Povežite se s nama

U fokusu

Inspekcija u varaždinskoj bolnici: zapošljavanje telefonista po zakonu, no bolnica ipak kažnjena!

Objavljeno:

- dana

– Uvidom u natječajnu dokumentaciju utvrđeno je da je podnositelj zahtjeva u postupku zapošljavanja na provedenom testiranju ostvario manji broj bodova u odnosu na odabranu kandidatkinju s kojom je poslodavac OB Varaždin sklopio ugovor o radu, pa stoga nije utvrđena povreda prava prednosti prilikom zapošljavanja.

Na temelju utvrđenog stanja doneseno je rješenje kojim se odbija zahtjev podnositelja zahtjeva Stanislava Brlenića za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju kao neosnovan – izvijestili su nas iz Inspektorata rada Ministarstva rada i mirovinskog sustava, koji je proveo inspekcijski nadzor u Općoj bolnici Varaždin.

Ipak kazna

Zbog sumnje u namještanje natječaja i nepridržavanja zakona prilikom zapošljavanja na radno mjesto telefonist koji je raspisan 14. ožujka ove godine, Udruga slijepih Varaždinske županije prijavila je OB Varaždin. Prijavu Inspekciji podnio je i član Udruge koji je po struci telefonist, Stanislav Brlenić, navodeći da kao osoba sa 100-postotnim invaliditetnom nije ostvario prednost pri zapošljavanju, na što prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom ima pravo.

Brlenić je, podsjećamo, u pismenom dijelu testa ostvario 9,5 od mogućih 10 bodova, dok je na usmenom dijelu ispita dobio pet. Kandidatkinja koja je zaposlena ostvarila je manje bodova na pismenom, no na usmenom ispitu dobila je devet bodova i tako ukupno imala više bodova od slijepog Brlenića, koji je telefonist po struci i ima radnog iskustva u obavljanju tog posla.

Iako Inspekcija rada nije utvrdila nepravilnosti oko zapošljavanja, utvrdili su da su OB Varaždin i odgovorna osoba počinili prekršaj.

– U nadzoru je utvrđeno da Opća bolnica Varaždin nije u roku od 15 dana od dana sklapanja ugovora o radu s izabranom kandidatkinjom o tome obavijestila osobu s invaliditetom, koja je po objavljenom javnom natječaju podnijela prijavu za to radno mjesto te se pozvala na pravo prednosti pri zapošljavanju. Stoga je protiv poslodavca i odgovorne osobe nadležnom prekršajnom sudu podnesen optužni prijedlog – navode iz Inspektorata rada.

Za navedeni prekršaj prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom predviđene su novčane kazne i to za pravnu osobu od 5000 do 30.000 kuna, a za odgovornu osobu od 1000 do 5000 kuna.

“Sporna” odredba

U Udruzi slijepih Varaždinske županije i dalje su uvjereni da je riječ o još jednom primjeru uhljebljivanja u javnoj službi na neodređeno vrijeme.

– Jasno je da dok javne ustanove budu provodile postupak testiranja u kojem je odlučujući faktor usmeni dio testa, sastavljen od jednog „banalnog“ pitanja, Zakon ne može biti primjenjiv. Tako je omogućeno da se temeljem subjektivne ocjene članova Povjerenstva istakne već unaprijed određeni kandidat temeljem političke, rodbinske ili neke druge linije, što vjerujemo da je bilo i u slučaju našeg člana. Treba naglasiti da lokalne vlasti razumiju takav način postupanja kod zapošljavanja u OB Varaždin, ali, nažalost, okreću glavu bez obzira na predizborne priče o poboljšanju statusa osoba s invaliditetom – komentirao je Janjušević.

Da upravo u usmenom dijelu ispita dolazi do najčešćih nepravilnosti u ostvarivanju tog prava potvrdili su i u Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, od kojeg je Udruga slijepih Varaždinske županije zatražila mišljenje.

– U Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom propisano je da su tijela javne uprave i pravne osobe prilikom zapošljavanja osobi s invaliditetom dužne dati prednost pod jednakim uvjetima. U Zakonu se navodi da osoba s invaliditetom može ostvariti prednost „pod jednakim uvjetima“, što podrazumijeva da osoba s invaliditetom zadovoljava sve formalne uvjete natječaja te da je ostvarila zadovoljavajuće rezultate prilikom eventualnog testiranja. Najčešće nepravilnosti u ostvarivanju prava prednosti osoba s invaliditetom pri zapošljavanju događaju se tijekom provođenja usmenog dijela testiranja, koje, ako se provodi, najčešće predviđa i intervju s kandidatom. Taj intervju se obično ocjenjuje temeljem diskrecijske ocjene poslodavca, što vrlo često dovodi do negativnog ishoda za kandidata osobu s invaliditetom, unatoč dobrim rezultatima na pisanom dijelu testiranja – izvijestili su iz Zavoda.

No, u Inspektoratu rada imaju drugačije tumačenje.

– Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, Brlenić bi imao pravo prednosti pri zapošljavanju u slučaju da je ostvario jednak ili veći broj bodova u odnosu na izabranu kandidatkinju – poručili su iz Inspektorata rada.

Slijedi žalba

Takvim tumačenjem ogorčen je i Stanislav Brlenić, koji je najavio žalbu na rješenje inspekcijskog nadzora.

– Apsurdno je da posao telefonista dobije kandidat kojem je „nabildan“ broj bodova na usmenom testiranju, a nije zvanja telefonista, a ja kao slijepa osoba i telefonist ne mogu se zaposliti u svom zvanju – najavio je Brlenić.

Sumnje u sukob interesa i politika

U Povjerenstvu koje je odlučivalo o zapošljavanju kandidata na radno mjesto telefonist bili su Slavko Horvat, Jasminka Begić, Tomislav Vrhovec, Stjepan Mraz i Vlasta Vuković Hoić, koja je ujedno i članica Upravnog vijeća OB Varaždin. S obzirom na to da je bila u povjerenstvu za zapošljavanje na radno mjesto telefonist, a potom kao članica Upravnog vijeća OB Varaždin raspravljala i donosila odluke vezane uz odluke Povjerenstva u kojem je bila članica, postavlja se pitanje nije li bila u sukobu interesa.

– Članica Upravnog vijeća Vlasta Vuković Hoić je imenovana u Upravno vijeće OB Varaždin od strane radnika OB Varaždin sukladno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Statutu OB Varaždin. Prema postupku zapošljavanja u OB Varaždin u svako povjerenstvo se imenuje jedan član predstavnik Radničkog vijeća OB Varaždin i u ovom slučaju se ne radi o sukobu interesa – očitovao se ravnatelj OB Varaždin Nenad Kudelić, kojeg smo pitali i je li bilo političkog utjecaja na zapošljavanje na radno mjesto telefonist, s obzirom na to da je majka zaposlene kandidatkinje bila na listi HNS – SDP – NS Reformisti za Općinsko vijeće Svetog Ilije na zadnjim lokalnim izborima. – OB Varaždin ne raspolaže podacima o članovima obitelji kandidata koji se javljaju za prijem u radni odnos osim ako sami kandidati ne navedu u svojoj prijavi – poručio je Kudelić.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje