Povežite se s nama

Međimurje

Interventni tim za sve krizne situacije

Objavljeno:

- dana

VOLONTIRANJE

U Čakovcu je nedavno započela provedba projekta pod nazivom “Za zajednicu – Volonterski interventni timovi”, a usmjeren je na formiranje volonterskih kriznih timova koji su neophodni u slučaju prirodnih katastrofa i kriznih situacija.

Nositelj projekta je udruga ACT Grupa, dok su Srednja škola Čakovec te Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenoga križa Čakovec partneri u projektu. Udruga ACT Grupa kroz djelovanje Volonterskog ureda Međimurje već šest godina radi na promociji i razvoju volonterstva, dok Srednja škola Čakovec također razvija program školskog volontiranja, pa se rado uključila u projekt. Projekt je vrijedan gotovo milijun kuna i u cijelosti ga financira Europska unija putem Europskoga socijalnog fonda, a njegova će provedba trajati oko godinu i pol dana.

U projekt će biti uključeni učenici trećih i četvrtih razreda srednjih škola, koji će ujedno formirati volonterske interventne timove, ali će oni koristiti cjelokupnoj zajednici Međimurske županije i šire, jer se takvi timovi odazivaju na pozive iz svih dijelova Hrvatske, ističu u udruzi ACT Grupa.
Nakon završetka projekta Crveni križ u Čakovcu imat će funkcionalan volonterski interventni tim čiji će članovi dobiti svu potrebnu opremu, a ujedno će biti kupljena dva šatora za smještaj tijekom kriznih situacija i čamac za spašavanje.

Interventni timovi odazivaju se na pozive iz cijele zemlje, pa će koristiti svima

– U ne tako davnoj povijesti bili smo svjedoci migrantske krize, kad je više od šesto tisuća izbjeglica prolazilo kroz Hrvatsku, a dio njih i kroz Međimurje. Također smo bili svjedoci velikih vodenih valova i poplava u nekim dijelovima Županije, a slično se događa i ove godine u nekim dijelovima zemlje. Upravo je u takvim kriznim situacijama zbog brzog pružanja pomoći i organizacije na terenu ključna uloga volontera. No važno ih je pripremiti i opremiti kako bi bili što učinkovitiji, ali i kako bi se mogli zaštiti od mogućih opasnosti.

Stoga je cilj ovog projekta razviti kvalitetne programe školskog volontiranja uz promicanje vrijednosti volonterstva i značaja volonterskog rada za lokalnu zajednicu u izvanrednim situacijama. Ovim će projektom Međimurje u svim budućim izvanrednim ili kriznim situacijama moći računati na tim spreman za intervenciju u vrlo kratkom vremenu – ističe Margareta Mihalić, voditeljica projekta iz udruge ACT Grupa i voditeljica Volonterskog ureda Međimurje.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje