FOTO Predsjednik Zoran Milanović također posjetio Špancirfest
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je u subotu, 31. kolovoza Varaždin gdje je obišao Špancirfest, jednu od najvećih i najpopularnijih...
OTKRIVAMO
Burna rasprava vodila se u Saboru o prijedlogu državnog proračuna za 2017. godinu. Na što mogu računati općine i gradovi iz Varaždinske županije, kao i sama Županija?
Sukladno očekivanjima, u prijedlogu proračuna za sljedeću godinu ne planira se novac za škole i dvorane izgrađene po modelu JPP-a u Varaždinskoj županiji.
Te stavke nije bilo u ovogodišnjem budžetu, a nema ni u 2017. godini.
Zastupnik HNS-a Goran Beus Richembergh je optužio Vladu da ignorira obveze za školske objekte u dvije sjeverne županije. No premijer Andrej Plenković je istaknuo da su sporazumi za JPP potpisani bez potrebnih suglasnosti, što je nedavno ustvrdio i ministar financija Zdravko Marić.
Za razliku od toga, iz državnog proračuna se i dalje planira financiranje gradskih sportskih dvorana u Zagrebu, Splitu i Varaždinu, za što je ukupno predviđeno gotovo 53 milijuna kuna. Riječ je također o objektima izgrađenima po modelu JPP-a, no ti su ugovori potpisani uz suglasnost Vlade, što se i lani isticalo.
U prijedlogu budžeta se planira i 5,2 milijuna kuna za smještaj i prehranu studenata Studentskog centra Varaždin, dok bi Sveučilište Sjever 2017. trebalo dobiti 1.125.000 kuna.
Za Opću bolnicu Varaždin, za investicije u zdravstvenu infrastrukturu u planu je 1,4 milijuna kuna, što je 15 posto više u odnosu na prošlu godinu, dok se pomoći za Specijalnu bolnicu Varaždinske Toplice planiraju u iznosu od 550.000 kuna, što je sedam posto više.
Za ulaganja u Centar za socijalnu skrb Novi Marof u planu je pak dva milijuna kuna.
Kad su u pitanju pomoći jedinicama lokalne i regionalne samouprave, Varaždinska županija sljedeće godine može računati na 864.000 kuna financijske pomoći iz državnog proračuna, što je 16 posto više u odnosu na ovogodišnji plan.
Od šest gradova i 22 općine u Varaždinskoj županiji na državni novac može računati devet općina.
Najviše novca trebalo bi stići u četiri HNS-ove općine, Bednju, Cesticu, Martijaneci i Sveti Đurđ, a na pomoć mogu računati tri HDZ-ove općine, Donja Voća, Ljubešćica i Visoko, kao i dvije HSS-ove, Breznica i Mali Bukovec.
Pritom je Općina Cestica „rekorder“ s predviđenih 3,7 milijuna pomoći, a slijede Općina Martijanec s 1,9 milijuna kuna, Sveti Đurđ s 1,6 milijuna i Bednja s 1,5 milijuna kuna.
IZNOS POMOĆI IZ PRIJEDLOGA DRŽAVNOG PRORAČUNA ZA 2017.:
Bednja – 1,5 milijuna kuna (HNS)
Breznica – 1,3 milijuna kuna (HSS)
Cestica – 3,7 milijuna kuna (HNS)
Donja Voća – 1,1 milijun kuna (HDZ)
Ljubešćica – 745.872 (HDZ)
Mali Bukovec – 1,2 milijuna kuna (HSS)
Martijanec – 1,9 milijuna kuna (HNS)
Sveti Đurđ – 1,6 milijuna kuna (HNS)
Visoko – 887.889 (HDZ)
Izvor:
Foto: Arhiva RT
Danas počinje isplata nacionalne naknade od 150 eura za starije osobe za kolovoz korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama, objavio je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).
Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 16.715 korisnika, za što je osigurano 2.495.495 eura iz Državnog proračuna, piše Poslovni.hr.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:
– da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
– da njegov prihod i/ili prihod članova njegova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)
– da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
– da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
– da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Od petka u ljekarnama u Hrvatskoj nema poznatog lijeka protiv bolova, osim još nešto starih zaliha, piše Danica.
Kako javljaju iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, francuski farmaceutski div Sandoz prijavio je nestašicu lijeka Ketonal 50 mg tvrde kapsule djelatne tvari ketoprofen.
Razlozi nestašice, kažu, povezani su s proizvodnjom, a lijeka na hrvatskom tržištu neće biti sve do 7. siječnja iduće godine.
Inače, ketonal sadrži djelatnu tvar ketoprofen te pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. To su jaki analgetici koji ublažavaju bol i upalu.
Najčešće se koriste za ublažavanje simptoma kod reumatoidnog artritisa, upale zglobova, bolova u kralježnici, osteoartritisa, gihta, bolova u donjem dijelu leđa, bolne menstruacije.
Lani u listopadu pak Sandoz je bio prijavio nestašicu lijeka Ketonal DUO 150 mg, tvrde kapsule s prilagođenim oslobađanjem. Razlozi nestašice također su bili povezani s proizvodnjom.