Povežite se s nama

Međimurje

Iz Ministarstva u Grad dosad pristiglo tri milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

NOVAC

Zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić i gradonačelnica Varaždinskih Toplica Goranka Štefanić potpisali su u ponedjeljak ugovore o dodjeli sredstava iz programa povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije kroz pomoć proračunima i donacije neprofitnim organizacijama. 

Riječ je o poticajnim, namjenskim i bespovratnim sredstvima za poboljšanje energetske učinkovitosti DVD-a Gornja Poljana, u vrijednosti 124 tisuće kuna i poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade Društvenog doma Lovrentovec, vrijednosti 90 tisuća kuna. Ministarstvo gospodarstva projekt DVD-a će sufinancirati s 87 tisuća kuna dok se DVD obvezao uložiti još najmanje 37 tisuća kuna. Za Dom u Lovrentovcu Ministarstvo je dodijelilo 63 tisuće kuna, a korisnik je dužan uložiti još najmanje 27 tisuća.

Nakon što su parafirali ugovore, zamjenik ministra gospodarstva čestitao je gradskim vlastima na sve većem broju kandidiranih i odobrenih projekata. Ministarstvo gospodarstva do sada je projekte Varaždinskih Toplica financiralo s tri milijuna kuna u dvije godine.

– Ova činjenica samo pokazuje da je gradonačelnica sa svojim timom odradila krvav i težak posao, pripremu projekata, jer bez kvalitetno pripremljenih projekata sredstva nije moguće dobiti. Ono što također veseli je da je bespovratna sredstva za gospodarstvo dobila tvrtka “Obad”, oko 1,7 milijuna kuna. To znači i povećanje broja zaposlenih u proizvodnji – rekao je Leverić.

Zadovoljna što su DVD-u Gornja Poljana i Društvenom domu Lovrentovec odobrena sredstva, gradonačelnica Goranka Štefanić istaknula je da je Grad u dvije godine uložio oko dva milijuna kuna u projekte energetske učinkovitosti.

– Ministarstvo gospodarstva je zaista jako puno sredstava uložilo na područje Grada u ove dvije godine – istaknula je Goranka Štefanić. Na napomenu o dobroj suradnji Grada i gradskih udrugama i DVD-a, podsjetila je da je prvi projekt sufinanciran novcem Ministarstva bilo uređenje prostora  za Udrugu branitelja. – Sve udruge upućujemo na pisanje projekata, pritom im pomognemo sve što treba i potom zajednički apliciramo na Ministarstvo – naglasila je Štefanić. 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje