Povežite se s nama

Međimurje

Imena međimurskih naselja: svako mjesto između Mure i Drave priča svoju priču (II.)

Objavljeno:

- dana

Današnja imena međimurskih naselja manje-više su formirana, no to ne znači da uopće nisu podložna promjenama.

Neke od recentnijih promjena uključivale su imena Svete Marije, Svetog Urbana i Svetog Martina na Muri. Naselja su prošla neuspješnu mađarizaciju jer Međimurci vjerno čuvaju stare nazive svojih sela, ulica, kvartova, zaselaka i gradova. Što se, međutim, krije u korijenu imena pojedinog sela?

Plješiva gora

Zanimljivi su primjeri Pleškovca i Plešivice, čija imena imaju isti korijen. Naime, ime su dobili po slavenskom pridjevu „plješiv“, koji znači „gol“, „ogoljen“ ili „ćelav“. Naselja, gore, rijeke i druge geografske značajke u slavenskim zemljama često nose ovaj naziv. Tako se gora Plešivica nalazi i kod Jastrebarskog, dok se planina Lička Plješivica, koja pripada Dinarskom gorju, nalazi u blizini Nacionalnog parka Plitvička jezera, kod granice s Bosnom i Hercegovinom. Naziv su gore i naselja vjerojatno dobila zbog nedostatka vegetacije na zaobljenu vrhu, koji je asocirao na ćelavu glavu.

Ime Šenkovca vjerojatno je novijeg podrijetla. Mjesto se prije mađarizacije zvalo Sveta Jelena, a poslije Szentilona, što je evoluiralo u Šenkovec.

Iako ime podsjeća na planinu, Goričan nema veze s planinarstvom, niti pak s gorama ikakve vrste. Ime je nastalo od naziva Kerechen, pod kojim se posjed spominje 1255. godine. Kerechen je vrlo vjerojatno bilo prezime nekadašnjih vlasnika posjeda. Zanimljivo je da i relativno blizu Goričana, u Mađarskoj, u podregiji Nagykanizsa, postoji selo Kerecseny.

Ime Šenkovca vjerojatno je novijeg podrijetla. Mjesto se prije mađarizacije zvalo Sveta Jelena ili Sveta Helena. Nakon što su Mađari promijenili mnoga imena međimurskih naselja, Sveta Jelena postala je Szentilona, što su stari Međimurci izgovarali kao „Šentilona“. S vremenom je dodan kajkavski sufiks -ovec, čime je mjesto preimenovano u Šentilonec, pa u Šentilovec, a zatim, nakon nekog vremena, i u Šenkovec. Naravno, postoje i druge teorije o nastanku.

Nedelišće, po broju stanovnika druga općina u Republici Hrvatskoj, je ime dobilo po nedjelji, Danu Gospodnjem, o čemu svjedoči i tamošnja crkva posvećena Presvetom Trojstvu.

Mala Subotica spominje se kao Subotica u kanonskoj vizitaciji iz 1334. godine. Kasnije, u 19. stoljeću, dodan joj je atribut „Mala“, da bi se je razlikovalo od Subotice u Vojvodini. Postoji nekoliko teorija o porijeklu imena. Jedna kaže da je nazvana prema mađarskom pridjevu „szabad“, koji znači „slobodan“. Pridjev su Mađari možda preuzeli od Slavena. Prema drugoj teoriji, naselje je nazvano prema suboti, danu u tjednu kad se vjerojatno na tome mjestu u davna vremena održavao sajam.

Što se tiče Podturna, njegovo ime doslovno znači „pod toranj“, ili „pod tornjem“. U mađarskoj verziji naziv tog sjedišta općine glasio je “Battornya”.

Slična teorija postoji i za ime Murskog Središća, koje ime nije dobilo samo prema geografskom položaju „središta“ već, moguće, i prema srijedi, kad se, navode neki izvori, tamo održavao sajmeni dan. Bilo bi zanimljivo istražiti je li slovensko Središče ob Dravi ime dobilo sličnom logikom.

Mađari i Slaveni

Što se tiče Totovca, naselje je ime vjerojatno dobilo od prezimena „Tot“, što na mađarskom znači „Slaven“. Zanimljiva je i Vularija, čije ime u sadašnjem obliku dolazi od mađarskog naziva za to mjesto, Dravaullar. Prethodni korijen naziva sela možda ima veze s volovima, koje su lokalni seljaci koristili za oranje. Oporovec, s druge strane, kao i mnoga druga međimurska naselja, ime je dobio po plemiću Oporu, a spominje se već 1245. godine. Po osobnom imenu Franjo, odnosno Ferenc ili Feri, nazvani su Ferketinec i Frkanovec. Isto vrijedi i za Vugrišinec, koji je ime dobio po feudalnom gospodaru Vugriši.
Na sličan je način nazvan Hemuševec, za čiji naziv je zaslužan plemić Hemuš, kojem je 1266. godine ugarski kralj Stjepan darovao posjede na tom području. Plemić Tristan je pak dao ime naselju Krištanovec.

Naselje Totovec je ime vjerojatno dobilo od prezimena „Tot“, što na mađarskom znači „Slaven“

Za današnje nazive naselja Palovec i Palinovec zaslužna je mađarska verzija imena Pavao, koja glasi „Pal“. Sivica je svoje ime možda dobila zahvaljujući sivkastoj nijansi zemlje koja je tamo prevladavala. Mađarski naziv, Muraszilvagy, u svom korijenu skriva drvo brijesta, koje je doista nekada prekrivalo velik dio šuma u okolici, a pronalazimo i sličnost s latinskom riječju „silva“, što znači „šuma“.

Kad već spominjemo brijest, možemo spomenuti i činjenicu da je upravo to drvo odgovorno za ime sela Podbrest, koje pripada Općini Orehovica. Za potonje je prilično jasno da je nazvano po drvu oraha. Što se tiče Podturna, njegovo ime doslovno znači „pod toranj“, ili „pod tornjem“. Ćuk, ptica iz reda sovovki, zaslužna je za ime Čukovca, dok ime Miklavca dolazi od međimurske verzije osobnog imena Nikola – Mikula. Jedno od najčešćih hrvatskih prezimena, Novak, dalo je ime Novakovcu, čije staro kajkavsko ime glasi „Nezatice“.

Saska Ves

Trnje je zaslužno za ime Trnovca, dok je Slakovec nazvan po slaku, biljci iz porodice slakovki koja se smatra korovom. Nedelišće je ime dobilo po nedjelji, Danu Gospodnjem, o čemu svjedoči i tamošnja crkva posvećena Presvetom Trojstvu. Dunjkovec, naselje unutar Općine Nedelišće, spominje se još 1259. godine, a njegov naziv potječe od osobnog imena (i čestog prezimena) Dunjko. Ime Savske Vesi nema veze s rijekom Savom, već s germanskim plemenom Sasima. Oni su, naime, tijekom 16. i 17. stoljeća živjeli na području današnjeg naselja te radili kao kovači oružja i oruđa za potrebe čakovečkog dvorca i feudalnog posjeda. U korijenu imena naselja Pušćine nalazi se riječ „pustara“ ili „pustinja“, s obzirom na činjenicu da područje nije bilo gušće naseljeno do modernih vremena.

Ime Savske Vesi nema veze s rijekom Savom, već s germanskim plemenom Sasima

U Hrvatskoj još uvijek ima podosta neistraženih ojkonima, odnosno imena naselja, kao i onih za koje postoji nekoliko mogućih etimologija. Valjalo bi ih podrobno istražiti, budući da čuvaju djelić povijesti naselja, kao i, moguće, starosjedilaca koji u njima žive.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje