točna informacija informacija da bi se u tom slučaju trebalo isplatiti oko 6 milijuna kuna, pitali smo u Gradu, ali konkretan odgovor nismo dobili.

– U pregovorima s Biotehnološkim parkom Varaždin nije spominjana odšteta, već samo obveze Grada koje proizlaze iz Ugovora o zajedničkom pothvatu potpisanom 2005. godine. Nažalost, to je još jedan naslijeđeni ugovor kojim su utvrđena manja prava, a veće obveze Grada u odnosu na drugu ugovornu stranu – navode iz Grada.

Na pitanje razmatra li se i neko drugo rješenje, odgovorili su da su “u protekle dvije i pol godine razmotrena sva moguća rješenja”.

Međutim, zanimljivo je da je gradonačelnik Goran Habuš u listopadu 2012., samo mjesec dana prije nego što je potpisao aneks s Biotehnološkim parkom, Varkomu dao suglasnost za pravo korištenja zemljišta u Brezju i to zbog obrade i skladištenja komunalnog otpada.

Varkom je čak uspio legalizirati skladište i balirku, a s druge strane, gradonačelnik Goran Habuš od studenoga 2011., kada je izabran na tu dužnost, nije uspio zbrinuti niti jednu balu. I ne samo to: čini se gradska vlast još uvijek nema nikakvo rješenje za smeće.

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje