Hrvatska muška rukometna reprezentacija pobijedila Finsku, uzvrat se igra u Varaždinu u subotu

Hrvatska muška seniorska rukometna reprezentacija pobijedila je Finsku 21:34 u prvom susretu 2. kruga kvalifikacija za SP 2023. godine i napravila veliki korak ka tom natjecanju.

Nakon pobjede u Finskoj uzvrat se igra u Varaždinu u subotu, 16. travnja, u 18 sati. Koliko god susret bio formalnost naši ga rukometaši moraju ozbiljno shvatiti i novom pobjedom potvrditi napredak u igri u odnosu na Europsko prvenstvo.

Od 18 igrača koje je doveo u Finsku, izbornik Hrvoje Horvat ostavio je na tribinama Mateja Mandića i Verona Načinovića. Vrijedi dakako podsjetiti da je Hrvatska uoči ova dva kvalifikacijska susreta zbog ozljeda ostala bez Davida Mandića, Željka Muse, Zvonimira Srne, Ivana Čupića, Luke Šebetića, Marina Šipića i Ivana Martinovića, objavio je HRS.

Hrvatska je otvorila susret u sljedećem sastavu: Marin Šego na vratima, Marin Jelinić i Filip Glavaš na krilima, Marino Marić na crti te na vanjskim pozicijama Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Luka Lovre Klarica. Radila se samo jedna promjena obrana-napad, Marino Marić – Leon Šušnja.

Počeli smo mirno sa stavom kakav mora imati Hrvatska. Od prvih pet napada iskoristili smo četiri i već nakon šest minuta poveli 2:4. Sve finske napade doveli smo na rub pasivne igre. I mora se priznati da su dobro reagirali pod tim pritiskom i nisu dopustili Hrvatskoj da se značajnije odlijepi.

Desetak minuta trebalo je našima da poslože obranu 5-1 s Domagojem Duvnjakom naprijed i natjeraju Fince na seriju pogrešaka. Tako je u 12. minuti naša prednost već bila dvostruka, 4:8. Krali su naši lopte domaćinu u serijama, i da je bilo malo više koncentracije, već nakon prve četvrtine mogli su imati i plus 8,9. Ovako je bilo 6:10.

Ali bez obzira na to, izbornik je krenuo s nizom zamjena. Ušli su Igor Karačić, Vlado Matanović, Tin Lučin, a u obrani i Marko Mamić. Dvostruko finsko isključenje naši su dobro iskoristili pa je na isteku 20. minute Hrvatska imala velikih šest razlike, 7:13. Pet minuta nakon toga bili smo bez pogotka, ali Finska to nije iskoristila dijelom i zbog odličnog Marina Šege na vratima (10 obrana). To već dugo nismo vidjeli od nekog našeg vratara. Treba doduše isto tako reći su naši dosta razbranili i Mikaela Makleu na drugoj strani pa je on prvih 30 minuta skupio čak 9 uspješnih intervencija. Na poluvrijeme se tako otišlo sa 7 razlike (9:16). Finska je bila na 45, a Hrvatska na 57 posto realizacije. Ukupno 8 naših igrača upisalo se među strijelce.

Finska je dobro ušla u nastavak. S dva brza pogotka ne samo da je došla na minus 5, već je natjerala Hrvatsku da se uozbilji. Odgovorili smo s dva pogotka raspoloženog Filipa Glavaša, jedan sa sedam metara i brzo primirili narasle ambicije domaćina.

Nakon 13 minuta igre, Hrvatska je otišla na deset razlike (15:25) i to prvim pogotkom Marka Mamića. Izbornik je očekivano nakon toga krenuo u nove brojne promjene tako da su svi igrači dobili priliku da se rastrče i osjete susret. Na vrata je stao mladi Dominik Kuzmanović. Naša prednost rasla je iz napada u napad do konačnih 21:34. Uz izvrsnog Marina Šegu koji je imao 12 obrana, najbolji strijelac Hrvatske bio je Filip Glavaš s 8 pogodaka iz 10 pokušaja. Šest je djelo Luke Cindrića koji je izabran za najboljeg igrača u našoj ekipi. Kod Finaca, 16 obrana Mikaela Makele. Najviše pogodaka dao je Robin Granlund i to pet.

Započeo je WRC Croatia Rally, u nedjelju jurilice u Varaždinskoj županiji

WRC Croatia Rally započeo je u četvrtak, 18. travnja uz veliki spektakl u Zagrebu, gdje je 68 posada krenulo s intenzivnim pripremama automobila.

U predstojećim danima Rally će se održati kroz pet hrvatskih županija – Zagrebačku, Karlovačku, Primorsko-goransku, Varaždinsku i Krapinsko-zagorsku te Grad Zagreb. Veliki se finalni spektakl očekuje u nedjelju, kada će posljednja četiri brzinska ispita vozači voziti cestama u Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.

Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja, a u najboljoj WRC kategoriji nastupit će čak 8 posada. U najjačoj, Rally1 klasi će tako naslov braniti Velšanin Elfyn Evans, kao i osmerostruki svjetski prvak, Francuz Sebastien Ogier, trenutačno vodeći u ovogodišnjem prvenstvu, Belgijanac Thierry Neuville te brojne druge zvijezde.

Hrvatski vozači koji će također voziti na ovogodišnjem Croatia Rallyju su: Tomas Hrvatin, Željko Magličić, Jan Pokos, Slaven Šekuljica, Igor Tomljanović, Viliam Prodan te Igor Mandić.

Županijski kup: Bednja uvjerljiva protiv Nedeljanca, slavlje i Varteksa

Odigrani su prvi susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa, a u oba susreta u srijedu, 17. travnja slavili su domaćini.

Na stadionu Sloboda Varteks je ugostio Ivančicu i slavio s 3:1. Ivančani su poveli već u 1. minuti preko Kostelca i s minimalnim vodstvom otišli su na odmor. No, u drugom dijelu Bumbari su okrenuli rezultat. Prvo je Glavica u 55. minuti svojim golom izjednačio rezultat, da bi ih isti igrač u 68. doveo u vodstvo Varteks. Konačni rezultat postavio je Kanceljak golom u 78. minuti.

U drugoj utakmici Bednja je ugostili Nedeljanec i pobijedila s 3:0. Beletinčani su poveli u 16. minuti golom Bosilja, a na 2:0 povisio je Pomper golom u 29. minuti, da bi treći gol za Bednju postigao Kareem Donovan u 64. minuti.

Uzvratni susreti na rasporedu su u srijedu, 1. svibnja.