Povežite se s nama

U fokusu

Habuš pozvan na vansudsko rješavanje sporova

Objavljeno:

- dana

Uspostavljanja strateška suradnja njemačke Scholz grupe i T7 Grupe

Njemačka Scholz grupa privodi kraju projekt strateškog povezivanja s varaždinskom T7 grupom. Suradnja će obuhvaćati prvu i jedinu hrvatsku tvornicu za mehaničko-biološku obradu otpada (MBO) te druge segmente T7 Grupe, a očekuje se značajan transfer znanja i tzv. „know-how“-a, sve sukladno EU direktivama i standardima.

„Budući da strateška suradnja predviđa preuzimanje dijelova T7 Grupe te MBO tvornice i svih pripadajućih ugovora sklopljenih između članice T7 VIS-a d.o.o., Varkom d.o.o. i Grada Varaždina, ali i s njima povezanih sudskih sporova, C.I.O.S. grupa uputila je dopis varaždinskom gradonačelniku Goranu Habušu. U njemu poziva na vansudsko rješavanje sporova i problema oko zbrinjavanja komunalnog otpada Varaždina i okolice. Mirno pravno i ekonomsko rješenje donijelo bi korist građanima Varaždina jer bi njime bili riješene goruće ekološke prijetnje. C.I.O.S. grupa dosad je vrlo uspješna u preuzimanju posrnulih tvornica u Hrvatskoj i u pokretanju proizvodnje, pri čemu se spašavaju radna mjesta. C.I.O.S. grupa je gradonačelniku Habušu jasno iskazala namjeru da pokrene rad MBO tvornice. Postizanje dogovora mogao bi biti putokaz i drugim jedinicama lokalne samouprave u Hrvatskoj da se problem komunalnog otpada može riješiti na dobrobit svih zainteresiranih, napose građana i njihovog zdravlja, izvijestili su iz C.I.O.S.-a, njemačko-hrvatske kompanije koja je nositelj ovog projekta.

Osim u recikliranju metala C.I.O.S. grupa, kako se naglašava, strateški će se razvijati i prema skupljanju te obradi i drugih vrsta otpada – komunalni otpad, papir, drvo, plastika i drugo.

„Zbrinjavanje komunalnog otpada u Hrvatskoj podliježe rokovima na koje se Hrvatska obvezala pristupnim ugovorom s EU. Ako prekorači ugovorene rokove, morat će Europi plaćati vrlo visoke penale, kao što se na primjer dogodilo Poljskoj, Italiji i Bugarskoj, upozorava se u priopćenju.

C.I.O.S. grupa vodeća je regionalna kompanija za sakupljanje i recikliranje željeznog i čeličnog otpada. Ima godišnje prihode od veće od dvije milijarde kuna. Radi na više od 80 lokacija u regiji. Godišnje obradi oko 850 tisuća tona otpada, a zapošljava više od 1.300 radnika, od toga 750 u Hrvatskoj.
C.I.O.S. grupa u većinskom je vlasništvu njemačke Scholz grupe koja godišnje ostvaruje više od pet milijardi eura prihoda poslujući na više od 500 različitih lokacija u svijetu u više od 20 zemalja Europe, SAD-u, Meksiku, Kini, Sjevernoj Africi, Australiji i Novom Zelandu. S više od 6.500 zaposlenih i 100 podružnica diljem svijeta, Scholz grupa vodeća je svjetska korporacija na području reciklaže i obrade sekundarnih sirovina.

 

Izvor: CIOS
Foto: Scholz

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje