Povežite se s nama

U fokusu

Istraživanje: Suočeni smo s gubitkom bioraznolikosti i prijeti nam globalna nestašica hrane

Objavljeno:

- dana

Raste svijest pojedinaca i njihova zabrinutost gubitkom prirodnih staništa. Gotovo 60 posto ispitanika u velikoj anketi međunarodne okolišne organizacije WWF izrazilo je bojazan da se svijet približava stanju nakon kojeg više nema povratka.

Također, čak 81 posto ispitanika upravo probleme vezane uz prirodu i klimatske promjene ističu kao najvažnije političke teme.

Tome su svakako pridonijeli i rezultati globalnog istraživanja o stanju biljnog i životinjskog svijeta. Naime, gotovo nestvarno je odjeknuo podatak da je čovječanstvo od 1970. godine, dakle u nešto više od pola stoljeća, zabilježilo pad od čak 69 posto u populacijama divljih vrsta.

– Gotovo svakog sata izgubimo jednu vrstu! Mi smo neodvojivi dio prirode i svaki gubitak u prirodi je gubitak za sve nas. Iako je budućnost prirodnog svijeta upitna, priroda je otporna pa uz snažan globalni sporazum koji pokreće hitnu akciju, vjerujemo da se može oporaviti – ističe Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF-a Adrije.

A svi se nadaju da se takav sporazum može ostvariti na predstojećoj UN-ovoj konferenciji o bioraznolikosti COP15, koja se od 7. do 19. prosinca održava u Montrealu.

Okolišne organizacije rade pritisak na svjetske čelnike na donošenje odluka koje bi trebale potaknuti trenutne radnje za zaustavljanje i preokretanje gubitka bioraznolikosti do 2030. godine. Iako je do sada 90 čelnika izrazilo pozitivan stav i dalo podršku ovoj inicijativi, još je dalek put do ostvarenje ambicioznog cilja. A vremena je sve manje…

Jedan od problema koji bi se mogao ispriječiti trenutnom ostvarenju inicijative su – financije. Naime, procjena je da se za aktivnosti obnove bioraznolikosti treba u svijetu godišnje izdvajati dodatnih 700 milijardi dolara. Kako bi se premostio jaz između potreba i njezinih financiranja, predlažu se dodatni fondovi, pomoć zemljama u razvoju, prenamjena dokazano štetnih subvencija.

– Čelnici moraju dati mandat svojim ministrima i pregovaračima da pretvore postojeće obveze u ambiciju i da potpišu jasan nacrt za isporuku potrebnih financijskih sredstava. Moraju svima jasno poručiti da se kriza egzistencijalne prirode može i mora rješavati u isto vrijeme kad i trenutne hitne socio-ekonomske potrebe. Nakon dva uzastopna desetljeća u kojima smo gubili bitku s prirodom, jer nisu ispunjeni globalni ciljevi oko bioraznolikosti (Aichi ciljevi), ne smijemo si priuštiti još jedno. To bi uzrokovalo još veću ljudsku patnju, produbljivanje nejednakosti i ozbiljnu ugrozu za život kakav trenutno poznajemo – zaključuje Kalauz.

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje