Povežite se s nama

Nekategorizirano

Hoće li se rušiti Varteksov dimnjak ili će Grad kupiti “mačka u vreći”?

Objavljeno:

- dana

Iako je Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj još 23. lipnja ove godine projekt pod nazivom “VARTEKS kvart – urbana regeneracija” proglasila strateškim investicijskim projektom Republike Hrvatske, službena obavijest o tome je u nadležni Upravni odjel Grada Varaždina stigla s višemjesečnim zakašnjenjem.

Teški pregovori

Podsjećamo, vrijednost ukupnih troškova spomenutog projekta procijenjena kroz materijalnu i nematerijalnu imovinu iznosi 182.700.000 kuna s PDV-om, a privatni investitor je Varteks d. d. Odnosno, tvrtka koja nije u blokadi, ali nema novaca ni za isplatu plaća svojim zaposlenicima! Štoviše, Varteksovo dugovanje prema Gradu Varaždinu trenutno iznosi oko 5 milijuna kuna, a o projektima koje već navodno provodi ova tvrtka nitko od zainteresiranih zapravo nema pojma.

– Mogu potvrditi da su u tijeku iznimno teški pregovori predstavnika Grada Varaždina s Upravom Varteksa. Naime, s obzirom na to da treba poštovati odredbe strateškog investicijskog projekta RH, potpuno je jasno da je Varteks preuzeo obvezu uređenja infrastrukture u tom prostoru. Ova tekstilna tvrtka to namjerava provesti parcijalno, što je Gradu neprihvatljivo – ističe SDP-ov gradski vijećnik Bruno Ister, jedan od sudionika sastanka održanog prije godinu dana u Gradskoj vijećnici s temom kako pomoći tekstilcima iz Zagrebačke ulice.

Rješenje je u otkupu nekretnina, čime bi se prebio višemilijunski dug.

– Nastojat ćemo ih uzeti što više kako bismo pomogli Gradu i Varteksu u ovoj situaciji. No, to ne smije ići nauštrb prometnih rješenja u tom kvartu, koja moraju imati cjelovit ishod. Zanimaju nas i parcele oko poznatog Varteksovog dimnjaka, a ne samo upravna zgrada od crvenih cigli. Dakako, sve ovisi o konkretnim brojkama koje budu na stolu – objasnio je Ister.

U međuvremenu je Varteks od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ishodio rješenje iz kojeg proizlazi da za zahvat rekonstrukcije prometne i komunalne infrastrukture nije potrebno provesti postupak utjecaja na okoliš. No, investitor pri uklanjanju nefunkcionalnih građevina ne smije narušiti sklop povijesnih industrijskih građevina. Jedna od njih je prepoznatljivi tvornički dimnjak, kojeg bi se Uprava tvrtke rado riješila tako da ga pod dug prepusti Gradu Varaždinu. No, o takvoj trgovini postoje dvojbe, pa i bojazan da Grad ne kupi “mačka u vreći”, visokoga gotovo 80 metara.

Pravi kontrapunkt crkvenim tornjevima

Dodajmo da ulični potez građevina industrijskoga kompleksa Varteks u Varaždinu nije zaštićen kao kulturno dobro.

– U sklopu strateškog investicijskog projekta “VARTEKS kvart – urbana regeneracija” dana je preporuka Ministarstva kulture i medija da se navedene građevine tvorničkog kompleksa Varteks zadrže i prezentiraju u svom originalnom obliku, i to očuvanjem osnovnih arhitektonskih obilježja uz mogućnost uklanjanja naknadnih dogradnji, ako se za tim ukaže potreba, te provedbe neinvazivnih adaptacija, sanacije i obnove uz mogućnost primjene odgovarajućih mjera energetske učinkovitosti. Prihvatljivo je uvođenje novih sadržaja kako bi se osiguralo održivo korištenje. U promišljanju novih zahvata građenja potrebno je uzeti u obzir položaj, mjerilo i utjecaj nove izgradnje na navedene povijesne zgrade koje su predviđene za očuvanje. Nova izgradnja trebala bi biti usmjerena prema arhitektonskoj i tehnološko-tehničkoj vrsnoći suvremenog građenja. Također, preporuka je da se u suradnji s Gradom Varaždinom ispita mogućnost odgovarajućeg muzejskog sadržaja u jednoj od očuvanih povijesnih građevina, s ciljem prezentacije proizvodnih procesa tijekom povijesti tvornice s odabranim očuvanim povijesnim strojevima i alatima – naglašavaju u Ministarstvu kulture i medija.

Pritom ne dvoje da je dimnjak povijesno i tradicijski najvažniji građevinski i marketinški simbol tvornice, odnosno navedene kulturne baštine.

– Varteksov dimnjak dominira svojom visinom ne samo u kompleksu tvornice Varteks već predstavlja i vizualni identitet ovog dijela grada Varaždina, kao simbol industrijskog dijela grada i kontrapunkt crkvenim tornjevima povijesne jezgre. Za njegovu izgradnju visine 78 metara zadužena je tvrtka Heinicke i Špiller k. d. iz Zagreba. Na bazi dimnjaka nalazi se natpis koji govori o vremenu gradnje (1934. godina), izvoditelju i ostalim građevinskim karakteristikama – vele u Ministarstvu.

No, s obzirom na to da je dimnjak u neposrednoj blizini područja budućih rušenja, zanimalo nas je kakva su aktualna saznanja o stanju objekta te ima li na njemu (ili u konstrukciji) fizičkih oštećenja.

– Konzervatorski odjel u Varaždinu zasad nema saznanja da na dimnjaku postoje oštećenja. Svakako je preporučljivo da, ako to još nije, vlasnik angažira ovlaštenog statičara koji će provjeriti stanje građevine. Istraživanja s ciljem utvrđivanja aspekta sigurnosti zaštite ljudi i imovine i općenito ukupnog okruženja te građevine nisu u nadležnosti Konzervatorskog odjela u Varaždinu jer ta građevina nije zaštićeno kulturno dobro. Također, Konzervatorski odjel u Varaždinu nema informacije o napravljenoj statičkoj analizi dimnjaka. Ako je ista napravljena, vlasnik nije dostavio navedenu dokumentaciju – napominju.

Sigurnosni pojas

Spomenimo i to da je oko dimnjaka u planu gradnja stambenih zgrada, prometnica, dječjih igrališta i drugih društvenih sadržaja. Stoga će struka prije ili kasnije ipak morati odgovoriti na pitanje kod koliko stupnjeva MCS skale može doći do ozbiljnijeg urušavanja dimnjaka. Primjerice, koliki se sigurnosni pojas mora ostaviti ako postoji opasnost od urušavanja dimnjaka te je li materijalu ugrađenom u dimnjak istekao vijek trajanja nakon više od 85 godina od izgradnje?

– Specifičnost dimnjaka zbog visine i same funkcije svakako iziskuje detaljan pregled statičara, koji će se očitovati i o stanju konstrukcije i o stanju samog materijala – zaključuju u Ministarstvu kulture i medija.

Dimnjak treba ostati na svome mjestu

Varaždinski muzealci ne dvoje o tome da Varteksov dimnjak treba ostati na svome mjestu. S odašiljačima teleoperatora na njemu ili bez njih.

– Ako statika te građevine nije narušena, bilo bi dobro zadržati dimnjak u tom prostoru jer on je ipak spomenik industrijskog razvitka Varaždina u 20. stoljeću. Uz to, riječ je o još uvijek najvišoj građevini u gradu, koja je bila obuhvaćena i projektom “Umjetnost na ulici – faza II.”. Provodila ga je Turistička zajednica Grada Varaždina, ali iz meni nepoznatih razloga za to još nije pripremljen ozbiljniji strateški dokument – ističe Ivan Mesek, ravnatelj GMV-a.

Od našeg sugovornika doznajemo i to da Gradski muzej Varaždin i Društvo arhitekata Varaždina – Radna skupina Varaždin još uvijek nisu dobili od nadležnih odgovor na zamolbu za proširenje zaštićene industrijske baštine u kompleksu tvornice Varteks d. d. Podsjećamo, djelatnici GMV-a i Radne skupine proveli su od 2016. do 2018. istraživanje o povijesti razvoja, odnosno izgradnje tvorničkoga kompleksa s ciljem valorizacije svih građevina kompleksa. Osim već u projektu “Varteks kvart – urbana regeneracija” za zaštitu predviđenih građevina, za zaštitu su predložili još zgradu bojadisaonice, zgradu za kotonizaciju konoplje i lana (kasnije bravariju) te zgradu skladišta sirovina i sukna, tzv. “Vladekov hram”. Riječ je o hali s lučnim svodom raspona od 21 metra, kao jedinstvenog i iznimno atraktivnog prostora u Varaždinu.

Nekategorizirano

„Stara škola” u Novom Marofu uskoro u novom ruhu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Među brojnim projektima u Novom Marofu je i onaj uređenja zgrade „stare škole“ u Zagorskoj ulici koja će postati Multifunkcionalni centar za mlade.

Podsjetimo, za projekt rekonstrukcija zgrade „stare škole” Grad Novi Marof dobio je potporu Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u iznosu od 997.491,54 eura, a ovih je dana gradonačelnik Siniša Jenkač potpisao nekoliko ugovora o javnoj nabavi vezanih uz rekonstrukciju i opremanje građevine, ukupno vrijednih oko 1.425,000 eura.

Rekonstrukciju zgrade obavljat će tvrtka Divi Construction d.o.o. iz Nedeljanca, a vrijednost radova iznosi 1.313.999,75 eura. Za namještaj i ostalu opremu vrijednosti  78.713,75 eura zadužena je tvrtka D2D d.o.o. iz Zagreba, s tvrtkom Proxima informatika d.o.o. iz Petrinje potpisan je ugovor  za nabavku informatičke opreme vrijedan 24.750,00 eura, dok je za audio opremu vrijednosti 7.887,50 eura zadužen Lukvel d.o.o. iz Zagreba.

– Cilj nam je unaprijediti kulturni život naše zajednice, posebice naših mladih, a uređenje ovog Centra svakako će tome doprinijeti. Zgradu smo podijelili na tri dijela i to tako da središnji dio zgrade većinom koriste udruge, a u budućnosti ćemo moći tavan pretvoriti u hostel, a podrum u vinski podrum. Konačno smo došli i do ovog važnog dijela kada će početi rekonstrukcija zgrade, potporu ćemo je i opremiti i uvjeren sam da će „stara škola” postati novo mjesto okupljanja naših građana koji će u ovom prostoru moći provoditi svoje aktivnosti i družiti se – rekao je gradonačelnik Jenkač.

Grad Novi Marof je nositelj, a partner u projektu Multifunkcionalni kulturni centar za mlade u Novom Marofu  je udruga Mladi za Marof.

Nastavite čitati

Nekategorizirano

Enes i Esad Garibović laureati Hrvatskoga karate saveza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Muški članovi najpoznatije varaždinske karate obitelji, sin Enes Garibović i tata mu Esad Garibović, primili su nova velika priznanja za svoje sportske uspjehe na međunarodnoj sceni.

Na završnoj svečanosti Hrvatskoga karate saveza u zagrebačkom Hotelu International ovaj je dvojac iz Karate kluba Varaždin primio plakete za iznimne rezultate u aktualnoj godini na odmaku, u kojoj su održano i Europsko i Svjetsko prvenstvo kao i Europske igre.

Podsjetimo, Enes Garibović je u ožujku 2023., na Europskom seniorskom prvenstvu u Španjolskoj, osvojio srebro u kategoriji borbe seniori -84 kg te ekipnu broncu s hrvatskom muškom seniorskom reprezentacijom u sastavu: Garibović, I. Kvesić, A. Kvesić, Živković, Martinac, Bunjevac i Mrvičić.

Enesu je ovo pojedinačno srebro bila treća uzastopna medalja na seniorskim europskim prvenstvima (EP 2021. bronca seniori -75kg, EP 2022. srebro seniori -84kg, EP 2023. srebro seniori -84 kg), a s ekipom ima osvojene ukupno četiri medalje na europskim seniorskim prvenstvima (zlatno odličje 2021. godine i bronce 2017., 2019. te ove 2023. godine).

Trener Karate kluba Varaždin i nacionalni trener seniorske karate reprezentacije Hrvatske, Esad Garibović, dobio je također priznanje od HKS-a za izuzetan trenerski doprinos u ostvarenju međunarodnih rezultata u 2023. godini. Priznanja je dobitnicima uručio Davor Cipek, predsjednik Hrvatskoga karate saveza i glavni tajnik Europske karate federacije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje