GONG predlaže snižavanje dobne granice za glasanje na 16 godina
Hrvatska treba sniziti dobnu granicu za glasanje na svim izborima na 16 godina, a zajedno s tim treba se implementirati...
DJEČJE BOŽIĆNICE
– Jasno je da 120 kuna neće nikoga financijski spasiti, ali htio bih roditeljima poručiti da je Gradu Varaždinu jako važno što ste rodili djecu i što se svakodnevno trudite oko njihovog odgoja, a ovo je samo jedan znak zahvale roditeljima za to.
To nije financijska mjera, to je poruka i nadam se da će se gradska politika kretati u smjeru obiteljske politike. Jedan kružni tok je uvijek lijepo imati, ali mislim da se puno više isplati ulagati u djecu i obitelj – poručio je jutros Ladislav Ilčić, čelnik Hrasta na konferenciji za novinare.
Zahvalan je i svim nastavnicima i odgajateljilma u vrtićima na pomoći pri prikupljanju zahtjeva od roditelja, ali je paradoksalnim nazvao činjenicu da škole, kao javne institucije, smiju dati Gradu podatke o djeci, a MUP navodno ne.
– Mislim da je to nelogično i na ovaj način se još jednom pokazala potreba objedinjavanja baza podataka svih državnih i javnih službi kako administracija ne bi bila prepreka ovakvo dobrim projektima. Srećom, ovaj put smo, zajedničkim djelovanjem Grada, škola, vrtića i roditelja uspjeli nadvladati tromost administrativnog sustava. Stvarno je Grad izašao u susret ljudima i nije tražio nikakve ovjere dokumenata ili nova uvjerenja o prebivalištu, što košta. Dovoljno je da se samo fotokopira osobna iskaznica djeteta i mislim da je vrlo jednostavna procedura – ustvrdio je Ilčić.
I Ilčić izračunao: učiteljima za prekucati sedam ili osam podataka treba minuta ili dvije, znači ako razrednik ima 25 djece, to je maksimalno sat vremena posla
Na pitanje kako komentira činjenicu da učitelji u školama negoduju da unosom podataka učenika iz e-dnevnika u posebno napravljenu aplikaciju, koja ni u petak prijepodne još nije radila, rade posao gradskih službenika, Ilčić je priznao je da je sve napravljeno na brzinu.
– Jesu se nastavnici malo isprsili u svojim naporima, ali ja kad sam popunjavao taj zahtjev za svoju djecu za jedan mi je trebalo niti minuta, a i njima za prekucati tih sedam ili osam podataka minutu ili dvije im je dovoljno, što znači ako razrednih ima 25 djece to je maksimalno sat vremena posla. Znam da je to Grad trebao napraviti, ali činjenica jest da je i škola podnijela nekakav teret, ali za dobrobit djece – ustvrdio je Ilčić koji je ujedno apelirao na srednje škole, čiji učenici nisu obuhvaćeni u podnošenje zahtjeva kao osnovnoškolci ili vrtićarci, da se malo više angažiraju.
– Primjerice, moja dva sina koji su srednjoškolci u školama nisu dobili nikakvu informaciju, pa apeliram na srednje škole da obavijeste djecu s područja Varaždina o načinu podnošenja zahtjeva – rekao je Ilčić.
Izvor:
Foto: Ivan Agnezović
– Tržišne nestabilnosti koje su u 2022. započele ratnim sukobima i globalnim previranjima, prelile su se i u 2023. godinu, koju ćemo uvelike pamtiti po uvođenju eura, nezapamćenoj inflaciji i divljanju cijena u svim tržišnim aspektima, od energenata i sirovina do gotovih proizvoda i usluga raznih vrsta – istaknuo je za Poslovni dnevnik Nenad Klepač, predsjednik uprave Vindije.
Dodaje da je pred kraj godine izbila je još jedna velika kriza sa žarištem na Bliskom istoku, a koja je također snažno odjeknula na globalnoj razini.
– Međutim, ranija iskustva pružila su nam značajnu razinu fleksibilnosti te smo na razini Grupe Vindija i u ovoj godini nastavili pozitivan trend poslovnih iskoraka, vodeći se prvenstveno interesom naših kupaca, zaposlenika i zajednice. Stoga ćemo, kada se podvuče crta, 2023. godinu ipak pamtiti upravo u tom kontekstu – ističe Klepač i najavio što očekuje u 2024. godini.
– U nadolazećoj poslovnoj godini, djelovanje svih subjekata u prehrambenoj industriji i dalje će nedvojbeno diktirati tržišna kretanja, s cijenama energenata, repromaterijala i ostalih sirovina u prvom redu, kao i ostali vanjski faktori koji utječu na sigurnost farmi i proizvodnih kompleksa. Zahvaljujući najvišim standardima sigurnosti, strateškim ulaganjima, pravovremeno osiguranim sredstvima i naposljetku, pomnom osluškivanju zdravstvenih i funkcionalnih afiniteta i potreba kupaca, vjerujemo da ćemo i u nadolazećem vremenu kao domaći prehrambeni lider upravo mi biti ti koji postavljaju industrijske trendove – zaključio je.
Kolika opasnost prijeti od odlagališta govori i novi slučaj iz Zagreba, kad su bili ugroženi životi.
Bio je to drugi odron smeća na Jakuševcu u manje od mjesec dana. U odronu je jedan čovjek teško ozlijeđen, amputirana mu je ruka.
Bivši gradonačelnik Bandić govorio je da će sam sebe zapaliti ako se to odlagalište ne sanira, potom je aktualni gradonačelnik Tomašević u kampanji obećavao rješenja.
No, rješenja nema. Sada Tomašević zaziva za pomoć Vladu, a rješenje je prolongirao na drugi mandat.
Ne tako davno svjedočili smo i požarima na odlagalištima.
U Osijeku je početkom listopada ove godine izbio požar nezapamćenih razmjera, zapalile su se ogromne količine plastike. Stručnjaci su tada upozoravali ljude da zatvaraju prozore i ne izlaze ako ne trebaju zbog loše kvalitete zraka.
Samo nekoliko dana kasnije izbio je požar na odlagalištu kod Oroslavlja u Zagorju. Na sreću vatrogasci su ga na vrijeme uspjeli ugasiti.
Kad god se dogodi tako nešto imamo prilike svjedočiti prepucavanju političara, od lokalne do nacionalne razine. Međutim, u većini slučajeva ti isti političari ne pridaju previše pažnje problematici smeća u Hrvatskoj.
Pa uzmimo samo za primjer Varaždin koji na ulazu u grad ima balirano smeće više od 18 godina. Te bale nisu riješene upravo zbog politike, međusobnih podmetanja, lažnih prijava i inercije sustava.
Sada, nakon 18 godina napokon se našao kompromis gradske i državne vlasti i Vlada je pristala sa sto posto iznosa financirati sanaciju. Prije toga treba riješiti sporove vezane za bale.
Koliko još treba proći vremena da se napokon shvati koliko je problem otpada u Hrvatskoj bitan, odnosno kolika opasnost prijeti sa svih tih odlagališta.