Povežite se s nama

Međimurje

Hrvoje Novak: „Budite kreativni, uporni i ne odustajte, isplatit će se!“

Objavljeno:

- dana

Već po četrnaesti put Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec dodijelila je Nagradu „Zdenko Barbarić“.

Nagrada je utemeljena na inicijativu bivših učenika škole, danas uspješnih poslovnih ljudi, kao zaklada u čast njihovu školskom kolegi i učeniku Gimnazije Zdenku Barbariću, koji je 2000. preminuo nakon teške bolesti. Zdenko Barbarić bio je iznimno svestran i kreativan učenik, a posebice u pisanoj riječi. Kao član novinarske grupe pokrenuo je školski list „Čagi“, koji je ove godine obilježio 26. godinu postojanja.

Nagradu “Zdenko Barbarić” dobili su i Nina Bočkaj, Maria Levačić, Vilim Muršić, Vivien Gudlin, Dina Posedi te Lea Šarić

Nagrada je simbolična financijska potpora najkreativnijim maturantima za nastavak njihova školovanja na fakultetima koje su odabrali.
Ove godine dobitnici su Nina Bočkaj, Maria Levačić, Vilim Muršić, Vivien Gudlin, Lea Šarić, Dina Posedi i Hrvoje Novak, s kojim smo razgovarali povodom dodjele Nagrade. Hrvoje je Čakovčanin koji djeluje u nekoliko izvannastavnih i izvanškolskih sastava, volontira te se bavi još cijelim nizom dodatnih aktivnosti.

Spektar mogućnosti

– Nakon što sam završio osnovno školovanje na Prvoj osnovnoj školi u Čakovcu, upisao sam Gimnaziju Josipa Slavenskog jer sam znao da će mi to pružiti široke mogućnosti. Isplatilo se: prema trenutnim rezultatima, gotovo je sigurno da ću upisati fonetiku i kroatistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu – kaže.

Hrvoje je član Pjevačkog zbora „Josip Štolcer Slavenski“, kao i Zbora Gimnazije Josipa Slavenskog. Osim toga, glumi u Kazališnoj družini „Štolcer“ te je jedan od osnivača četveroglasne a cappella vokalne skupine, u koju je uključeno još nekoliko učenika iz njegove škole. Pisao je za novinarsku grupu u Gimnaziji, koju vodi profesorica Martina Mavrek, a rado je i volontirao za Udrugu „Pogled“ te u Centru za odgoj i obrazovanje, u suradnji s tamošnjim logopedinjama.

– Nakon što sam završio osnovno školovanje na Prvoj osnovnoj školi u Čakovcu, upisao sam Gimnaziju Josipa Slavenskog jer sam znao da će mi to pružiti široke mogućnosti! – odlučan je Hrvoje.

– Učenje i nastava su vrlo bitni, ali za vrhunske rezultate to danas više nije dovoljno. Još je važnije biti snalažljiv, kreativan i uporan. Nagrada „Zdenko Barbarić“ osmišljena je kao podrška i mala nagrada upravo onim učenicima koji su se zalagali na više područja. Imam puno interesa i ne želim se baviti samo jednim uskim poljem djelatnosti – dodaje.
Zahvale nagrađenih učenika duboko su dirnule Zdenku Barbarić, majku učenika po kojem je nazvana nagrada, koja je također prisustvovala dodjeli.

Na dodjeli se svaki od njih kratko predstavio, a potom su njihovi razrednici, ravnateljica Tea Dragić-Runjak i ispitna koordinatorica Sandra Breka-Ovčar govorili o svestranosti učenika i samoj Nagradi.

Zbor i kazalište

– Nagrada je predivan pečat za kraj jednog i početak novog poglavlja u životu nas maturanata. U Gimnaziji sam proveo nezaboravne trenutke uz svoje suučenike, prijatelje i nastavnike.

Zahvale nagrađenih učenika duboko su dirnule Zdenku Barbarić, majku učenika po kojem je nazvana nagrada

Posebnu podršku dobio sam od razrednika Petra Pavlica, profesorice hrvatskog jezika Zlatke Grahovec-Soldat, profesorice filozofije Željke Blagus-Lilek i profesorice njemačkog jezika Sanje Jambrović-Posedi, koja mi je puno pomagala u školskim i izvanškolskim aktivnostima. Kad već spominjem podršku, htio bih zahvaliti svojim roditeljima, Željki i Tihomiru, koji su ipak moja osnova i moja baza te prvi intelektualni utjecaj.
Što se pak glazbenog utjecaja tiče, trebao bih izdvojiti stariju sestru Tihanu, koja je diplomirala glazbenu pedagogiju. Pjevam dionicu tenora u čakovečkom Zboru „Josip Štolcer Slavenski“.

Ovom prilikom bih želio pozvati mlade pjevače, pogotovo basove, baritone i tenore, da se pridruže čakovečkom Zboru, koji je jedan od najboljih amaterskih zborova u državi. Naime, Zboru kronično nedostaju muški pjevači! Zahvaljujem i Senki Bašek-Šamec, dirigentici zbora u kojem sam proveo nekoliko prekrasnih godina, kao i Dejanu Buvaču te Kristini Štebih, koji su zaslužni za moj angažman u Kazališnoj družini „Štolcer“ – kaže Hrvoje.

Ljetni planovi

U slobodno vrijeme Hrvoje čita te uživa u kazališnim predstavama i dramama na televiziji. Nekada je i aktivno igrao rukomet. Ovog ljeta sprema se na more:
– Posljednje ljeto prije fakulteta provest ću radeći, ali i opuštajući se. Vjerojatno ću otići na Komižu na dva tjedna s prijateljima, gdje bih se želio opustiti i odmoriti od svih aktivnosti.
Svim učenicima, ali i starijima, želim poručiti da budu uporni, i da se ne predaju lako, isplatit će im se!

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje