Povežite se s nama

Život i društvo

Ivan Zanjko s varaždinskom adresom tijekom rata ostao bez šake, a postao poznati majstor izrade violina

Objavljeno:

- dana

Zanjko je po struci profesor fizike, kemije i biologije, a želja mu je oduvijek bila baviti se glazbom, odnosno svirati violinu. Krajem Drugoga svjetskog rata granata mu je raznijela lijevu šaku, pa je svoju želju za sviranjem po završetku rada u prosvjeti zamijenio izradom umjetničkih gudačkih instrumenata. Na natjecanju u Mittenwaldu osvojio je Zlatnu diplomu za najbolji ton violine i viole.

Ivan Zanjko iz Gornjeg Mihaljevca oduvijek je htio biti svirač violine. Ipak, zbog tragedije koju je doživio kao 10-godišnjak, njegove su se želje morale preusmjeriti. Naime, krajem Drugoga svjetskog rata kao civilna žrtva nastradao je prilikom eksplozije granate, zbog čega je izgubio lijevu šaku i oštećeno mu je srce.

Zanjko je violine počeo izrađivati 1978. godine, a do danas je izradio 173 gudačka instrumenta

Svoj je daljnji životni tijek usmjerio na školovanje u Učiteljskoj školi u Čakovcu. Već je tada počeo raditi u prosvjeti, a zatim je u Zagrebu diplomirao fiziku, kemiju i biologiju te svoje obrazovanje potom upotpunio studijem psihologije i pedagogije. Zaposlio se u Osnovnoj školi „Kata Dumbović“ u Zagrebu, gdje je devet godina bio ravnatelj i godinu dana v. d. ravnatelja. Posljednja škola u kojoj je radio bila je Drvodjelska škola Zagreb, gdje je predavao gradnju tambura, gitara i violina. Za svoj je pedagoški rad dobio Nagradu Grada Zagreba.

Sudjelovao je na čak pet svjetskih prvenstava u atletici za invalide

Međutim, s obzirom na to da je zbog eksplozije u djetinjstvu postao 80-postotni invalid, svoje je zdravlje odlučio sve to vrijeme održavati sportom, i to atletikom. Već je u Učiteljskoj školi bio najbrži sprinter, a kasnije je sudjelovao na čak pet svjetskih prvenstava u atletici za invalide, u disciplini petoboj, i na mnogim drugim natjecanjima. Zahvaljujući tomu prošao je svijeta od gotovo cijele Europe do Novog Zelanda, Australije, Singapura i Kuvajta.

Umjesto sviranja – gradnja

Radeći u školi kao predavač prirodne skupine predmeta, nikada nije zatomio svoju ljubav prema glazbi.

– Kada sam se počeo približavati mirovini, to me zabrinulo. Razmišljao sam što će sada biti sa mnom, pa sam se sjetio svoje želje iz mladosti, kada sam već počeo svirati violinu.

Njegovo se ime nalazi u Guinnessovoj knjizi rekorda – izradio je najmanju violinu na svijetu, dugu svega 30 milimetara

Onda sam si rekao: „Ivo, ne možeš svirati violinu, ali je možeš izraditi!“ – rekao je Zanjko.
Tada je, sa svojih 40-ak godina, počeo s doškolovanjem kako bi postao graditelj violina, koje su mu oduvijek bile strast. U tome je i uspio te dokazao da se i samo s jednom rukom može izraditi savršena violina. Najprije se dvije godine privatno školovao u Grazu, pa dvije godine u Beču, a zatim se uputio u Cremonu, na najveću akademiju za izradu umjetničkih violina, na kojoj školovanje traje pet godina. Ipak, ondje nije sve išlo glatko.

Svemu što je proučavao i učio pristupao je profesorski, maksimalno implementirajući znanje iz fizike, kemije i biologije u svoj rad

– Nisu me htjeli primiti kao redovnog studenta jer je uvjet studiranja bilo polaganje ispita sviranja jednog instrumenta, a ja to nisam mogao. A i bio sam „prestar“. Ali bio sam uporan. Moje dosadašnje školovanje bilo je jaka podloga: biologija, kemija, fizika i matematika su ključni predmeti za čovjeka koji se želi baviti izradom violina. Ako ne poznajete materiju iz koje ćete nešto izrađivati i ne znate gdje ćete to pronaći u prirodi, kako ćete drvo raskoliti, osušiti i raspiliti, nemate nikakve šanse – govori Zanjko.

Cremona

Svojom je upornošću te velikom željom i talentom pridobio pozornost i povjerenje respektabilnih profesora s cremonske Međunarodne škole za izradu violina (International School of Violin Making Cremona), među kojima je bio i nedavno preminuli Giovanni Battista Morassi.

Za graditelja violina školovao se u Grazu, Beču i Cremoni, a kasnije je sudjelovao na osam međunarodnih natjecanja graditelja gudačkih instrumenata

– Gio Batta bio je jedan od najvećih graditelja violina u svijetu, ali bio je i izvanredan čovjek. On me je prepoznao i dodijelio mi trojicu profesora koji su radili sa mnom. Ipak, rekao mi je tada jako teške riječi. Rekao mi je da vidi da sam strahovito velik talent i da me cijeni, ali da ću se barem pet puta dnevno sjetiti da s jednom rukom neću moći uhvatiti i obrađivati violinu. No, pronašao sam moduse kako da to činim – prisjeća se Zanjko, koji je tada pomoću škripca i stege pričvrstio predmet te ga tako obrađivao.

Za to mu je, kaže, trebalo tri puta više vremena nego nekomu tko ima obje šake, ali isplatilo se jer su njegovi radovi za cremonsku školu bili izvanredni. Svemu što je proučavao i učio pristupao je profesorski, maksimalno implementirajući znanje iz fizike, kemije i biologije u svoj rad. Iako nije službeno bio njihov polaznik, školi u Cremoni je konstantno imao pristup i kad god se nešto događalo, u svemu je sudjelovao.

– Tako sam s njima stekao veliko obrazovanje, ali nisam mogao dobiti njihovu diplomu, koja je duga čak jedan metar, i zbog toga mi je jako žao – ističe.

Savršen instrument

Zanjko je violine počeo izrađivati 1978. godine, a do danas je izradio 173 gudačka instrumenta – 16 viola, pet violončela, jedan kontrabas i 151 violinu. Njegovi instrumenti danas se nalaze po cijelom svijetu. U Hrvatskoj za takve instrumente nema velikog interesa, ali njegov daljnji rad opstoji od pokoje prodaje u Japanu, Australiji ili nekoj drugoj državi, no to je, kaže, rijetkost. Ističe da su u svemu tome njegovi instrumenti namijenjeni isključivo umjetničkome koncertnome muziciranju.

Nadalje, od svih majstorskih umjetničkih instrumenata, violinu smatra savršenim instrumentom.

– Violina može biti sastavljena od 69, 70 ili 71 elementa. Svi dijelovi moraju biti skladno spojeni u jednu cjelinu. Nadmašuje druge instrumente u svakom pogledu. Violina ima osam oktava, unutar kojih može dati 104 tona. Iako ima samo četiri žice – e, a, d i g – ona može u četiri položaja u osam oktava postići sve te zvukove. Osim toga, može dati i druge zvukove, poput vibrata i slično. Stoga je ona najsavršeniji instrument koji postoji – naglasio je.

Izgradnja

Kada izrađuje instrument od vrlo kvalitetnog drva, radi sporo kako ne bi negdje pogriješio, pa mu za izradu jedne violine treba oko 230 sati, a kada je drvo malo slabije kvalitete, onda mu treba oko 180 sati. Ovaj maestro opisao je i što je potrebno za izradu kvalitetne violine – kvalitetan javor sa stražnje i alpska smrekovina s prednje strane.

– Ta dva drva su najsretniji spoj jer javor ima brzinu širenja zvučnog vala od 4600 metara u sekundi, a smrekovina od 5260 metara u sekundi. Prema tome, kroz ovo drvo zvučni val se širi strahovitom brzinom. Što se brže zvučni val širi kroz drvo, to je violina vrednija, jer glazbenik tonove mora „izgovarati“ vrlo brzo: čim dotakne žice, zvuk mora biti „vani“. Instrument također mora dobro „izgovarati“ piano i pianissimo, a zvuk mora trajati dugo. To je sve fizika violine, a ona se zove akustika – opisuje Zanjko te dodaje da tu graditelj kao biolog i fizičar odlučuje kako će odabrati i obraditi kvalitetno drvo.

U potrazi za dobrim javorom u 15-ak godina prešao je oko 4000 kilometara u Bosni te kaže da je jedini čovjek s pejsmejkerom koji se popeo na planinu Vlašić.

Također, ovaj cijenjeni graditelj gudačkih instrumenata navodi da majstor, kada izradi instrument, mora ga isprobati sam. Osim školovanja u Cremoni, u tome mu je dodatno pomogao jedan profesor iz Zagrebačke filharmonije koji je shvatio da je Zanjko i s oštećenom rukom u stanju isprobati i ugoditi instrument.

U svom ateljeu u Blažekovoj ulici u Varaždinu ima instrumente u vrijednosti od 1000 do 7000 eura. Ne prodaje ih često, ne može ih svirati… No, njegovi instrumenti u ateljeu ne stoje beskorisni. Iako skriva svoje bilješke s tajnom izrade kvalitetne violine, rado ih posuđuje mladim talentima. Osim toga, kad je još imao atelje u Zagrebu, k njemu su na praksu dolazili učenici Drvodjelske škole.

Priznanja i izložbe

Zanjko je dosad sudjelovao na osam međunarodnih natjecanja graditelja gudačkih instrumenata: tri puta u Cremoni, tri puta u Mittenwaldu, jednom u Londonu i jednom u Moskvi. Ocjenjivala se izrada instrumenta, karakter i osobnost, majstorska ruka, zvuk, virtuoznost i kvaliteta laka. Ostvario je zapažene rezultate, a njegov najbolji rezultat je Zlatna diploma za najbolji ton violine i viole koju mu je dodijelio maestro liutaio Renato Scrollavezza, predsjednik prosudbene komisije na natjecanju u Mittenwaldu, gdje je od ukupno 200 bodova osvojio čak 183. Time je stekao veliku međunarodnu reputaciju kod glazbenika i graditelja instrumenata. U Međimurju je održao brojne izložbe, a na prestižnome Međunarodnome gudačkome natjecanju „Rudolf Matz“ dodijeljena mu je dužnost službenog servisera gudala.

Osim toga, Zanjkovo ime nalazi se i u Guinnessovoj knjizi rekorda. Njegovih je ruku djelo najmanja violina na svijetu, duga svega 30 milimetara.

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje