Povežite se s nama

Međimurje

Gradonačelnica Cividini o besplatnoj užini: „Ponosna sam što država slijedi čakovečki primjer“

Prehrana učenici škola obrok

Objavljeno:

- dana

Od ove školske godine Grad Čakovec osigurava besplatnu užinu za sve osnovnoškolce s područja Čakovca.

Dio novca za tu svrhu osiguran je u Gradskom proračunu, a dio putem FEAD projekta, Fonda europske pomoći za najpotrebitije 2014. – 2020. iz programa „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (šk.god. 2022./2023.)”.

Naime, već nekoliko godina za redom učenicima slabijeg imovinskog stanja, novac za prehranu osiguran je preko europskog projekta, a ove školske godine na taj način u Čakovcu je omogućen besplatan školski obrok za preko 700 učenika iz I. i III. osnovne škole Čakovec, OŠ Kuršanec te OŠ Ivanovec.

– Primijetili smo da je školska užina djeci koja dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog stanja često jedini uravnoteženi obrok u danu te smatramo kako je izuzetno važno da, osim same činjenice da im je ovakvim projektima omogućen, ujedno obrok mora biti zdrav i prehrambeno vrijedan – objasnila je na početnoj konferenciji projekta “Prehrana u osnovnim školama Grada Čakovca za školsku godinu 2022./2023.“ gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i naglasila kako projekt zajedno provode Grad Čakovec i čakovečke osnovne škole, čiji su ravnatelji bili prisutni na samoj konferenciji.

Školska užina vrlo je važna, jer osim što učenicima osigurava jedan dnevni obrok, pažljivim planiranjem menija može kod djece i mladih stvoriti zdrave prehrambene navike. S time u vidu u Čakovcu se krenulo u projekt koji je u 100%-tnom iznosu financiran sredstvima FEAD-a.

Bespovratna sredstva iznose gotovo 750 tisuća kuna. Planiran broj učenika koji će primiti obrok financiran iz ovog projekta je 739, a cijena jednog obroka iznosi 5,47 kn. –

– Sve se lošije hranimo, a kako su nam prilikom osmišljavanja menija rekli u školama, djeci je najukusnija hrana ona najnezdravija. Stoga upravo pomno osmišljenim menijima s kojima smo krenuli od ove školske godine želimo svim našim učenicima ponuditi ukusan, a zdrav obrok. Podaci koje imamo s terena su ohrabrujući – dodala je gradonačelnica te dodala da je ovaj kvalitetno pripremljen projekt omogućio da se cijeli projekt besplatne užine u čakovečkim školama provede lakše i uspješnije.

– Iz I. osnovne škole ovim projektom je uključeno 184 učenika, iz III. OŠ 60, dok iz Osnovne škole Ivanovec i Kuršanec 50, odnosno 400 učenika. Projekt se provodi na vrijeme od 10 mjeseci, točnije od 5. rujna 2022. do 5. srpnja 2023. godine. Kako bi projekt bio odobren potrebno je ispuniti obvezni kriterij odabira najpotrebitije djece koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, uz sve administrativne aktivnosti koje su zadane projektom – objasnila je direktorica Čakre d.o.o. Damira Vresk.

Država od sljedeće školske godine najavila osiguravanje besplatne užine po čakovečkom modelu

Pritom se gradonačelnica nadovezala na najavu Vlade RH da od sljedeće kalendarske godine u Državnom proračunu osigura novac za besplatnu užinu za sve osnovnoškolce u Hrvatskoj.

– Drago mi je i ponosna sam da su i na državnoj razini prepoznali važnost pristupačnosti školskog obroka. Predviđen novac, 10 kuna po obroku, veći je nego što je onaj koji mi trošimo danas, te će nam uvelike pomoći da školska užina bude još nutritivno vrjednija i nadamo se ukusnija za djecu. Već smo izradili menije za drugo polugodište, a uskoro bi trebali pokrenuti i nabavu – zaključila je Cividini i zahvalila svima koji su omogućili da i ove godine projekt prođe kao jedan od uspješnijih u zemlji, u nadi da će djeca biti zadovoljna svojim zdravim školskim obrokom.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje