U srijedu u Kinu Gaj program „Sanjal sam da bude mi se mama vratila“, posvećen Arturu Rosneru
„Srijeda u Muzeju“, koja je na rasporedu 29. ožujka, održat će se, kao i prethodna, izvan prostora Gradskog muzeja Varaždin,...
U nadolazećem tjednu građani mogu pogledati čak tri gostujuće predstave u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu.
HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke dolazi u sklopu konzorcija K-HNK u kojem nacionalna kazališta razmjenjuju programe iz svoje bogate produkcije. Gostovat će s baletom „Plamteća voda“ i dramom „Gospođa ministarka“.
Gostujuća predstava Kunst Teatra „Vic o Sizifu“ je prva predstava koja će se održati na obnovljenoj Sceni Rogoz.
„Plamteća voda“
Balet „Plamteća voda“ riječkog Kazališta igrat će u utorak, 14. ožujka, u 19 sati i 30 minuta na velikoj sceni.
– Spajajući vatru i vodu, a i mnoge druge suprotnosti na kojima još od iskona počivaju naš život i svijet, tijela plesača i njihov pokret stvaraju neodoljivo impresivne slike isprepletene snažnim emocijama. Slike koje nose i snažnu poruku u trenutku nesigurnosti i neizvjesnosti što ga upravo živimo. Iznimno zahtjevna koreografija i plesači koji na granici izdržljivosti pomiču vlastite granice. Članovi riječkog Baleta s karakterom plešu do posljednjeg daha! I ostavljaju vas bez daha! – stoji u najavi.
„Vic o Sizifu“
Predstava „Vic o Sizifu“ Kunst Teatra igrat će u srijedu, 15. ožujka, u 20 sati na Sceni Zvonimira Rogoza.
– Predstava „Vic o Sizifu“ – fejk mit o bogovima i ljudima – opušteno zaviruje u pukotine općih mjesta grčke mitologije i kamijevski nas zapitkuje je li Sizif najveći lukavac među smrtnicima ili obični drznik koji odbija umrijeti. Je li vječno guranje kamena pravedna kazna ili samo nepravedno iživljavanje egoističnog boga? Jesu li Camusove metafore o Sizifu kao o radniku ili o Sizifu kao o Don Juanu i dalje ekskluzivne, ili Sizifa, sada kao vic junaka, možemo promatrati i kao mačo-kapitalista, odnosno kao kič-ljubavnika? – stoji u najavi.
„Gospođa ministarka“
Drama „Gospođa ministarka“ riječkog Kazališta igrat će u četvrtak, 16. ožujka, u 19 sati i 30 minuta na velikoj sceni.
– Priča o ženi političara koja mora na brzinu usvojiti obrasce ponašanja i način života „visokog društva“, nakon što joj suprug postane ministar u vladi, postala je gotovo sinonim za nagli uspon na društvenoj ljestvici. Jednako tako, ime Branislava Nušića postalo je sinonim za smijeh u kazalištu, kao i za nepogrešivo seciranje provincijalnog mentaliteta pomiješano s balkanskim šarmom i bogatstvom jezika kojim opisuje komiku naših života – stoji u najavi.
„Majka Hrabrost i njezina djeca“
I za kraj tjedna slijedi najnovija predstava HNK-a u Varaždinu koja je nastala u koprodukciji s Kazalištem Marina Držića iz Dubrovnika – „Majka Hrabrost i njezina djeca“ Bertolta Brechta u režiji Krešimira Dolenčića.
Nakon dubrovačke premijere 10. ožujka, varaždinska publika predstavu može pogledati na velikoj sceni u subotu, 18. ožujka, i nedjelju, 19. ožujka, s početkom u 19 sati i 30 minuta.
Ulaznice su u prodaji na blagajni Kazališta ili putem online prodaje.
Varaždinski Muzej anđela prvi je i jedinstven tematski muzej u regiji, koji u gradu postoji od 2011. godine.
Dom je to brojnim slikama bajkovitoga varaždinskog slikara Željka Prsteca, koji je vizure anđela ponad baroknoga grada naprosto uselio pod krovove prvoga hrvatskog glavnog grada. Muzej anđela dom je brojnim umjetninama nastalima u mislima umjetnika koji sa sjetom i poštovanjem gradi budućnost protkanu prošlošću stare barokne jezgre. Nastali su tako umjetnički radovi koje u Muzeju anđela redovito traže posjetitelji. Desetljeće već ovaj muzej krije nešto vrlo impresivno – na stotine malih bića, naoko nevidljivih, koja pričaju priče iz prošlih vremena. Anđele, manje i veće, sa svih strana zemaljske kugle. No, krenimo redom.
U prostoru Muzeja redovito se odvijaju različita događanja koja za cilj imaju predstavljanje Varaždina kao grada u kojem spavaju anđeli. Muzej anđela 10 godina prikuplja anđele iz cijeloga svijeta te je tako stvorio zbirku od nekoliko stotina različitih anđela. Posjetitelji Muzeja, građani grada kao i domaći i strani turisti, te ljudi koji nikada nisu posjetili Muzej anđela, doznavši za projekt prikupljanja anđela, svoje anđele dostavljaju poštom i raznim dostavnim službama. Na taj je način Muzej anđela od anonimnih ali i poznatih donatora stvorio zavidnu zbirku, koja broji više od 700 anđela koji sa sobom nose svoju ili priču donatora, priču zemlje iz koje dolaze, vjersku ili pak priču strastvenih sakupljača – ljubitelja umjetnosti, od kojih neki iz svoje kućne zbirke anđela ustupili i više od 100 komada ovih tajnovitih bića. Drugi pak su Muzeju anđela ručno izradili i dostavili anđele od različitih materijala, veličina i oblika. Kako bi svaki od doniranih anđela dobio svoje zasluženo mjesto u vitrini Muzeja, i kako bi posjetitelji mogli pročitati najzanimljivije priče, organizirana je izložba anđela pod nazivom „Mjesto u kojem spavaju anđeli cijeloga Svijeta“.
Muzej anđela ovaj je projekt od značaja za očuvanje i razvoj kulture grada prijavio na natječaj za dobivanje sredstava od Varaždinske županije, a Županija je tako prepoznala i financijski nagradila ovu jedinstvenu priču, omogućivši Muzeju anđela dodatnu potporu u kvalitetnoj promociji kulturnog sadržaja par excellence.
Naime, iako je Muzej anđela sam po sebi nezaobilazno mjesto posjeta za ljubitelje umjetnosti i anđela iz cijeloga svijeta, izložba ovakvog sadržaja zasigurno javnosti predstavlja jedinstven doživljaj u kojem anđeli pričaju svim jezicima Svijeta i ne rade razliku među ljudima bez obzira na nacionalnost ili vjeru, što jest jedan od ciljeva ovoga projekta. Zahvaljujući sredstvima iz programa javnih potreba u kulturi Varaždinske županije u 2023. godini, ova zanimljiva izložba sada je postavljena na puno većem prostoru nego ranije, a za pojedine anđele ispisana je priča dostavljena od strane donatora.
Otvorenje izložbe i vođenje programa povjereno je vlasniku Muzeja anđela i osnivaču ovoga jedinstvenog bajkovitog Muzeja Željku Prstecu koji je svoje slikarstvo proteklih desetljeća predstavio hrvatskoj i svjetskoj javnosti čvrsto se tako pozicionirajući na karti poznatih i priznatih hrvatskih umjetnika – slikara. Izložba je postavljena u posebnim vitrinama, a posjetitelji svoje doživljaje i dojmove upisuju u knjigu dojmova.
Samo je otvorenje izložbe „Mjesta gdje spavaju anđeli cijelog Svijeta“ upriličeno uz 13. rođendan Muzeja anđela, uz pripomoć živih anđela i uz nezaobilazni „Ajngelekov napitek”, dok će fotografije ove svečanosti biti korištene prilikom izrade prigodnog kataloga, i u digitalnom obliku.
A anđeli? Oni su različitih oblika i dimenzija, izrađeni od različitih materijala. Izloženi su na način da je svaki anđeo postavljen na svoje posebno zasluženo mjesto i uz istaknutu priču kao poruku posjetiteljima. Donacije su u Muzej pristigle sa brojnih kontinenata i različitih zemalja, iz SAD-a, Australije, Singapura, Japana, Turske, Škotske, Nizozemske, Njemačke, Irske, Kine, Mongolije, Rumunjske, sa Malte, Cipra, Kube, i brojnih drugih. Anđeli se pažljivo čuvaju, te su arhivirani i popisani, a obzirom da kontinuirano pristižu nove donacije djelatnici Muzeja ozbiljno promišljaju o usklađivanju djelatnosti Muzeja sa Zakonom o muzejima kao i skorašnjem dodatnom proširenju izložbenog prostora.
Izložba „Mjesta gdje spavaju anđeli cijeloga Svijeta” može se razgledati svakodnevno u radno vrijeme Muzeja sve do kraja 2023. godine.
U četvrtak, 25. svibnja, u varaždinskoj Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ održana je svečana dodjela književne nagrada Mladi Krleža 2023.“
Radi se već o trećoj dodjeli te vrijedne nagrade koja se dodjeljuje po „Natječaju za neobjavljene rukopise mladih autora iz Varaždinske i Međimurske županije – do 35 godina – koji literarno, umjetničko-kreativnim diskursom, progovaraju o suvremenosti, stvaralački i tematski analiziraju aktualnost u najširem smislu tog pojma ― kulturno, društveno, ekološki, civilizacijski…“.
Ovogodišnja dodjela održana je u posebno svečanom ozračju jer će 7. srpnja biti točno 130. rođendan Miroslava Krleže, našeg najvećeg književnika koji ima neupitno varaždinsku/međimursku obiteljsku genezu.
Dobitnik nagrade za 2023. godinu (tiskani/publicirani rukopis) je Ivančan Ivan Goran Žunar za zbirku pjesama „Zrenje“.
Knjigu su, uz autora Ivana Gorana Žunara, predstavili Robertino Bartolec, dr. sc. Kristina Slunjski i Jura Ruža.
Organizatori Književnog natječaja „Mladi Krleža“ su Modernist nakladništvo i Književni salon Korzo, koji zahvaljuju svim kandidatima, njihovom trudu te darovitosti glede pristiglih rukopisa.