Povežite se s nama

U fokusu

Ivančani svoje vodovode brane referendumom, Batinić:“Nema pripajanja Ivkom-voda Varkomu“!

Objavljeno:

- dana

Set prijedloga zakona iz domene vodnoga gospodarstva, koji je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike početkom siječnja uputilo na e-savjetovanje, neprihvatljiv je za Grad Ivanec i gradsku komunalnu tvrtku Ivkom.

Tim više što zakonodavac, između ostaloga, derogira jedinice lokalne samouprave koje su vlasnici javnih isporučitelja vodnih usluga, ukazuje Milorad Batinić, ivanečki gradonačelnik i saborski zastupnik, koji u razgovoru za Regionalni tjednik najavljuje konkretne akcije.

Podsjećamo, u javnom savjetovanju do polovice veljače je set zakona koji se odnose na vode, financiranje vodnoga gospodarstva i vodne usluge. U samom prijedlogu teksta Zakona planira se objedinjavanje većih i manjih poduzeća koja se bave isporukom vode, s obzirom na to da na razini Republike Hrvatske ima više od 190 malih opskrbljivača vodom, uz velik broj lokalnih ili mjesnih vodovoda.
Bitka u Saboru
No dio predloženih zakonskih odredbi nije ni u skladu s Ustavom, naglašava Milorad Batinić.

– Temeljem prijedloga Zakona predviđeno je da na razini RH bude između 35 i 40 opskrbljivača vodom, odnosno onih koji će voditi brigu i o odvodnji. Kao predsjednik Skupštine gradske komunalne tvrtke Ivkom-vode d.o.o. i gradonačelnik koji govori u ime stanovnika Grada Ivanca, uputit ću argumentirane primjedbe na spomenuti set zakona kroz javno savjetovanje. Kao predsjednik saborskog Kluba zastupnika HNS-a, predsjedniku Kuba HDZ-a najavio sam sastanak na kome ću iznijeti primjedbe prije negoli zakon dođe na koordinaciju Vlade. HNS će sigurno biti protiv spornih zakonskih prijedloga, to više što neki od njih sadrže elemente protuustavnosti. Naime, ne možemo se složiti s određenim prijedlozima Zakona, koji sadrži elemente koji nisu u skladu s aktom s najvišom pravnom snagom u RH – rezolutan je Batinić.

Dodao je da se zamjerke prvenstveno odnose na ograničavanje mogućnosti da tvrtka Ivkom-vode (dalje: Ivkom) ostane opskrbljivač na uslužnom području koje se tek treba ustrojiti.

– Intencija Zakona je da javni isporučitelji usluga ne budu oni koji kao trgovačka društva nemaju elemente ekonomske održivosti. Činjenica je da je zakonom predložena granica za uspostavu uslužnih područja s godišnjom isporukom od 2 milijuna metara kubičnih vode. Ivkom je na godišnjoj razini s oko 900.000 m³ vode, iz čega proizlazi da on ne ispunjava kriterije za javnog isporučitelja i da bi se morao pripojiti Varkomu. Međutim, Ivkom vode imaju uhodan i financijski održiv sustav vodoopskrbe, a sredstva se  investiraju u rekonstrukciju cjevovoda i uređenje novih priključaka, održavanje kaptaža, vodosprema i drugo – pojasnio je gradonačelnik.

Ova tvrtka na svom vodoopskrbnom području ima 8632 korisnika vodovoda i 1682 korisnika kanalizacije, a  količina prodane vode lani je iznosila 882.629 metara kubičnih.

Od našeg sugovornika doznajemo da na administrativnom području Grada Ivanca nema nijednog „divljeg“ lokalnog vodovoda te da su svi potrošači priključeni na javni vodoopskrbni sustav.

– S tim se malo tko može pohvaliti u Hrvatskoj. Imali smo prije tri-četiri godine neuređeni lokalni vodovod u Prigorcu, koji je Ivkom preuzeo, ali na način da je odmah napravljen potpuno novi, s cjevovodima i priključcima. Tvrtka raspolaže s kaptažama na šest izvorišta s kapacitetom od 125 litara vode u sekundi, ima razgranatu vodoopskrbnu mrežu dužine oko 440 kilometara, 19 vodosprema s 3600 m³, prepumpne stanice, klorinatore, filtere… Redovito obavljamo monitoring kakvoće i zdravstvene ispravnosti vode za piće. Dosad nije bilo primjedbi i činjenica je da Ivančani piju najkvalitetniju vodu u Varaždinskoj županiji – naglasio je Batinić.
Bez fuzije s Varkomom
Na naše pitanje postoji li ijedan razlog zbog kojeg bi se tvrtka Ivkom trebala pripojiti Varkomu, odgovorio je niječno.

– Smatramo da Ivkom ne treba spajati s Varkomom s obzirom na to da imamo uhodani financijski i ekonomski održiv sustav vodoopskrbe, koji pruža kvalitetnu uslugu korisnicima. To se ogleda i u  novoizgrađenim vodospremama Prigorec i Pilana 2, od kojih je potonja jednim dijelom financirana sredstvima Hrvatskih voda. Tu je i investicija gradnje 1. faze kanalizacije u Bedencu vrijedna 4,36 mil. kn iz EU fondova, a slijedi i gradnja Aglomeracije Ivanec, vrijedne više od 170 mil. kn. Time će se pokrivenost gradskog područja odvodnjom premašiti 65 posto. Grad Ivanec je u suradnji sa svojom komunalnom tvrtkom iznašao i tehničko rješenje za odvodnju za sva ostala domaćinstva u preostalim naseljima u sustavu Ivkom-voda. Imamo više opcija i kroz mini-sustave sanitarne kanalizacije, mehaničke ili biološke pročistače, u idućih sedam godina obuhvatit ćemo oko 95 posto svih naselja na gradskom području – tvrdi Batinić.

Ivkom-vode su, ističe, spomenutim novim vodospremama osigurale kapacitete dovoljne da vodoopskrbom pokriju područje koje je površinom veće od bivše Općine Ivanec. Odnosno, na njezinu bivšem teritoriju može preuzeti kompletan Varkomov vodoopskrbni sustav.

– Naši građani trenutno m³ isporučene vode sa svim naknadama plaćaju 9,37 kuna, što je za više od  jedne kune jeftinije od Varkomove. Još u prvome mandatu (od 2005. godine) dočekao me dio naselja na gradskom području (Jerovec Gornji i Donji, Ribić Breg, Horvatsko) priključenih na Varkomov sustav. No, želja mještana bila je da se priključe na Ivkomov, kako bi pili vodu s Ivančice. Tada je Varkom tvrdio da nemamo dovoljno kapaciteta i mi smo napravili nove vodospreme.

Nakon toga je u dogovoru s ovom varaždinskom komunalnom tvrtkom u sustav spomenutih triju naselja puštena Ivkomova voda. Nažalost, prije dvije godine je promjenom upravljačke strukture Varkoma to naprasno prekinuto. Do danas nismo dobili odgovor zašto je to učinjeno – rekao je ivanečki gradonačelnik.
Planinska voda
Na kraju se osvrnuo i na činjenicu da je najveći otpor najavljenom pripajanju „slabijih“ vodovoda jačima zabilježen u susjednoj Lepoglavi.
– To me ni najmanje ne čudi. Naime, i građani Lepoglave žele piti vodu s Ivančice jer dobro znaju kolika je kvaliteta vode iz samog srca planine. Naša izvorišta su u njezinu podnožju –  Mrzljak, Žgano vino, Šumi… Da bi ta izvorska planinska voda iz netaknute prirode stigla do vodonosnika, treba joj između 7 i 15 godina – zaključio je Milorad Batinić.

Veliko “NE“ brzopletoj centralizaciji vodoopskrbe

– Kao saborski zastupnik poduzet ću kroz redovne procedure sve što je u mojoj moći da se promijene odredbe predloženog Zakona. Uza sve rečeno, treba znati da je pripajanje trgovačkih društava propisano zakonom i zato ne zvuči dobro poruka da je jedno trgovačko društvo samo tako moguće prisiliti da svoju imovinu preda drugom . O sudbini tvrtke Ivkom-vode odlučit će u konačnici sami građani Ivanca. Ako će trebati, izjasnit će se na referendumu žele li pripajanje Ivkomove tvrtke kćeri Varkomu ili ne. Dogodi li se da zakon na izglasavanje bude poslan ovakav kakav je sada, bez nužnih izmjena, sigurno je da ga neću podržati – naglasio je Batinić.
Jasan stav
Dodao je i da smatra neprihvatljivim provođenje centralizacija vodoopskrbe tako da županije određuju iznos naknade za razvoj, kao jedinu lokalnu komponentu cijene vode.

– Očito zakonodavac nije dobro pročitao nadležnost jedinica lokalne samouprave koje su vlasnici javnih isporučitelja vodnih usluga. Deplasirano je uopće o tome govoriti, jer zakonodavac ide linijom manjeg otpora. Naime, ako hipotetski dođe do zamišljenog objedinjavanja vodoopskrbnih sustava, županije bi se postavile kao nekakvi posrednici. Dosad je naknadu za razvoj samostalno određivala svaka JLS i činjenica je da je ona varirala ovisno o potrebama za investiranje u rekonstrukcije vodoopskrbnih i sustava odvodnje. Zalagat ću se da to i dalje ostane u njihovoj nadležnosti jer derogiranje lokalne samouprave i autonomije vlasnika javnih isporučitelja usluga, u najmanju ruku, zvuči kao da su nesposobni – najavljuje daljnje korake Milorad Batinić.

 

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje