Međimurska priroda: Interpret # visitor fest O TOM – POTOM izazvao velik interes sudionika
Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode i Centar za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu organiziraju Prvi stručni...
I dio Hrvatske se dobro stresao danas u 8:43 sati, 13. kolovoza. Potres se osjetio u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji.
Prema podacima koje je objavio EMSC (European-Mediterranean Seismological Centre) radilo se o potrese magnitude 4.1.
Prema istom centru epicentar potresa je bio 12 kilometara južno od Preloga i 67 km sjeveroistočno od Zagreba.
Potres je bio na dubini od 10 kilometara.
Na internetskoj stranici EMSC-a građani mogu ostaviti svoj komentar o potresu. Javilo se puno ljudi s područja Ludbrega, Koprivnice, dijela Međimurja i okolice Varaždina.
– U Velikom Bukovcu, Varaždinska županija osjetilo se jako i bilo je kratko – jedan je od komentara.
Evo što je o potrese napisala hrvatska Seizmološka služba: “Danas, 13. kolovoza 2024. godine u osam sati i 43 minute, seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su prilično jak potres 17 km sjeverno od Križevaca. Magnituda potresa iznosila je 4.0 prema Richteru, a procijenjeni intenzitet V stupnjeva EMS. Osjetio se na širem području sjeverne Hrvatske.”
Županijski centri 112 nisu zaprimili dojave o štetama, objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije provodit će mjere sustavne deratizacije na području Grada Varaždina od 19. do 30. rujna.
Deratizacija je 19. rujna na rasporedu u Hrašćici, idući dan Gojanec i Jalkovec, potom 23. rujna Jalkovec i Poljana Biškupečka, idući dan Črnec Biškupečki i Zbelava, pa Donji Kućan i Gornji Kućan, 26. rujna Gornji Kućan, a idući dan Kućan Marof. Deratizacija završava 30. rujna u Kućan Marofu.
– U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, početak sustavne deratizacije se odgađa. Deratizacija će se vršiti antikoagulantnim rodenticidima na bazi bromadiolona za koje je antidot vitamin K-1 (Presol plus pšenica i Megalon parafinski blok). Deratizacija će se provoditi prema „Programu mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Varaždin u 2024. g.“ te sukladno Provedbenom planu provođenja preventivne i obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao posebne DDD mjere na području Grada Varaždina i prema Pravilniku o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN 35/07) – ističu iz Grada Varaždina.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.