Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li općine i gradovi Varaždinske županije financijski pomoći NK Varaždin?

Objavljeno:

- dana

– NK Varaždin mora biti perjanica sporta u Varaždinu i regiji. Svi pomažu, no trebaju mnogo više da bismo napravili rezultat i ušli u Prvu HNL – istaknuo je Stjepan Cvek, predsjednik NK Varaždin, koji je prvi dio sezone u 2. HNL završio na četvrtome mjestu.
Pomoć se isključivo odnosi na onu financijsku.

Naime, varaždinskom drugoligašu za ulazak u 1. HNL i normalno funkcioniranje u najvišem rangu hrvatskog nogometa potrebno je oko 4 milijuna kuna.

– Zasad nemamo vlastite igrače čiji bi potencijal mogli i unovčiti, odnosno napraviti njihov transfer. Zbog toga se moramo fokusirati na omladinsku školu – dodao je Cvek.

Sufinanciranje

Zbog toga je upućena zamolba za sufinanciranje projekta “Nogometne akademije” NK Varaždin prema jedinicama lokalne i područne samouprave. Iz Nogometne akademije NK Varaždin su iznijeli argumente za uključivanje šire društvene zajednice, a to su da je riječ o najpopularnijem i najraširenijem sportu, da je duga i tradicija te da je najšira omladinska baza s jednom od dviju najkvalitetnijih škola nogometa u Hrvatskoj.

Varaždinska županija to podržava jer trenutno NK Varaždin od Grada preko Zajednice sportskih udruga Grada Varaždina dobiva 234.000 kuna, a od Varaždinske županije 85.000 kuna.

S druge strane, Zajednica sportskih udruga upravlja i održava stadion, pa varaždinski drugoligaš tu nema troškove.

– Za održavanje stadiona i pokrivanje troškova energenata troši se oko 600.000 kuna – dodao je Alen Runac, predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Varaždina.
Dolazimo tako do svote od 919.000 kuna. Samo za primjer, NK Šibenik, koji je trenutno uvjerljivo vodeći u 2. HNL, od Grada Šibenika u 2018. godini od Zajednice sportskih udruga Grada Šibenika dobio je 995.000 kuna, doznajemo iz Grada Šibenika.

– Što se tiče sredstava, nekim klubovima nikad nije dovoljno. No, zaboravlja se da ništa ne trebaju izdvajati za troškove režija i troškove održavanja sportskih borilišta – objasnio je Runac.

Naime, prema modelu financiranja za koji se zalaže župan Čačić, polovicu od 4 milijuna kuna trebali bi osigurati općine, gradovi i Županija, dok bi preostalih 50 posto sredstava rješavao NK Varaždin, a sve to u sljedeće tri godine.

– Financijske obveze u iznosu od oko 2 milijuna kuna bi se raspodijelile sukladno veličini izvornog proračuna. Od toga bi 50 posto osigurao Grad Varaždin s obzirom na ime i sjedište Kluba te s obzirom na to da ima izvorni proračun po glavi stanovnika veći od 4000 kuna, dok proračun Županije po glavi stanovnika, primjerice, iznosi 300 kuna. Zbog toga bi nositelj trebao biti upravo Grad Varaždin, ali nije pristojno i realno da bude jedini, budući da je rad Nogometne akademije NK Varaždin važan za razvoj djece iz svih gradova i općina. To pokazuje i činjenica da većina od 275 djece nije iz Varaždina. Raspodjela sufinanciranja omladinske škole nogometa za preostalih 50 posto obavljala bi se prema omjeru izvornih proračuna Varaždinske županije te općina i gradova, bez Grada Varaždina. Ako je izvorni budžet Varaždinske županije u odnosu na sve ostale, bez Grada Varaždina, 26 posto, onda to znači 260.000 kuna godišnje, dok bi godišnje obveze općina iznosile otprilike od 5000 do 35.000 kuna, a gradova od oko 40.000 do 85.000 kuna godišnje – ističe varaždinski župan Radimir Čačić, koji ističe da o tome odluku neće donositi osobno, nego će odluku donijeti Županijska skupština, odnosno općinska i gradska vijeća.

Konsezus

Iz NK Varaždin ističu da će se postići određeni konsenzus oko financijske pomoću drugoligašu.

No, protivnici te inicijative podsjećaju na slučaj iz 2010. godine, kada je Grad Varaždin dao NK Varaždin jamstva za kredit od 8 milijuna kuna. Isti klub otišao je u stečaj, a sadašnji NK Varaždin je pravni slijednik NK Varaždin ŠN, osnovanog 2011. godine.

– Ma svi se sjećamo da je tada u klubu bilo nekoliko direktora. Trenutna ekipa u NK Varaždin na čelu sa Zlatkom Dalićem radi dobar posao i vjerujem da će uspjeti izboriti ulazak u 1. HNL. Ti ljudi su ovdje zbog entuzijazma i to je za svaku pohvalu – zaključio je Runac.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje