Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li zdravstvene ustanove iz Varaždinske županije moći vraćati 54 milijuna kuna kredita?

Objavljeno:

- dana

Banke zasad ne traže jamstvo Županije za kredite, ali teško da bi ona, s dugom većim od 8 milijuna kuna, uopće i bila prihvatljiv jamac

Zdravstvene ustanove Varaždinske županije kreditno će se poprilično zadužiti kako bi se energetski obnovile. Njih četiri – Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, Dom za starije i nemoćne Varaždin, Opća bolnica Varaždin i Dom zdravlja Varaždinske županije – za obnovu svojih objekata ukupno će tražiti 54 milijuna kredita za obnovu ukupne vrijednosti od 100 milijuna kuna.

Županijski su vijećnici na prošlotjednoj sjednici blagoslovili ideju o zaduživanjima, pa je Varaždinska županija izdala svoje suglasnosti za kredite.

Na energetsku obnovu Vodotornja, osporavanu od struke i građana namjerava se ukupno potrošiti 20 milijuna kuna, što je više od prvotno planiranoga. Cijena je porasla zahvaljujući dodatno isplaniranoj sanaciji krovišta i rasvjete, što su vijećnici i prihvatili i zbog čega je donesen rebalans proračuna. Veliki će se dio, 6,4 milijuna kuna platiti bespovratnim europskim novcima. Iz nacionalnog Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini stižu još 4,2 milijuna kuna dok će ostatak od 9,4 milijuna kuna platiti stanovnici Varaždinske županije novcima iz proračuna. To je više nešto manje od 12 % izvornoga županijskog proračuna od 80 milijuna kuna.

Dugoročne kunske kredite zdravstvenim objektima Varaždinske županije dat će Zagrebačka banka i HBOR, rok otplate je između 10 i 14 godina s kamatama od 0,25 do 5 % godišnje.
Najskuplje će stajati obnova skupa zgrada Specijalne bolnice Varaždinske Toplice (Terme, Konstantinov dom, Hidroterapija i Konstantinova kupelj), pa će se Bolnica najviše i zadužiti.

Od HBOR-a će dobiti 20,7 milijuna kuna kredita s rokom otplate od 14 godina i jednogodišnjim počekom. Kamata je 0,25 % i promjenjiva, a krajnji rok korištenja kredita je 31. srpnja 2020. godine.

Obnavljat će se i zgrada Lovrine kupelji s 4,1 milijun kuna kredita.
Dom za starije i nemoćne osobe u Varaždinu kreditno će se zadužiti za 13,4 milijuna kuna uz veću kamatu, 0,5 %, i na jednaki rok otplate u jednakim tromjesečnim ratama.

Kamate u Zagrebačkoj banci su veće, pa će Dom zdravlja Varaždinske županije za obnovu domova zdravlja Lepoglava, Novi Marof i Varaždinske Toplice za kredit od 7 milijuna kuna plaćati 1,50 % fiksne kamate godišnje, dok će energetska obnova bolnice u Klenovniku stajati 3,16 milijuna kuna uz fiksnu kamatu od 1,55 %.

Sve do jedne zgrade su derutne i u iznimno lošem su stanju, a pritom su i gutači energije. No, ni jedna od njih, kao uostalom ni kompletno hrvatsko zdravstvo, nema novaca štoviše, sve su u gubitku, pa se za vraćanje kredita valja osloniti na pomoć Varaždinske županije. Konkretno, na spuštanje decentraliziranih novaca iz Ministarstva zdravstva na zdravstvene ustanove.

Budući da će energetska obnova donijeti i znatne uštede u potrošnji energije, ravnatelji vjeruju da će se i iz tog izvora namaknuti dio novaca.

Kao jamstva u indikativnim se ponudama spominje tek zadužnica korisnika. Iako je za zaduživanje subjekata čiji je osnivač lokalna samouprava potrebna suglasnost iste, to ne znači i da je u ovom slučaju Varaždinska županija jamac kredita.

Golub na grani

Na konkretno pitanje o eventualnom sudužništvu ili jamstvu, iz Varaždinske županije nam je odgovoreno:

– Jamstvo Županije za zaduživanje njezinih ustanova daje se samo ako je to uvjet kreditne institucije. Kod navedenih odluka to nije slučaj, te stoga nije dano jamstvo Županije za kreditno zaduživanje ustanova.

Iako su zasad ponude tek indikativne i uvjeti jamstva se mogu promijeniti, to se vjerojatno neće dogoditi. Jer, teško da bi Županija, s dugom većim od 8 milijuna kuna iz prošle godine, bila prihvatljiv jamac.

Varaždinska županija u minusu je unatoč poreznoj reformi koja joj je priskrbila 27,5 % veće prihode, odnosno 81 milijun poreznih kuna.

Iz Županije se minusa namjeravaju riješiti nakon dobivanja svih presuda po JPP-u i iznosa od 47 milijuna kuna. Dosad je donijeta tek jedna nepravomoćna presuda, za iznos od 14 milijuna kuna, i na nju je uložena žalba.

S obzirom na sporost hrvatskog pravosuđa, čak ni približno nije moguće predvidjeti kad bi svih pet tužbi moglo dobiti sudski epilog, presude postati pravomoćne i, ako budu riješene u županijsku korist, kad će novci sjesti na račun Varaždinske županije, pa njime, dakle, prema županovom uvjerenju, biti riješen i minus u blagajni.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje