Povežite se s nama

Život i društvo

Izgubila butik i supruga, a uskoro će ostati i bez poslovnih prostora

Objavljeno:

- dana

SUDBINA

Na zadnjem ročištu na Općinskom sudu u sporu Đurđice Vlah i Varteksa prošli mjesec donesena je odluka o novom vještačenju procjene vrijednosti nekretnine kojoj prijeti ovrha. Bit će to treće vještačenje poslovnih prostora u varaždinskoj Kranjčevićoj ulici u 26 godina.

Toliko, naime, traje spor između varaždinske umirovljenice i negdašnjeg tekstilnog giganta. Prve 23 godine tužitelj je bila Đurđica Vlah, ali nakon izgubljenog sudskog spora, uloge su se okrenule. S obzirom na to da je Vlah izgubila parnicu kojom je tužila Varteks za naknadu štete uzrokovane rekonstrukcijom robne kuće na Franjevačkom trgu, Varteks zadnjih pet godina tuži nju zbog plaćanja odvjetničkih troškova.

Budući da se ona ne slaže s procjenom vrijednosti nekretnina u samoj baroknoj jezgri, zatražila je novo vještačenje. Zadnji vještak je ustvrdio da poslovni prostor u strogom centru površine 240 kvadrata vrijedi 94 tisuće eura, dok Đurđica, uspoređujući s cijenama lokala u neposrednoj blizini, smatra da je vrijednost iznad 300 tisuća eura. Novog će vještaka odrediti sud, a ona će ga platiti.

Tunel s tablom

Sve je počelo 1. travnja 1986. godine renoviranjem Varteksove robne kuće. Nasuprot robne kuće, u Kranjčevićevoj 1 Đurđica Vlah vodila je butik, a njezin suprug fotoatelje.

U Kranjčevićevoj je imala butik, a njezin suprug je vodio fotoatelje

– Premda je Varteks dobio dozvolu za rekonstrukciju zgrade u trajanju od šest mjeseci, radovi su trajali četiri godine – žali se Đurđica Vlah.

Kaže da je tijekom svih tih godina od dobrostojeće vlasnice butika u Kranjčevićevoj ulici spala na udovicu na burzi rada. U međuvremenu, tvrdi, četiri godine polaganog propadanja. – S obzirom na to da je prilikom gradnje u potpunosti zatvorena Kranjčevićeva ulica, nije bilo prilaza lokalima. Izvođač je samo stavio tunel širine 80-ak centimetara za prolaz s tablom upozorenja da “ulazite na vlastitu odgovornost” jer ulazite na gradilište. U dvorištu, gdje se nalazio suprugov lokal, smjestili su trafostanicu i dizalicu, dok se do mojih radionica, šivaonice u potkrovlju objekta, moglo jedino kroz dvorište – gradilište. I nije neka atmosfera za kupovinu modne odjeće – govori Đurđica Vlah.

Supružnici su se na kraju počeli baviti videosnimanjem i montažom. Ured im je bio u stanu, a Đurđica je formalno bila zaposlena kod supruga. No, samo godinu dana, jer u rujnu 1987. godine nenadano ostaje udovica s dvoje djece. Vlasnica privatnog poslovnog prostora u Gradu morala je posuditi novac kako bi mogla pokopati supruga.

Odbijenice

Godinu dana nakon suprugove smrti podnosi tužbu radi naknade štete zbog nemogućnosti korištenja prostora u kojemu sada vlasništvo dijeli s djecom nakon očeve ostavštine. U prosincu 1988. otvara samoposlugu koju sljedeće godine i zatvara.

U srpnju 2005. godine, dakle 17 godina nakon podnošenja tužbe, dolazi sudsko rješenje Vrhovnog suda u korist tužiteljice. Ipak, na ponovljenom suđenju na Općinskom sudu Đurđica Vlah gubi sudsku bitku. Županijski sud u Varaždinu godinu dana kasnije također presuđuje protiv nje.

– Sud je smatrao da investitor i izvođač nisu radili nikakve štetne radnje, osim što četiri godine nisam mogla koristiti svoje vlasništvo – rezignirana je.

Sve je krenulo nizbrdo kada je Đurđičin suprug 1987. iznenada preminuo

U veljači 2010. godine Vrhovni sud donosi rješenje u kojoj je predmet, nakon sada već 24 godine, odbijen kao neosnovan. U svibnju 2010. godine slijedi Ustavna tužba Đurđice Vlah koja je odbijena.

Koliko vrijedi?

Đurđica Vlah pomirila se s presudom i odlučila platiti sudske troškove. Uputila je pisani zahtjev Varteksu i Zagorje-Tehnobetonu (kao izvođaču radova) za dostavu broja žiro-računa. – Do danas mi nisu dostavljeni. Tada sam imala novac da platim, ali uporno su mi odbijali dati brojeve računa – tvrdi Vlah.

Napominje da dok je ona pismeno pregovarala o dostavljanju broja računa kako bi mogla uplatiti novac po presudi, druga strana je pokrenula ovršni postupak nad objektom. Bilo je to u rujnu 2009. godine. Tada Đurđica Vlah od tužitelja postaje tuženik.

Pet godina kasnije, u rujnu ove godine, sutkinja donosi zaključak o prodaji nekretnine na 719 tisuća kuna, na što Vlah ulaže prigovor, s obzirom na to da je u to vrijeme raspolagala već s dva vještačenja odrađena radi utvrđivanja štete. Iznos je bio puno veći.

Na zadnjoj sudskoj raspravi, 17. listopada, sudjelovao je i zadnji sudski vještak koji je ostao pri svojoj prvotnoj procjeni, a to je da poslovni prostor u strogom centru površine 240 kvadrata vrijedi 94 tisuće eura. – Nekretnina je upisana kao gospodarski objekt, no vještačena je kao obiteljska kuća – ponavlja Đurđica Vlah.
S velikom nadom, ali istovremeno i strahom čeka novu procjenu vještaka, dokument kojim bi napokon trebao završiti spor koji traje duže od dva desetljeća.

“Izostanak prihoda zbog smrti, a ne gradnje”

Općinski sud u Varaždinu je 19. prosinca 2008. godine u ponovljenom postupku odbio tužbu Đurđice Vlah i njezine djec. Neosnovanim su ocijenili njihove zahtjeve koji su od Varteksa d.d. i GP Zagorja d.d. tražili isplatu odštete radi izmakle koristi (nemogućnosti iznajmljivljanja), tako i materijalne štete nastale na samoj građevini.

– Tuženici su u odgovoru na tužbu odgovorili da su se svi radovi obavljali na temelju zakonito ishođenih dozvola (…), a slijedom takovih dozvola tuženicima je odobreno korištenje javnih površina oko tog objekta – navedeno je u obrazloženju presude.

Radovi na robnoj kući počeli su 1. travnja 1986. te su trebali biti dovršeni u veljači 1987.

– Radovi su bili pod stalnom kontrolom stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika, a  slijedom čega je došlo do nepredviđenih potreba za preinakama, pa i tri izmjene projekta, a sve na zahtjev Zavoda uz adekvatne dozvole. Stoga su tuženici ujedno istaknuli i prigovor promašene pasivne legitimacije, smatrajući da je za eventualnu štetu odgovorna tadašnja Općina Varaždin, odnosno danas Grad Varaždin – piše u presudi.

Sud navodi i da nema dvojbe da je doista došlo do određenih problema i teškoća u prilazu butiku Đurđice Vlah. Međutim, napominju da je tužiteljica sama izričito tvrdila da je njezin suprug mogao uredno raditi u tom istom prostoru, u fotografskoj radnji. – Sud zaključuje da je do izostanka prihoda ustvari došlo ne zbog gradnje, već naprotiv zbog obiteljske situacije (…) smrti prednika tužitelja. Upravo je tom činjenicom ta obitelj i ostala bez prihoda što se tiče rada – navedeno je u presudi Općinskog suda.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje