Hrvatski rukometaši protiv Egipta: najteže otvaranje svjetske smotre ikad

Hrvatska rukometna reprezentacija u petak, 13. siječnja u 20.30 sati počinje svoj put na Svjetskom prvenstvu.

Protivnik je Egipat, nova snaga svjetskog rukometa, piše HRS. Većina igrača igra u velikim europskim klubovima, ili u dva najbolja kluba Egipta: Zamaleku i Al Ahliju. Uz sve to, imaju dobro poznatog španjolskog stručnjaka na klupi Roberta Garciu Parronda, trenutačno i trenera bundesligaša Melsungena u kojem su naši igrači Domagoj Pavlović, Ivan Martinović i David Mandić.

Udarne snage Egipta trenutačno su jako dobar vratar Karim Hendawy (Zamalek Club) s više od 170 nastupa u reprezentaciji. Jedno kratko vrijeme bio je u Eurofarm Pelistru, ali mu europska klima i priča očigledno nisu odgovarali tako da se brzopotezno vratio u Egipat. Ovo je njegovo peto svjetsko prvenstvo, s tim da ima i dvoje Olimpijske igre. Uz njega su na toj poziciji Mohamed Ali (Deportivo Elemental Sinfin, ESP, 29. god.), te Abdelrahman Homayed (Al Ahli, 22. god.). Za mnoge je iznenađenje da među vratarima nije Mohamed Al Tayar (DHFK Leipzig).

Egipat ima odlična krila, koja nerijetko uskaču i zabijaju iz „mrtvih“ kutova. Lijevo je Omar Elwakil (Zamalek Club), izuzetno iskusan igrač s više od 200 nastupa u reprezentaciji. Desno je pak, Mohamad Sanad (USAM Nimes) sjajan strijelac, fine mekane ruke.

Najveća snaga Egipta leži u vanjskim igračima. I teško je reći tko je bolji, opasniji pucač. Ali Zein prvi izbor na lijevom vanjskom. Član je Dinama iz Bukurešta, u koji je došao iz Barce. Uloga srednjeg vanjskog pripada Yehii Elderi (Telekom Veszprem). Desnu stranu pak, drži Mohsen Mamoud (Dinamo Bukurešt).

Kada tome dodamo i odlične kružne napadače, dobijete jednu jako ozbiljnu i moćnu reprezentaciju. Ovo će im biti 17. nastup na svjetskim prvenstvima. Najveći uspjeh im je 4. mjesto iz Francuske 2001. godine. S Olimpijskih igra u Tokiju imaju broncu. Ne treba posebno naglašavati posljednjih godina, dominantna su reprezentacija na afričkom kontinentu.

Hrvatska i Egipat do sada su igrali dvaput na svjetskim prvenstvima. Prvi put 1995. godine i tada je naša reprezentacija uvjerljivo slavila 30:16. Drugi susret igran je u Portugalu 2003. godine kad je Hrvatska pobijedila u drugom krugu 29:23.

Izvor: HRS

Započeo je WRC Croatia Rally, u nedjelju jurilice u Varaždinskoj županiji

WRC Croatia Rally započeo je u četvrtak, 18. travnja uz veliki spektakl u Zagrebu, gdje je 68 posada krenulo s intenzivnim pripremama automobila.

U predstojećim danima Rally će se održati kroz pet hrvatskih županija – Zagrebačku, Karlovačku, Primorsko-goransku, Varaždinsku i Krapinsko-zagorsku te Grad Zagreb. Veliki se finalni spektakl očekuje u nedjelju, kada će posljednja četiri brzinska ispita vozači voziti cestama u Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.

Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja, a u najboljoj WRC kategoriji nastupit će čak 8 posada. U najjačoj, Rally1 klasi će tako naslov braniti Velšanin Elfyn Evans, kao i osmerostruki svjetski prvak, Francuz Sebastien Ogier, trenutačno vodeći u ovogodišnjem prvenstvu, Belgijanac Thierry Neuville te brojne druge zvijezde.

Hrvatski vozači koji će također voziti na ovogodišnjem Croatia Rallyju su: Tomas Hrvatin, Željko Magličić, Jan Pokos, Slaven Šekuljica, Igor Tomljanović, Viliam Prodan te Igor Mandić.

Županijski kup: Bednja uvjerljiva protiv Nedeljanca, slavlje i Varteksa

Odigrani su prvi susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa, a u oba susreta u srijedu, 17. travnja slavili su domaćini.

Na stadionu Sloboda Varteks je ugostio Ivančicu i slavio s 3:1. Ivančani su poveli već u 1. minuti preko Kostelca i s minimalnim vodstvom otišli su na odmor. No, u drugom dijelu Bumbari su okrenuli rezultat. Prvo je Glavica u 55. minuti svojim golom izjednačio rezultat, da bi ih isti igrač u 68. doveo u vodstvo Varteks. Konačni rezultat postavio je Kanceljak golom u 78. minuti.

U drugoj utakmici Bednja je ugostili Nedeljanec i pobijedila s 3:0. Beletinčani su poveli u 16. minuti golom Bosilja, a na 2:0 povisio je Pomper golom u 29. minuti, da bi treći gol za Bednju postigao Kareem Donovan u 64. minuti.

Uzvratni susreti na rasporedu su u srijedu, 1. svibnja.