Od kladionica i kockarnica u državni proračun slijevaju se ogromna sredstva
Globalni trend rasta prometa igara na sreću i sportskog klađenja prati i Hrvatska, piše Poslovni. Legalizacija i inovativne tehnologije otvorile...
USVOJENO PRIVREMENO FINANCIRANJE
Nakon što je jučer pao proračun gradonačelnika Gorana Habuša, većinom glasova su u petak poslijepodne varaždinski gradski vijećnici prihvatili Odluku o privremenom financiranju za prva mjeseca sljedeće godine, od 1. siječnja do 31. ožujka 2017. godine.
Prisutan je bio 21 vijećnik, a za privremeno financiranje je glasovalo njih 13, a to su vijećnici HNS-a, SDP-a, HSU-a, Laburista, HSS-a, ali i nezavisni vijećnik Robert Podolnjak.
Protiv su, kao i jučer, bili vijećnici HDZ-a, Hrasta, Reformista, HSLS-a te nezavisni Zlatan Avar i Stjepan Cepanec.
To znači da Goran Habuš i njegov zamjenik Vjeran Radelić nastavljaju raditi do kraja ožujka, a s radom nastavlja i Gradsko vijeće. Do kraja ožujka će morati ići na novi pokušaj donošenja proračuna ili će pak izvršna i predstavnička vlast biti raspuštene budući da su u svibnju lokalni izbori.
U Gradu Varaždinu se prihodi i primici, sukladno zakonskim propisima, u prva tri mjeseca 2017. planiraju u iznosu od 47,4 milijuna kuna, a toliki su i rashodi te izdaci.
Tijekom privremenog financiranja Grad, kao i gradske ustanove (koje su korisnici proračuna) ne smiju zapošljavati nove djelatnike, a ne smiju se preuzimati ni nikakve nove obveze.
– Ovom odlukom financiraju se isključivo programi, aktivnosti i projekti koji su neophodni za funkcioniranje Grada i proračunskih korisnika. Ne mogu se otvarati nove aktivnosti i projekti, nego isključivo oni planirani proračunom Grada u 2016. – pojasnila je Mirela Ivanković, pročelnica za financije.
Željko Bunić (HSLS) je istaknuo da je odluka laka, jer bi trebala biti u skladu s radom svakog vijećnika. – Previše puta sam bio kritičan prema proračunu i rebalansima. Ako je vijećnička naknada cijena koju osobno trebam platiti, tada od nje odustajem. Ne treba ljude plašiti da će Grad propasti, da će ga pojesti tuga i da sunce neće ponovno izaći. Sunce će i sutra izaći, a ja ću biti protiv privremenog financiranja – rekao je Bunić.
Laburist Božidar Kolarić je istaknuo da on ne zna što je to privremeno financiranje, ali da mu se to čini bolje od „nekog povjerenika sa strane“, pa je odluku podržao.
“Za” je glasovao i Robert Podolnjak, koji je rekao da privremeno financiranje omogućuje Gradskom vijeću da u prva tri mjeseca sljedeće godine dovrši odluke koje su započeli, kao što je osnivanje novog, 8. MO-a, a mogu i razne odluke usklađivati s novim zakonskim odredbama.
– Nema razloga da itko mijenja Gradsko vijeće, a ovo privremeno financiranje možda će se poklopiti s raspuštanjem svih predstavničkih tijela zbog lokalnih izbora – rekao je Podolnjak, čiji je glas presudio da Habuš i Radelić ostanu raditi u Gradskoj vijećnici, a da vijećnici sljedeća tri mjeseca primaju po 1.000 kuna neto naknade.
Za razliku od njega, Stjepan Cepanec bio je protiv.
– Poštovao sam gospodina gradonačelnika, ali on to, nažalost, nije cijenio. Puno puta sam vas podržao, gradonačelniče, a ljudi su mi to i zamjerili. Dijete se kazni iako ga voliš najviše, ali to napraviš da bi sutra bilo bolje – istaknuo je Cepanec.
Otilija Cvetko je u ime Kluba HDZ-a istaknula da su protiv privremenog financiranja, jer dođe li povjerenik, neće doći do nikakve blokade rada Grada.
– Neće stati projekti, jer projekata nema. Do izbora ionako ne može početi dogradnja 6. OŠ, a rotore, kučansku rampu, energetsku obnovu vrtića ste ionako stavljali u proračun, pa bacali van. Isključivi krivac za ovakvo stanje je aktualna vlast. Okanimo se prepucavanja, okrenimo list i počnimo raditi u interesu Grada – pozvala je Cvetko.
I Natalija Martinčević je glasovala protiv.
– Gradski vijećnici su jučer dali svoj sud o radu gospodina Habuša, a u svibnju će svoj sud dati građani na izborima. Naravno, pod uvjetom da gospodin Štromar pusti gospodina Habuša na izbore. Iskustvo koje imamo s gradonačelnikom i njegovim suradnicima ne daje nam za pravo vjerovati da će posao tijekom privremenog financiranja odraditi korektno. Zato ću biti protiv. Kako god odlučili, posao gospodina Habuša ovdje je završio – rekla je Martinčević.
Da glasuju protiv privremenog financiranja, vijećnike je pozvao Marijan Cingula (nezavisni).
– Kolegice i kolege, morali bismo kazniti sebe, jer nismo donosili dobre odluke u zadnje četiri godine. Propustili smo kazniti lošu gradsku vlast, nismo dosad uskratili podršku niti jednom proračunu. Možda smo tek sad progledali, a možda se neki boje i danas progledati. Činjenica je da se u tri mjeseca, koliko je razlika između rada povjerenika i novih izbora, ne može ništa štetno dogoditi Gradu Varaždinu. Mi ne zavređujemo mandat, ovo je zadnji tren da kažemo da su vladajuće strukture trule i pokvarene, da donose štetu Gradu Varaždinu i da ih treba promijeniti – rekao je Cingula.
Konačno, zadnji se za riječ javio nezavisni Zlatan Avar. – Nemam što zamjeriti odluci o financiranju, sukladna je Zakonu. Brojke mi ne smetaju, ali nemam garanciju hoće li se dosadašnje ponašanje gradske vlasti promijeniti. Kad bih bio siguran da će ovo izvršiti, podržao bih privremeno financiranje. Opozicija sam bio, opozicija ću i ostati – poručio je Avar i glasovao protiv.
Izvor:
Foto: Arhiva RT
Nestala je dvogodišnja Anastasia Ficher, potvrdili su nam iz PU varaždinske.
Policija je nestanak objavila i u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba.
Djevojčica inače živi u Maruševcu, na adresi Cerje Nebojse 14, a nestala je 20. rujna, kada se zajedno s bakom udaljila u nepoznato oko 22 sata.
Anastasia je visoka 92 centimetra, ima smeđu kosu i smeđe oči, a na lijevoj šaci ima ožiljak od opekline.
U tijeku je i policijska potraga.
Obzirom da baka nije među nestalim osobama, moguće je da policija istražuje da je ona odvela djevojčicu iz nekog razloga.
U slučaju da posjedujete informacije o ovoj osobi molimo vas da obavijestite najbližu policijsku postaju ili nazovete na broj 192. Također, informacije možete dostaviti i putem e-mail adrese: [email protected].
U Čakovcu je u srijedu, 20. rujna 2023.godine, održano predstavljanje Nezavisne platforme Sjever (NPS), te je Skupštini Međimurske županije upućena inicijativa kojom se od Ustavnog suda Republike Hrvatske traži da se izvan snage stave članci Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti vezanoj za preuzimanje osnivačkih prava države nad općim i županijskim bolnicama.
Međimurski župan i predsjednik NPS-a Matija Posavec istaknuo kako je ideja osnivanja platforme promocija vrijednosti, rezultata i doprinosa sjevera Hrvatske, te kako bi skrenuli pažnju centralne vlasti kakvu posljednjih 30 godina uživaju neki drugi dijelovi zemlje.
– Ako pogledamo nekoliko važnih ekonomskih pokazatelja poput razine industrijske proizvodnje, omjer uvoza i izvoza roba, razine produktivnosti, razine zaposlenosti, to znači da u takvim okolnostima je posljedično i veći udio poreznih prihoda ostvarenih na Hrvatskom sjeveru odlazio u središnju državnu blagajnu nego što se vraćao u ovo područje u kojemu je ta vrijednost i stvorena. Tako je taj visokocentralizirani sustav ujedno i duboko nepravedan prema Hrvatskom sjeveru, odnosno prema svim onim sredinama u kojima se stvara veći udio društvenog bogatstva, koje se onda redistribuira političkom voljom centralne vlasti. Svi naši dosadašnji rezultati od obnove brojnih škola, gospodarski rezultati, turističke nagrade, prepoznavanje od strane domaćih i međunarodnih institucija nisu cilj već sredstvo da budemo još bolji, još kreativniji i da visoko podignuta ljestvica očekivanja bude svake godine i realizirana – ističe Posavec dodajući kako svaki rezultat u životu i politici, svaka donesena odluka, ali i svaka pogreška je jedno veliko iskustvo koje daje snagu, sigurnost i motivaciju za daljnji rad, osobito u vremenu i okolnostima u kojima se nalazimo, a koja nisu laka.
Članovi predsjedništva Nezavisne platforme sjever su gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, načelnik općine Veliko Trgovišće Robert Greblički, načelnik općine Radoboj Anđelko Topolovec, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Ivica Baksa.
Okupljanju u Čakovcu nazočili su i brojni načelnici i predstavnici općinskih i gradskih vijeća iz Međimurske, Varaždinske i Krapinsko zagorske županije, među njima i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini i predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina.
Svi oni jednoglasno su podržali inicijativu Nezavisne platforme Sjever o upućivanju na prvu iduću sjednicu Skupštine Međimurske županije prijedloga o traženju ocjene ustavnosti novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kako bi relevantne institucije ove države dale svoj sud zbog namjere preuzimanja osnivačkih prava općih i županijskih bolnica, a da druga strana nema pravo odlučivanja o tome.
Prijedlog o tome iznio je potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Ivica Baksa.
-Ono što smatram od prvog dana, a to i komuniciram medijski i javno, jest da najave preuzimanja osnivačkih prava općih i županijskih bolnica, je odluka koja neće ni na koji način učiniti pozitivne promjene u hrvatskom zdravstvenom sustavu. Reforma zdravstva se ne radi preuzimanjem osnivačkih prava bolnica jer nas je iskustvo naučilo da svakom centralizacijom sustava, pa i u zdravstvu, se dovodi u pitanje pristup dostupnosti zdravstvene zaštite na lokanoj razini, kao i mogućnost lakše prilagodbe potrebama lokalnog pacijenta. Prijenosom osnivačkih prava se neće riješiti ni problem dugova u hrvatskom zdravstvu – ističe Baksa, dodajući kako državu treba decentralizirati, poštivati načelo supsidijarnosti, uvažavati specifičnosti i potrebe građana svake hrvatske regije.