Povežite se s nama

Međimurje

Informatika je sve važnija, a jedno računalo dijeli od 7 do 15 učenika?!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Informatika bi od iduće školske godine trebala postati obvezan predmet učenicima petih i šestih razreda osnovnih škola. Najavila je to ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak još ljetos. Divjak smatra da će uvođenje informatike u osnovne škole riješiti i problem nedostatka informatičkih stručnjaka.

– To je i razlog naše inicijative da se iduće godine informatika uvede kao obavezan predmet u pete i šeste razrede osnovnih škola kako bi djeca dobila znanje, ali se i zainteresirala za to područje. Što se tiče programa, učenici će informatiku učiti po novom programu gdje će, osim standardnih stvari o informatici, naglasak biti i o sigurnosti na internetu, IT sigurnosti, a bit će riječi i o e-društvu i kako se u njemu snalaziti – rekla je ministrica Divjak nedavno u Varaždinu i najavila da će Ministarstvo osigurati dodatna sredstva za škole čija je informatička oprema zastarjela ili nemaju dovoljno nastavnika.

Dodatna informatička oprema imat će prioritet u izradi financijskih planova i kapitalnih ulaganja Međimurske županije za sljedeću godinu

No, jesu li osnovne škole kojima je osnivač Međimurska županija spremne za uvođenje informatike kao obveznog predmeta od iduće školske godine? U Međimurskoj županiji navode da je trenutno opremljenost škola informatičkom opremom kojima je osnivač Međimurska županija različita od škole do škole, ali da je zadovoljavajuća (od sedam do 15 učenika na računalu). 

– Međimurska županija već godinama u škole ulaže mnogo više novaca nego što je minimalnim financijskim standardima predviđeno i više nego što zahtijevaju pedagoški standardi. Gotovo sve škole koriste e-dnevnike, a nekoliko ih je uključeno i u projekt Ministarstva kao e-Škole. U ovom trenutku još nemamo podataka ni o kurikulumu nastave informatike ni o pedagoškom standardu u čijim bi ga okvirima trebalo realizirati, pa ne možemo planirati ulaganja u novu ili dodatnu informatičku opremu, koja će, sasvim sigurno, u većoj ili manjoj mjeri, biti potrebna. Načelno se može reći da će ona imati prioritet u izradi financijskih planova i planova kapitalnih i investicijskih ulaganja za sljedeću godinu, budući da bi i sama nastava o kojoj je riječ trebala započeti u rujnu 2018. – poručuju iz Međimurske županije.

Tek kad Ministarstvo znanosti i obrazovanja donese odluke i utvrdi standarde za provođenje informatike kao obveznog predmeta, u Međimurskoj županiji će znati ima li dovoljno nastavnika i profesora informatike.

– Ne očekujemo probleme u osiguravanju potrebnog broja učitelja i nastavnika, budući da je u Međimurju veći broj nezaposlenih učitelja i onih koji ne rade u struci, a među njima i onih koji su diplomirali s pojačanim predmetom informatike. Velik je broj i drugih visokoobrazovanih stručnjaka s primarnim informatičkim obrazovanjem. Neki od njih završili su i potrebnu pedagošku naobrazbu, a oni koji bi željeli raditi u školama mogu je, bude li potrebe, i steći – poručuju iz Županije.

Rano učenje informatike

Susjedna Varaždinska županija uskoro bi trebala započeti s provođenjem “Projekta ranog učenja informatike od 1. do 4. razreda osnovnih škola”, za što je u županijskom proračunu osigurano 560.000 kuna. Nastava će biti organizirana kao izvannastavna aktivnost u školama koje za to iskažu interes. Nastavu informatike u nižim razredima u Varaždinskoj županiji trenutno provodi 15 škola kojima je osnivač Županija, a u Međimurskoj županiji tek četiri škole.
 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje