Povežite se s nama

Kultura

Izložba Nenada Opačića u palači Sermage: umjetnikova kritika civilizacije zaslijepljene tehnologijom

Objavljeno:

- dana

Istaknuti hrvatski akademski slikar i kipar obilježava 70 godina života i 55 godina od svoje prve samostalne izložbe, održane 1964. u varaždinskom HNK-u

Zahvaljujući suradnji Gradskog muzeja Varaždin, čakovečkog Muzeja Međimurja i Muzeja Croata insulanus grada Preloga, u palači Sermage postavljena je za razgled kružna izložba “Skulpture 2016. – 2019.” akademskog slikara Nenada Opačića.

“Teška“ izložba

Njome taj istaknuti hrvatski umjetnik obilježava 70 godina života i 55 godina od svoje prve samostalne izložbe, održane 1964. u varaždinskom HNK-u. Nakon premijernog održavanja izložbe u Muzeju Međimurja, do 15. rujna i Varaždinci mogu razgledati tridesetak radova nastalih u proteklih nekoliko godina u radionici vrsnoga varaždinskoga akademskog slikara i kipara. Opus Nenada Opačića bilježi zavidnih dvjestotinjak skupnih i sedamdesetak samostalnih izložbi. U svom recentnom ciklusu (posebice u onome naslovljenom „Kiborg“) Opačić nastavlja, kako to navodi u predgovoru likovni kritičar Milan Bešlić, „problematizirati istu egzistencijalističku temu, ne mijenjajući problemsko ishodište, već ga produbljuje, otkrivajući u kiparskom diskursu nove značenjske vrijednosti. Iznimno značajna dionica otkriva i kipara Opačića kojega sada usustavljujemo u onu maestralnu kiparsku liniju, koju su oblikovali u istim materijalima (u metalu, najviše u željezu i čeliku) suvremeni europski i hrvatski kipari: Chillida, Cesar, David Smith, Syd Carpenter, Bernar Venet, Džamonja, Luketić, Stahov, Stošić, i dr.“ Štoviše, Bešlić ističe da kiparske forme Nenada Opačića sažimaju tragizam svakodnevnog destruiranja ljudskosti u čovjeku i reduciranja njegove humanističke supstancije.

„I to otuđenje od vlastite ljudske prirode u puki funkcionalizam i mehaničko ponavljanje jednoličnog ritma života, oblikuje robotiziranog čovjeka u Kiborga. Upravo tu apsurdnost postojanja i egzistencijalistički tragizam, kipar problematizira u ovom ciklusu skulptura, oblikujući od tamnih dubina čovjeka i tajanstvenosti njegova bića, sublimne kiparske forme…“ piše, između ostaloga, u bogato ilustriranom katalogu koji prati izložbu čiji je postav u palači Sermage pripremila Elizabeta Igrec, viša kustosica GMV-a.

Osebujne kiparske forme Nenada Opačića sažimaju tragizam svakodnevnog destruiranja ljudskosti u čovjeku

Dodajmo da je svoju impresiju izloženih umjetničkih metalnih skulptura svog brata iznio i filozof i estetičar Đuka Opačić.

– Kiborg (p)ostaje personifikacijom samootuđenja čovjeka. Jedinu pomoć možemo očekivati od spoznaje da je tome tako! A umjetnost spoznaje svijet jedino pomoću „umjetničkog djela“. Umjetnost je samoj sebi gnoseologija, u umjetničkom djelu sadržana, a oslobođena za spoznaju i njoj primjereno djelovanje od umjetnika. Ovo se djelovanje zbiva i kao vjerovanje da se snaga umjetničkog djela može upotrijebiti za osnaženje „promjena u svijetu“, kako bi se promjene (makar kao mijene), u stvarnosti i dogodile.

Slika je poput riječi pjesnikā, koju rijeka vremena odnosi sutjeskom strmih obala: od svih bistrih voda, poezija je ona, koja se najmanje zadržava u odrazima svojih mostova – naglašava Opačić i dodaje da je „umjetnost oduvijek hitala naprijed“.

Izložba „Skulpture 2016. – 2019.” od 18. listopada krasit će i prostor Muzeja Croata Insulanus u Prelogu.

Kultura

U srijedu u Varaždinu okrugli stol – spomenik kao šaka u oko?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju, 9. listopada, u palači Herzer GMV-a održava se okrugli stol pod nazivom Spomenik kao šaka u oko?, vezan uz javnu raspravu o dokumentu Smjernice za postavljanje spomen-obilježja na području grada Varaždina.

Posljednjih godina čini se da smo puno osjetljiviji na problematiku zajedničkih, javnih prostora, što je vidljivo kroz reakcije na mnogobrojna loša rješenja u postavljanju skulptura, spomenika i ostalih sadržaja u našim gradovima i selima: ta kontroverzna rješenja degradiraju javni prostor, ali poništavaju i samu vrijednost prezentiranoga.

Grad Varaždin stoga je pokrenuo izradu smjernica koje bi definirale tu problematiku na lokalnoj razini, ali bi bile i orijentir za slične postupke na državnoj razini. Glavni cilj je definicija modela realizacije skulpture, spomenika, spomen-obilježja i plastičkog objekta u javnim prostorima grada, ali i poticanje ostalih oblika suvremenoga umjetničkog izraza u javnom prostoru, poštujući kako kriterije umjetničke suvremenosti tako i kriterije razumijevanja kompleksnoga urbanog prostora Varaždina.

Cilj Smjernica je ponuditi i modele financiranja i poticanja kvalitete produkcije te odrediti dionike za donošenje odluka. Pretpostavka za to je stvaranje kulture dijaloga, uz sudjelovanje svih zainteresiranih građana, od stručne javnosti do šire zajednice, čime bi se trebao naći model kojim će se izbjeći isključivost struke, voluntarizam politike i partikularni diktat šire javnosti.

Pritom je bitno poštovati elemente kao što su estetski kriteriji, povijesni kontekst, dobra lokacija, javna konzultacija i dugoročna održivost.

Dokument je na poticaj Grada Varaždina i GMV-a načinio interdisciplinarni tim, a dostupan je na mrežnim stranicama Grada Varaždina. O njemu će se raspravljati i na ovoj Srijedi u Muzeju, uz sudjelovanje predstavnika autorskog tima koji ga je izradio, kao i posjetitelja, koji su pozvani da se uključe u kulturni dijalog na ovu temu. Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

U tijeku sanacija građevine Starog grada u Varaždinskim Toplicama od vlage

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U tijeku su opsežni građevinski radovi u Starom gradu prema odobrenom programu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske za radove u 2024. godini.

Na spomenuti program, obnovu Starog grada kandidirao je Zavičajni muzej Varaždinske Toplice.

Radovi koji se trenutno izvode u prizemlju Starog grada, koje koristi Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, obuhvatit će sanaciju postojećih zidova uredskih prostorija od vlage i oni predstavljaju nastavak radova sanacije zidova od vlage kulturno-povijesnog objekta u centru grada Varaždinske Toplice.

Ukupna vrijednost navedenih radova s PDV-om iznosi 48.055 eura, a napredak radova obišle su pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković te ravnateljica Zavičajnog muzeja Spomenka Vlahović.

Dodajmo kako se radovi financiraju sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Varaždinske Toplice i Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice pod stalnim monitoringom Konzervatorskog odjela u Varaždinu.

Inače, Stari grad (Kaštel zagrebačkog Kaptola) u Varaždinskim Toplicama je zaštićeno nepokretno kulturno dobro koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-906. Objekt Starog grada danas je javna građevina s bogatim povijesnim nasljeđem koje se može datirati u vremenski period od 14. do 18. stoljeća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje