Povežite se s nama

Međimurje

Hoće li “ledeni sveci” i ove godine prepoloviti urod?

Objavljeno:

- dana

Iznimno topla zima natjerala je voćare, posebno one koji svoje nasade imaju na velikim površinama, da ranije od planiranog započnu s rezidbom voćaka.

U posljednjih 20-ak godina već smo imali slučajeve iznadprosječno toplih zima, s tim da je ova zima ujedno i iznadprosječno vlažna, za razliku od prošle, koja je bila hladna i suha, posebno u prosincu 2016. i siječnju 2017. godine, kada se zaredalo i po nekoliko dana s temperaturama nižima od minus deset stupnjeva.

Niske temperature

– Ove godine imamo strahovito velike oscilacije u temperaturama iznad nule. Prosječna temperatura za siječanj iznosi 6,5 stupnjeva, a trebala bi biti 0,1 stupanj. Riječ je o najvećemu mjesečnom odstupanju koje smo ikada izmjerili, dakle unatrag 20-ak godina, koliko pratimo te parametre. Sve to utječe na višegodišnje nasade poput voćnjaka i vinograda – istaknuo je Milorad Šubić iz Savjetodavne službe, jedan od sudionika panel-diskusije na 3. poljoprivrednoj konferenciji u organizaciji međimurske REDEA-e.

U zemlji se zadržala velika količina vlage, koja je u kombinaciji s visokim temperaturama dovela do otvaranja prvih pupova. Takvi slučajevi već su zabilježeni na američkoj i sibirskoj borovnici, kao i kod nekih vrsta koštičavog voća u gornjem Međimurju.

– Bojimo se onoga što bilježimo od sredine travnja do sredine svibnja, što ljudi popularno zovu „ledeni sveci“, a što se dogodilo posljednje dvije godine, kada smo u tom razdoblju imali temperature koje su padale i do minus sedam stupnjeva. U tom vremenu je faza cvatnje gotovo svih vrsta voćaka već završena ili je u punom jeku, pa bilježimo iznimno velike štete – dodaje Šubić.

Takva temperatura proteklih je godina prouzročila štete ne samo u voćnjacima i vinogradima već i na povrtnim usjevima.

– Razlog tome je što poljoprivrednici prakticiraju što raniju sadnju i sjetvu, kako bi izbjegli ljetnu sušu, a samim tim se izlažu utjecaju kasnoproljetnih niskih temperatura – komentirao je Šubić.

Rezidba višegodišnjih nasada na velikim površinama se obavlja kada god je to moguće, bez obzira na vremenske uvjete. Vlasnici voćnjaka na 10, 15 ili više hektara s rezidbom su već započeli.

– Vikend-voćari neka se pridržavaju preporuke i režu u optimalno vrijeme, a to je druga polovica veljače i prva polovica ožujka – zaključuje Milorad Šubić iz Savjetodavne službe.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje