Čakovečke bazene od kada su počeli raditi posjetilo 3,5 milijuna kupača i plivača
Čakovečki bazeni ove godine napunili su četvrt stoljeća, od početka rada do danas posjetilo ih je oko 3,5 milijuna kupača...
Među brojnim udrugama civilnog društva s kojima varaždinska VANIMA trajno surađuje je i udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem „Sunce“ iz Varaždina.
Kako je među glavnim ciljevima „Sunca“ rad na potpunoj integraciji i inkluziji svih osoba s invaliditetom u društvenu zajednicu sa izjednačenim mogućnostima kao ravnopravnih sugrađana, svoj je doprinos ostvarivanju te zadaće dala i VANIMA, organizirajući za članove „Sunca“ radionicu fotografije. Ovu zanimljivu fotoradionicu vodila je vanjska suradnica VANIME Monika Rusak, a sudionici su bili Sanja Črnila, Natalija Horvat, Vjekoslav Bešenić, Danijel Zobović, Nikola Bahun, Jurica Križanec i Mario Hutinski. Radionica je održana tijekom listopada, a uz to što su dobili osnovne teorijske informacije o fotografiji, sudionici su imali priliku i sami fotografirati u varaždinskim eksterijerima.
Osim učenja i dobre zabave, rezultat radionice su i sjajne fotografije koje će javnosti biti prikazane na prigodnoj izložbi u podrumskom prostoru Centra za mlade i nezavisnu kulturu P4, u sklopu programa „Podrum ponedjeljkom“ što ga VANIMA uz potporu grada Varaždina i Ministarstva kulture i medija uspješno provodi već treću sezonu za redom, obogačujući tako kulturni i izložbeni program u gradu.
Otvorenje izložbe je u ponedjeljak, 7. studenoga, u 19 sati.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike (SUZG FOI) je stekao prestižnu EFMD akreditaciju (European Foundation for Management Development) za diplomski studijski program Ekonomika poduzetništva na razdoblje od tri godine. Ova međunarodna akreditacija potvrđuje visoku kvalitetu nastavnih procesa i pozicionira SUZG FOI među vodeće visokoobrazovne institucije u svijetu.
Radi se o međunarodno priznatoj oznaci izvrsnosti koja potvrđuje visoke standarde kvalitete u obrazovanju na visokoobrazovnim institucijama diljem svijeta, pružajući prepoznatljivost studijskih programa kod potencijalnih studenata, poslodavaca, medija i poslovnih partnera.
EFMD Programme Accreditation prepoznaje najviše standarde u obrazovanju na području menadžmenta, ekonomije i poslovne ekonomije, a stjecanjem ove akreditacije, SUZG FOI postiže međunarodnu prepoznatljivost, priznavanje kvalitete svojih studijskih programa te mogućnosti za akademsku suradnju s vodećim sveučilištima.
FOI-jev studijski program Ekonomika poduzetništva studentima nudi jedinstvenu kombinaciju ekonomskih i informatičkih znanja, pripremajući ih za uspješno poslovanje u digitalnom dobu te pružajući im kompetencije u područjima poduzetništva, marketinga, računovodstva i financija, fintech-a, upravljanja ljudskim resursima i dr. Stjecanje EFMD akreditacije za ovaj studijski program rezultat je višegodišnjih napora i predanog rada FOI-jevih nastavnika, suradnika, zaposlenika te studenata, koji su osigurali da ovaj interdisciplinarni program postane međunarodno prepoznat.
Akreditacija će dodatno ojačati ugled FOI-ja u međunarodnoj akademskoj zajednici, a studentima kao i zaposlenicima omogućiti veći pristup međunarodnim razmjenama te suradnji s prestižnim akademskim institucijama diljem svijeta. Tim povodom, dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa ističe: „Ova akreditacija potvrđuje visoke standarde kvalitete našeg studijskog programa i nastavnih procesa te predstavlja priznanje našem dugogodišnjem radu. Uz ovu međunarodnu potvrdu kvalitete, našim studentima se otvaraju još veće mogućnosti za međunarodnu mobilnost, kao i akademski i profesionalni razvoj.“
Stjecanje međunarodno priznate akreditacije dokazuje predanost Fakulteta organizacije i informatike izvrsnosti u obrazovanju. Fakultet kontinuirano teži razvoju vrhunskih, međunarodno priznatih studijskih programa, čime osigurava svojim studentima konkurentnost na globalnom tržištu rada i pristup najboljim obrazovnim standardima, ističu u FOI-ju.
Prva biciklistička krunica mladih održana u subotu, 5. listopada, okupila je njih pedesetak koje nije obeshrabrilo čak ni tmurno, hladno i kišovito jutro da se zapute biciklima na gotovo 70 km dugačak put budući da su od Svetišta Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu, preko Koprivnice do Marijinog svetišta u Molvama išli sporednim putevima radi sigurnosti.
Svoj put mladi su započeli u ludbreškoj crkvi molitvom koju je predvodio ludbreški župnik Kristijan Stojko, potom kratkim nagovorom vlč. Timoteja Inkreta, župnog vikara u Župi bl. Alojzija Stepinca u Koprivnici.
Promišljajući o simbolici ove biciklističke krunice i promatrajući bicikl koji ima prednji i stražnji kotač te središnji dio koji ga pokreće, vlč. Inkret je poručio kako bicikl govori da je čovjekova prošlost, jednostavno prošlost i poput zadnjeg kotača, ne može više mijenjati smjer. Ali prednji kotač koji mijenja svijet, govori o čovjekovoj budućnosti. Ona još nije zadana „i da je sada prilika da zadamo smjer u kojem ćemo okrenuti volan našega života, a to je baš ono što je na biciklu onaj središnji dio, ono što ga pokreće i traži ulaganje snage, kada stišćem tu pedalu ulažem snagu da se moj život kreće prema naprijed, ali uz tu snagu važna je i odluka: u kojem smjeru ćemo okrenuti naš život, gdje je naš cilj? To je ono na što nas želi potaknuti ovo hodočašće“, rekao je vlč. Inkret te potaknuo mlade da razmišljaju o tome za što se zaista vrijedi truditi u životu, što je to u njihovim životima vrijedno rada i znoja.
Podsjetio je kako s Blaženom Djevicom Marijom vjernik razmatra trenutke Isusova života koji, onome tko razmatra, njegovoj sadašnjosti daje snagu, a budućnosti usmjerenje.
– Jer jedini smjer, put, cilj za koji se zaista vrijedi potruditi jest onaj Isusov. Želimo o tome razmišljati i u tom smjeru okrenuti volan svojega života. To je naša budućnost. Ali da bismo do te budućnosti došli, potrebno je u sadašnjosti svim svojim snagama zakoračiti odnosno u ovom slučaju ‘zaklačiti’ i potruditi se doći do toga cilja – poručio je okupljenim mladima vlč. Inkret, objavila je Varaždinska biskupija.
Potom je vlč. Stojko blagoslovio bicikliste koji su još u crkvi izmolili početak krunice te je prije samog puta blagoslovio i bicikle. Tijekom vožnje, okupljeni su stali na nekoliko postaja kako bi zajedno izmolili deseticu krunice i tako izmolili jednu krunicu od Ludbrega do Koprivnice te jednu od Koprivnice do Molvi. Okupivši se u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Molvama, mladi su zajedno izmolili i treću krunicu između čijih desetica su bile meditacije te slavljeničke pjesme. Uslijedilo je svečano euharistijsko slavlje koje je predslavio župni vikar u Molvama fra Milan Gelo, OFM Conv.
Troje sudionika je podijelilo svoje dojmove s prve biciklističke krunice mladih. Antonija Rihtarić sa svojom prijateljicom na ovo bicikločašće došla je čak iz Zagreba.
– Vidjele smo objavu na društvenim mrežama, baš sam se iznenadila jer ovo je nešto novo što do sad još nisam vidjela i odlučile smo se odvažiti i krenuti svaka sa svojom nakanom – rekla je Rihtarić.
Marko Franjo poručio je kako je bilo malo naporno, ali je uz dobro društvo sve lakše, a Karlu Koštariću je bilo jako lijepo. Kako je rekao, važnu ulogu u tome da se odazove na biciklističku krunicu mladih odigrali su njegovi prijatelji. Došao je zbog društva, da možda upozna neke nove ljude, da zajedno mole i, kako je rekao, pedaliraju.
Svo troje rado pozivaju mlade da se iduće godine pridruže.