Varteks je propao, ali neće “nestati“ – na području industrijskog kompleksa je zaštićeno čak 7 objekata!
Da je industrijska arhitektura, kao baština, ponos i prilika brojnih europskih gradova – nije nikakva novost. Stoga je razumljivo da...
Podsjećamo, najveći varaždinski hotel Turist koji je utemeljen 1964. godine i skoro tri desetljeća bio dio HTP Varaždin, da bi se 1991. izdvojio kao zasebno poduzeće C.B.B. kasnije u vlasništvu obitelji Bek dobiva novog vlasnika. Ovu nam je informaciju potvrdio predsjednik Uprave TP-a Varaždin Darko Kišiček koji više od toga nije želio komentirati obzirom da je preuzimanje sa svim detaljima još uvijek u tijeku. Jednako tako kratka je bila u telefonskom razgovoru i dosadašnja predsjednica Uprave i direktorica Stanka Bek.
Tradicija uspješnog hotelskog poslovanja, konstantna kvaliteta usluge, veličina smještajnih i kongresnih kapaciteta i lokacija, pridonijeli su tituli središnjeg hotela sjeverozapadne Hrvatske koju je Turist nosio. U prilog toj činjenici govore primljene nagrade za najbolji hotel kontinentalne Hrvatske sa tri zvjezdice: osvojeno 1. mjesto 2006. godine, 2. mjesto 2007. godine, 3. mjesto 2008. godine te 2. mjesto 2009. godine. Krajem 2008. godine renovirana je kompletna hotelska kuhinja, restoran, aperitiv bar i dva kata hotelskih soba koje su dobile kategoriju 4 zvjezdice, u što je uključena najmodernija tehnologija.
Svoj standard kvalitete hotel Turist potvrđuje i ISO standardom Haccp Codex Alimentarius koji posjeduje od 2009.godine, dok se tendencija ulaganja u kvalitetu očituje i u dobivanju drugog standarda kvalitete Halal-a od veljače 2012.godine, te dobivanje kategorije Congress hotel u 2013.godini. Svojim gostima nudi smještaj ukupnog kapaciteta od 174 ležaja u 46 jednokrevetnih soba, 58 dvokrevetnih soba i 5 apartmana.
Prema podacima portala „Poslovna.hr“ Turist d.o.o. je u 2019. godini ostvario ukupni godišnji prihod u iznosu od 16.126.573,00 kn što predstavlja relativnu promjenu ukupnih prihoda od -6.195.456,00 kn u odnosu na prethodno razdoblje kada je poslovni subjekt ostvario ukupne godišnje prihode u iznosu od 22.322.029,00 kn. Poslovni subjekt je tokom posljednje dvije godine poslovao s dobiti. Turist d.o.o. je u 2019. godini ostvario neto rezultat poslovanja u iznosu od 27.169,00 kn dok je ostvarena neto marža iznosila 0,17%. U prošloj godini smanjivao je broj zaposlenih, a imao je 69 zaposlenika.
Ponavljamo, da za sada nikakve odgovore nismo uspjeli dobiti od novog vlasnika o budućnosti poslovanja, a prema viđenom u restoranu i recepciji hotela sve izgleda uobičajeno i djelatnici primaju redovne narudžbe i rezervacije za smještaj, kao i do sada.
Hoće li novi vlasnik varaždinskoga hotela Turist nastaviti turističku i ugostiteljsku aktivnost samo možemo nagađati, obzirom da se u ugostiteljskim krugovima u gradu već mogu čuti različiti komentari da će dio zgrade gdje se sada nalazi banka prenamijeniti u dom umirovljenika.
Dodajmo, Turistu pripadaju i dva poslovna prostora u Zagrebačkoj ulici gdje se sada nalaze Vindijina trgovina i mesnica Kudelić.
U ovom trenutku je još uvijek nejasno hoće li se, u slučaju da dio hotela bude pretvoren u dom za umirovljenike, moći i dalje održavati svadbene i ostale svečanosti na kojima je glasna glazba uobičajena do ranih jutarnjih sati?
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto.
– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.
Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto.
Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.
Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda.
Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada.
Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022.
Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj.
U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda.
Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.
U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja.
Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati.
Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.
Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike.
Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a
Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.
Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.