Povežite se s nama

U fokusu

Istraživanje: 28 posto građana osjetilo je diskriminaciju, i to najčešće na poslu te prilikom zapošljavanja

Objavljeno:

- dana

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter predstavila je “Istraživanje o stavovima i razini svijesti o diskriminaciji i pojavnim oblicima diskriminacije” koje je 2022. godine za instituciju proveo Ipsos.

U njemu je 28 % građana reklo da je bilo diskriminirano u posljednjih pet godina, što je više nego što je bio slučaj u istraživanju iz 2016., kad je to reklo 20 % građana.

Oni koji su se osjećali diskriminirani u ovom istraživanju rekli su da je to najčešće bilo u području rada i zapošljavanja (43 %), zatim zdravstvene zaštite (9 %) i treće mjesto dijele pravosuđe i socijalna skrb (5 %).

– Porast može značiti da je diskriminacija raširenija nego ranije, ali i da se češće prepoznaje. U prilog pozitivnog smjera govori porast broja onih koji točno opisuju diskriminaciju i kažu da je to različito postupanje prema nekome na osnovu neke osobine, što je blisko opisu iz Zakona o suzbijanju diskriminacije – pojašnjeno je u istraživanju.

Među onima koji su bili diskriminirani tek je 40 % nešto i poduzelo. Ipak, to je više nego 2016. kad ih je reagiralo 32 %, ali i dalje znači da najveći broj građana, njih 60 %, diskriminaciju nije prijavilo. Među onima koji su nešto poduzeli, najviše ih je dalo otkaz ili otišlo u mirovinu (18 %), podnijelo privatnu tužbu (17 %) ili su se obratili nadređenima (14 %).

Oni koji nisu reagirali na diskriminaciju kažu da se time ništa ne bi promijenilo (52 %), da bi postupak bio prekompliciran, dugotrajan i skup (21 %) ili da bi im se situacija još i pogoršala (20 %). Nadalje, 69 % građana reklo je kako bi sigurno ili vjerojatno prijavilo diskriminaciju drugih. No, kako je riječ o društveno poželjnom ponašanju, ovaj je rezultat potrebno uzeti s rezervom, pojašnjeno je istraživanjem.

Zanimljivo je da građani najčešće diskriminaciju u posljednjem istraživanju opisuju kao omalovažavanje, ponižavanje i podcjenjivanje (27 %), zatim kao diskriminaciju na temelju vjere (gotovo 25 %) i diskriminaciju na temelju boje kože (25 %).

Na pitanje tko najviše diskriminira, građani u prvom redu ističu različita javnopravna tijela pa je tako to najčešće država – zbroj odgovora iznosi 32 % (državne institucije, Vlada, institucije regionalne i lokalne samouprave, sudovi, školski sustav, policija).

Predrasude

Pozitivne, ali polagane promjene vidljive su i kod predrasuda, koje su manje prisutne nego ranije, posebno prema azilantima, osobama s duševnim smetnjama, LGBTIQ osobama i starijima. S druge strane, prisutni su i negativni trendovi pa se tako 55 % ispitanika slaže s tvrdnjom da većina Roma živi od socijalne pomoći i ne želi raditi, dok je 2016. to smatralo 48 % ispitanika. Porastao je i broj onih koji podržavaju stereotipni stav o nejednakosti žena i muškaraca u društvu zbog toga što nisu jednaki “po prirodi” – sada to smatra četvrtina, dok je ranije to smatrala petina ispitanih.

Pri tome, građani upravo Rome smatraju najdiskriminiranijima (18 %), a zatim LGBTIQ osobe (16 %), osobe s invaliditetom (10 %), žene (9 %) i siromašne osobe (9 %). Također, i dalje smatraju da je diskriminacija najzastupljenija u radu i kod zapošljavanja, kao i u dosadašnjim istraživanjima, a isto svake godine pokazuju i pritužbe koje građani šalju pučkoj pravobraniteljici.

Zabrinutost

Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja podsjetio je kako prema istraživanjima Instituta, mladi postaju sve tolerantniji, naročito prema LGBTIQ osobama, ali i prema drugim skupinama. No, izrazito zabrinjava istraživanje prema kojem mladi imaju veliku želju odseliti iz Hrvatske, upravo zbog percepcije o raširenoj diskriminaciji, ponajviše u obrazovanju i kod zapošljavanja.

– Zaključno, uzimajući u obzir da je broj osoba koje se smatraju diskriminiranima porastao, unatoč nekim pozitivnim promjenama koje vidimo, jasno je da je diskriminacija i dalje izraženo prisutna. Podaci koje donosi ovo istraživanje pokazuju da država treba više raditi na osvještavanju, informiranju i educiranju, uključujući sustavno obrazo­vanje o ljudskim pravima i jednakosti. Prikupljeni podaci ujedno pokazuju i da se mehanizmi za zaštitu od diskriminacije ne koriste u dovoljnoj mjeri, što znači da je potrebno raditi na jačanju povjerenja građana u institucije, a temelj za to jest aktivniji i učinkovitiji rad institucija. Nama kao središnjem tijelu za suzbijanje diskriminacije ovi podaci govore da trebamo biti još vidljiviji u javnosti i još snažnije kao neovisna institucija progovarati o prisutnoj diskriminaciji i raditi na njezinom suzbijanju. Napokon, nadam se da će rezultati ovog istraživanja biti poticaj različitim dionicima za dodatno djelovanje, a našoj će instituciji zasigurno služiti u daljnjem radu na suzbijanju diskriminacije – stoji u zaključku Tene Šimonović Einwalter.

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje