Povežite se s nama

Međimurje

Protiv izgradnje hidroelektrana: „Mura i Drava naše su blago! Nitko nema pravo uništiti ovaj jedinstveni ekosustav!“

Objavljeno:

- dana

Brojne udruge, ekološki aktivisti, ali i stručnjaci na području zaštite prirode, sve glasnije dižu svoj glas protiv najavljenih inicijativa oko izgradnji hidroelektrana na Muri i Dravi. Slovenska Vlada prema prvim je najavama razmatrala mogućnost gradnje čak osam hidroelektrana na 50 kilometara toka rijeke Mure na slovenskom teritoriju. Sada je svoje ambicije smanjila na četiri elektrane, ali koliko god da ih i bude u planu, smatraju „zeleni“, bit će ih previše.

Prosvjedni marš

– Gradnja hidroelektrana imala bi katastrofalne posljedice na tok rijeke Mure u Hrvatskoj. No, nadamo se da do toga ipak neće doći, jer Slovenija je sama tok rijeke Mura proglasila kao „Natura 2000“ područje, pa sumnjam da će Europska unija samo tako dopustiti da jedna zemlja članica pregazi zajedničku okolišnu politiku. Međimurje bi bilo izravno pogođeno promjenom režima Mure u Sloveniji. Lokalna flora i fauna bile bi pogođene već u samom procesu gradnje, ali bi stradao i migratorni koridor za ribe, došlo bi do promjena razina podzemnih voda… – pojašnjava Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove za zaštitu prirode „Međimurska priroda“.

Ravnatelj Golub je sa svojim kolegama 6. siječnja sudjelovao u Sloveniji i na prosvjednome maršu protiv gradnje elektrana na Muri.

Slovensko ministarstvo odbacilo je dosadašnje prijedloge, ali je spremno razmotriti nove ideje

– Savez „Za našu Muru“, koji okuplja desetke udruga s obiju strana granice, u posljednje je tri godine svojim izvještavanjem i prikazom druge strane priče oko gradnje elektrana uspio dovesti do toga da je tri četvrtine načelnika promijenilo mišljenje te više ne žele elektrane na svojem području. Srećom, tu je i europska inicijativa „Natura 2000“, kojom ekolozi ne plaše investitore, ali je ona u određenim stvarima obvezujuća za državu koja ju je usvojila. Naime, ako je neka država prilikom ulaska u Europsku uniju odlučila pojedine dijelove svojeg teritorija uvrstiti u europsku mrežu „Natura 2000“, ne može se sada predomisliti.

Aktivisti se protive novim elektrana na rijeci Dravi

Da bi Slovenci sada mogli raditi elektrane na Muri, trebali su prije 20 ili 30 godina negdje drugdje u svojoj državi napraviti jednaki ekosustav kao što je ovaj uz Muru. Na taj bi način kompenzirali štetu koju će napraviti eventualnom gradnjom elektrana Muri. Takva je zajednička europska politika i ne mogu se donositi jednostrane odluke – dodaje Golub.
Na tragu toga je i posljednja odluka slovenskog Ministrstva za okolje in prostor, koje je u jednom od svojih posljednjih izvještaja obavijestilo javnost da aktualni prijedlozi oko izgradnje hidroelektrana nisu prihvatljivi. Doduše, u tom istom izvještaju stoji da je to ministarstvo spremno razmotriti nove ideje i prijedloge.

I dok bi Slovenci na Muri gradili čak četiri elektrane, i hrvatski elektroprivrednici imaju slične ideje, ali na rijeci Dravi. Točnije, aktualna je inicijativa o gradnji elektrana u Podravini kod Đurđevca, Molve 1 i 2.

Betoniziranje

– Teško je ljudima koji načelničke i gradonačelničke mandate sagledavaju kroz četiri ili osam godina pokazati dugoročnu štetu koju elektrana napravi u prostoru. Građevinski lobi traži svoj dio financijskoga kolača na tržištu. S obzirom na to da je u ovom slučaju riječ o području UNESCO-vog rezervata biosfere, betoniziranje Drave ne može se promatrati izdvojeno iz cijelog sustava Mura – Drava – Dunav. Čovjek u svojoj malenkosti pojedine ljudske jedinke teško može sagledati riječni sustav Mura – Drava – Dunav u cjelini, no taj je sustav jedinstven i ono što je već snašlo Dravu u uzvodnim dijelovima snažno utječe na dinamiku rijeke u Hrvatskoj. “Svi živimo nizvodno” bila je krilatica pod kojom se jedne godine obilježavao Svjetski dan voda, i višestruka je istina skrivena u toj krilatici. Ponavljam, čovjek je uglavnom usmjeren na svoje dvorište i svojih „deset kvadrata“, a šira slika svijeta ga prečesto ne zanima – mišljenja je ravnatelj Siniša Golub.

Razvoj društva za sobom povlači i sve veću potrebu za energijom. „Zeleni“ ne bježe od te činjenice, no zagovaraju rješenja koja neće narušiti prirodnu ravnotežu.

– Struke elektroinženjera i građevinaraca čine neosporno pametni ljudi, ali sa stavovima oprečnima zaštiti prirode. Snažno zagovaraju ideju, po njima činjenicu, da nam je potrebno sve više i više električne energije i da za proizvodnju nešto treba žrtvovati. Ali oni ne vide širu sliku turističkih i ostalih potencijala naše regije ili ih ta slika jednostavno ne zanima. Uostalom, čak da taj prostor nema nikakvih potencijala, što nije točno, ali recimo da jest, zar stvarno sve treba podrediti čovjeku i potrebama njegova komoditeta? Gdje je granica kad će kapital i ljudska pohlepa stati, ustuknuti? Mislim da nitko nema odgovor na to pitanje. Zasad – zaključuje Siniša Golub.

„Ne damo Dravu ni za živu glavu“

Rijeka Drava, slažu se stručnjaci, gradnjom elektrana Varaždin, Čakovec i Donja Dubrava podnijela je svoju žrtvu u stvaranju elektroenergetskih kapaciteta Hrvatske. Svaki novi zahvat bio bi jednak katastrofi.

– Upravo zbog svoga specifičnog toka, Drava pruža stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Ne slažemo se u zadiranje u prirodno bogatstvo gradnjom hidroelektrana. Priroda, ovakva kakva je, ima svoju najveću vrijednost te je moramo očuvati – poručuje Janja Škoda, predsjednica Zaštitarsko-ekološke udruge „Senjar“ (ZEUS).
S njom se slaže i Ivana Korn Varga, voditeljica projekata zaštite prirode u hrvatskoj podružnici svjetske organizacije WWF (World Wildlife Fund).

– Ono što znamo da nije izgrađena nijedna velika hidroelektrana u Europi od proglašenja „Nature 2000“. Na području gdje se planiraju graditi Molve 1 i 2, osim „Nature 2000“ na snazi je i Regionalni park „Mura – Drava“, što je pak dio UNESCO-voga prekograničnog Rezervata biosfere „Mura – Drava – Dunav“. Rezervat je zasad proglašen između Hrvatske i Mađarske, ali postoji ideja da bude proglašen i u ostalim zemljama kroz koje prolaze ove rijeke, dakle Austriji, Sloveniji i Srbiji. Upravo dio rijeke Drave koji prolazi kroz Koprivničko-križevačku županiju je najprirodniji na cijelom dravskom toku. Javnost mora znati da mi nismo apsolutno protiv hidroenergetike, već želimo i potičemo održivu hidroenergetiku. Treba sustavno planirati i uključiti što više stručnjaka iz različitih područja kako bi se pronašlo najbolje rješenje za sve – ljude, Dravu, floru i faunu – zaključuje Korn Varga.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje