Povežite se s nama

U fokusu

Istražili smo kako i što radi Državno odvjetništvo u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Prosječno trajanje istrage državnih odvjetništava (ŽDO Varaždin, ODO Varaždin, ODO Čakovec i ODO Koprivnica) u 2017. bilo je sedam i pol mjeseci, što je u 2018. smanjeno na prosječno četiri mjeseca

Vrlo često iz usta političara čujemo izjavu: „Neka institucije odrade svoj posao!“ Ista floskula spominje se učestalo i u medijima, a kad oni spominju institucije, najčešće aludiraju na Državno odvjetništvo. No, mnogi nemaju pojma što točno rade te institucije, odnosno čime se bave.

Nije to mali pogon. Naime, u Županijskom državnom odvjetništvu u Varaždinu uz državnu odvjetnicu radi i 14 zamjenika državne odvjetnice, od čega 11 u Kaznenom odjelu i tri u Građansko-upravnom odjelu, a tu je još 25 službenika i namještenika, od kojih dva savjetnika.

Ogroman aparat

U općinskim državnim odvjetništvima u Čakovcu, Koprivnici i Varaždinu zaposleno je, uz tri državna odvjetnika, ukupno 24 zamjenika državnih odvjetnika, i to 17 u kaznenim odjelima i sedam u građansko-upravnim odjelima. Također, zaposleno je ukupno 67 službenika i namještenika, od čega 14 savjetnika, tri stručna suradnika – socijalna pedagoga i 50 ostalih službenika i namještenika.

Kad su u pitanju odrasle osobe, najčešće se podnose kaznene prijave za kaznena djela prijetnje (čak 319 slučajeva), a slijede prijevara (152) i krađa (148)

Nije naodmet znati da je Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu (ŽDO) nadležno za područje Županijskog suda u Varaždinu, dakle za područje Međimurske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije. ŽDO postupa i pred Trgovačkim sudom u Varaždinu za područje Međimurske i Varaždinske županije, kao i pred Upravnim sudom u Zagrebu, za područje Međimurske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije.

– Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu je u prvom stupnju nadležno za progon počinitelja kaznenih djela za koje je propisana kazna zatvora preko dvanaest godina, kaznena djela koja su posebno navedena u čl. 19.c Zakona o kaznenom postupku i druga kaznena djela za koje je posebnim zakonom propisana nadležnost županijskog suda – ističe Darko Galić, zamjenik županijske državne odvjetnice u Varaždinu.

S druge pak strane, općinska državna odvjetništva nadležna su za progon počinitelja kaznenih djela za koja je propisana kazna zatvora do dvanaest godina, osim za kaznena djela navedena u članku 19.c Zakona o kaznenom postupku.

Općinska državna odvjetništva u Čakovcu, Koprivnici i Varaždinu nadležna su pak za maloljetne i mlađe punoljetne počinitelje kaznenih djela te za kazneni progon odraslih počinitelja određenih kaznenih djela na štetu djece i maloljetnika. Nadležnost Građansko-upravnog odjela Županijskoga državnog odvjetništva u Varaždinu i općinskih državnih odvjetništava u Čakovcu, Koprivnici i Varaždinu određena je Zakonom o državnom odvjetništvu i drugim zakonima.

Državno odvjetništvo odgovorno je i za vođenje kaznenog postupka do podizanja optužnice pred sudom, a nakon toga postupak vodi isključivo sud

U 2017. godini državna odvjetništva (Županijsko državno odvjetništvo Varaždin, Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu, Općinsko državno odvjetništvo Čakovec, Općinsko državno odvjetništvo Koprivnica) primila su ukupno 7810 predmeta, od čega se na predmete u kaznenim odjelima, odnosno na podnesene kaznene prijave, odnosi 3070 predmeta, a na građansko-upravne odjele 4740 predmeta.

Manje predmeta

Iduće, 2018. godine državna odvjetništva primila su ukupno 6481 predmet, od čega se na predmete u kaznenim odjelima, odnosno na podnesene kaznene prijave, odnosi 2587 predmeta, a na građansko-upravne odjele 3894 predmeta.

Pritom su prošle, 2018. godine državna odvjetništva provela ispitivanja 956 osumnjičenih i okrivljenih osoba, ispitala 1776 svjedoka te provela 637 drugih dokaznih radnji.

Kad su u pitanju odrasle osobe, najčešće se podnose kaznene prijave za kaznena djela prijetnje (čak 319 slučajeva), slijedi prijevara (152), pa zatim krađa (148). Za mlađe punoljetne osobe to su teške krađe i krađe, za maloljetnike također krađe i teške krađe, a za pravne osobe prijevare u gospodarskom poslovanju i utaje poreza i carine.
Lani su odluke o kaznenoj prijavi donesene u 77 % predmeta, a u 2017. u 77,8 % predmeta.

– Neriješeni predmeti su oni primljeni u posljednjem tromjesečju pojedine godine, dakle oni kod kojih nije bilo moguće donijeti meritornu odluku u periodu do kraja iste godine – dodaje Galić.

Prosječno trajanje istrage državnih odvjetništava (ŽDO Varaždin, ODO Varaždin, ODO Čakovec i ODO Koprivnica) u 2017. bilo je sedam i pol mjeseci, što je u 2018. smanjeno na prosječno četiri mjeseca.

Nakon istrage slijedi podizanje optužnice, pa zatim potvrđivanje iste.

U 2017. sudovi su potvrdili 878 optužnica državnih odvjetništava, što je čak 95,1 % svih podignutih optužnica o kojima su sudovi donijeli odluku. Prošle godine sudovi su potvrdili 766 optužnica državnih odvjetništava, što je 95,3 % svih podignutih optužnica o kojima su sudovi donijeli odluku.

Optužnice

Osim toga, pred sudovima je podignuto 409 optužnica o kojima još nije donesena nikakva odluka suda.

Vrlo često okrivljenici ili osumnjičeni su u istražnom zatvoru, bilo da je istraga u tijeku ili je pak podignuta ili potvrđena optužnica.

– Trajanje istražnog zatvora propisano je odredbama Zakona o kaznenom postupku, a u predmetima u kojima je određen postupa se osobito žurno. Najčešći razlozi određivanja i produljivanja istražnog zatvora su opasnost od utjecaja na svjedoke u postupku i opasnost od ponavljanja kaznenih djela ili dovršetka pokušanog kaznenog djela. Istražni zatvor prije podizanja optužnice ne smije trajati više od tri mjeseca, odnosno šest mjeseci za teža kaznena djela, što su ujedno i rokovi u kojima Državno odvjetništvo donosi svoje odluke u predmetima u kojima je određen istražni zatvor – zaključio je Galić.

Dodajmo da je Državno odvjetništvo odgovorno i za vođenje kaznenog postupka do podizanja optužnice pred sudom, a nakon toga postupak vodi isključivo sud. Na odluke suda, odnosno presude, Državno odvjetništvo se može žaliti ako smatra da je kazna u određenom slučaju preniska.

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje