Povežite se s nama

U fokusu

HZZO šalje opomene, a ne znaju kada je dug nastao!?

Objavljeno:

- dana

Uredno plaćaju dopunsko zdravstveno osiguranje, a drugi put u godini dana dobili opomenu

Branko Tišlerić (75) lani osporio navodni dug, ali ne toliko zbog činjenice da je sve platio, nego zato što čuva baš sve uplatnice

Kad je u četvrtak otvorio tek dostavljenu kovertu iz varaždinskog ureda HZZO-a, 75-godišnji umirovljenik Branko Tišlerić iz Trnovca Bartolovečkog nije mogao vjerovati vlastitim očima. Njegovoj supruzi iz HZZO-a su poslali opomenu zbog duga po polici dopunskog zdravstvenog osiguranja u razdoblju od 2010. do 19. ožujka 2013. godine, koji zajedno s pripadajućim kamatama iznosi 75,30 kuna.

Koja “brzina”

Uzeo 50-ak  uplatnica od 2009. do 2013. i u petak ih odnio u HZZO

Ne bi se gospodin Branko uzrujao da je to bilo prvi put da na njegovu adresu iz HZZO-a šalju takvu obavijest. Opomenu zbog navodnih dugovanja dobio je i u svibnju prošle godine, ali tada na svoje ime i na iznos od 161,93 kuna.
To dugovanje je osporio, ali ne toliko zbog činjenice da dopunsko za suprugu Đurđicu i sebe redovno plaća, nego prvenstveno zbog toga što uredno čuva sve uplatnice. Dostavio ih je HZZO-u, a gotovo nevjerojatno zvuči podatak da su im trebala gotovo puna četiri mjeseca da ga obavijeste da su obavili “preknjiženje temeljem dokaza” i da “više nema dugovanja”!

“Pazite, sumnjaju da je dug iz 2010. Pa što su radili skoro tri godine?”

Bilo je to lani u rujnu, a već ovaj mjesec su iz HZZO-a na istu adresu poslali novu opomenu. Gospodina Branka, koji je više od 30 godina vodio vlastiti obrt, najviše je razljutilo što je sadržaj opomene gotovo identičan. – I dalje redovito plaćam dopunsko, a u dopisu HZZO-a ponovno nigdje ne navodi na koji mjesec i na koju godinu se navodni dug odnosi. Zbog toga sam ih jučer odmah zvao, ali odgovor nisam dobio. U pravnoj službi su mi rekli da umjesto 39 mjesečnih uplata imaju proknjiženo 38 uplata, ali da baš i ne znaju na koji se točno mjesec dug odnosi. Rekli su da bi to mogao biti rujan 2010. godine, ali da nisu sigurni! Čujte, poludio sam – odmahuje rukama 75-godišnji umirovljenik. Kaže da ne može vjerovati da u eri kompjuterizacije HZZO ima goru evidenciju nego u vrijeme kada se sve radilo ručno. – Plaćam redovito dopunsko, a već mi drugi put šalju opomenu koja je napisana potpuno nestručno. Pa kako je moguće poslati opomenu, a da nemaš pojma za što? Kako je moguće da ne znaju kada je dug nastao? Alergičan sam na to. Našoj administraciji važni su samo plaća i kolektivni ugovor, koji im je kao sveto pismo, ali kako obavljaju svoj posao, to nije važno – ogorčen je 75-godišnjak.

Nakon što je u četvrtak uredno prikupio 50-ak uplatnica, koje je razvrstao po godinama, od 2009. do 2013., u petak ujutro ih je odnio u HZZO. Za razliku od lani, ovaj put je o svemu odlučio obavijestiti i javnost. Odgovor iz HZZO-a do zaključenja ovog broja nismo primili.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje