Povežite se s nama

Međimurje

Ivan Grahovec: „Želim čuvati uspomene i međimurski govor!“

Objavljeno:

- dana

Pjesnički duh Ivana Grahovca, kako kaže, probudio se u njegovim poznim godinama: naime, prvu je knjigu, „Minoli cajti“, objavio 2018., iste godine kada je proslavio 72. rođendan.

Grahovec je rođen u Mačkovcu. Majka mu je bila domaćica, a otac postolar. Oboje potječu iz zemljoradničkih obitelji. Nakon osnovne škole u kojoj je već tada pokazao sklonost pisanja pjesmica u rimi, naučio je postolarski zanat počevši od oca, radeći kod jednog majstora te radeći u JNA godinu i pol kao postolar. Nakon toga radio je u GK-u Međimurje, Čakovečkoj ljevaonici te u inozemstvu (Italija, Austrija i Njemačka), da bi se 1978. zaposlio u Trgocentru, odakle je i otišao u mirovinu.

Govor i uspomene

– Četrdeset godina sam radio i kao vodič-prevoditelj talijanskim lovcima. Moglo bi se reći da sam probao sve što sam stigao te stekao dosta životnog iskustva. Svojim djelima, između ostaloga, želim nas sve podsjetiti (a osobito starije generacije) na život kakav je većina nas imala te na međimurski kajkavski govor iz mladosti. Pjesme koje sam napisao pisane su govorom Mačkovca i okolice riječima kojih se sjećam te koje sam čuo i naučio govoriti od roditelja i starijih sumještana – objašnjava Grahovec.

Član je Književnoga kruga Prelog te Udruge umjetnika „Vjekoslav Majer“ iz Zagreba. Aktivan je na raznim promocijama i druženjima, na kojima sudjeluje čitanjem svoje poezije, ponajviše u satiričnom tonu.

– Potkraj 2017. imao sam tek 27 pjesama na standardu i na međimurskom jeziku. Hobi mi je fotografija pa već niz godina imam web stranicu na koju sam stavljao svoje uratke. S vremenom sam htio na mrežnu stranicu staviti i pjesme pa sam ih dao svojoj susjedi, pjesnikinji i spisateljici Veri Zemunić, da ih lektorira i pregleda. Ona mi je sugerirala da nastavim pisati te da objavim zbirku kad budem imao dovoljno pjesama. Prva promocija moje zbirke „Minoli cajti“ održana je u veljači 2018., a već u listopadu iste godine, samo osam mjeseci kasnije, predstavio sam i zbirku „Živleje teče“. Lani mi je izašla treća zbirka, „Međimurska reč“. Dio mojih pjesama objavljen je u 11 različitih zbornika. Najveća mi je podrška supruga Ivanka, koja me podržava i prati u brojnim aktivnostima te fotografira razne promocije i događanja na kojima sudjelujemo – dodaje.

I u mirovini aktivan!

Protekla je godina također bila iznimno aktivna za Grahovca. U veljači je sudjelovao na manifestaciji „Valentinovo u Prelogu“ Književnoga kruga Prelog. U ožujku je predstavljen najrecentniji broj humorističnog lista Pikač, kojem je Grahovec dao svoj doprinos. U travnju je bio dijelom događanja povodom Svjetskoga dana poezije u Varaždinu, pjesničke večeri Ružice Jukić u Maloj Subotici, promociji knjige „Negde između“ Iskre Peneve u Rijeci te promocije dviju knjiga Tatjane Jedriško Pančelat u Lovranu. U svibnju se uključio u Prvi kajkavski recital „Stara lipa“ u Vrbovcu, a u lipnju u veliki pjesnički susret u Dugome Selu.

Drugo „polugodište“ 2019. godine Grahovcu su obilježili promocija Zbornika „Žena, kraljica Života“ u Lovranu, Književne večeri u Maruševcu, susret „Po gospodski steza“ kraj Vrbovca, Glazbeni festival „Po dragome kraju“ u Adamovcu, pjesnički susret u Trakošćanu, promocija Zbornika „Draga domača rieč“ u Ivancu, promocija 7. Zbornika radova članova Književnoga kruga Prelog, razne pjesničke večeri, susreti, promocije i drugo. Uglazbljene su i tri njegove pjesme na kajkavskom: „Marica“ koja je izvedena na festivalu „Med Murom i Dravom“ u Prelogu te dvije na Glazbenom festivalu „Po dragome kraju“ u Adamovcu – „Klet“ i Ljubav med nami“.

Grahovčevo pjesništvo možda je najbolje sumirala književnica Vera Zemunić, koja je u predgovoru njegovoj zadnjoj knjizi napisala:

– Autor nije samo pjesnik osjećaja i zavičaja. On je i realist. I to sada, u ovim ljetima kada mu nisu na pameti samo “lepi minoli cajti”. Pritišće ga ne samo naša sadašnjost, nego i teret godina. “Moglo bi bole biti” kaže u jednom ciklusu. On zato sve lijepo kritizira, onako satirički. Sve u svemu, knjigu treba uzeti u ruke i pročitati. Autoru je želja da vas razgali i da i sami prosanjate o svojim prošlim danima… vi stariji, a oni mlađi neka nešto i nauče!

Sa svojim je pjesmama Grahovec lani sudjelovao na puno recitala: u Prelogu, Čukovcu, Varaždinu, Rijeci, Lovranu, Zadru, Dugome Selu, Vrbovcu, Banovu, Trakošćanu, Maruševcu, Ivancu i Sračincu:

– Prošla je godina za mene bila nepredvidljiva, zanimljiva i uspješna. Tijekom godine zajedno sa suprugom stekao sam puno novih prijatelja – bilo pjesnika, bilo ljubitelja poezije. Nastavak slijedi…

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje