Povežite se s nama

Kultura

Izuzetno vrijedna arheološka otkrića: vila rustika u Beletincu

Objavljeno:

- dana

Arheološka istraživanja Beletinec

Arheološka istraživanja koja se trenutno provode u naselju Beletinec probnog su karaktera, no iznenađujući rezultati ponukali su struku i tamošnju općinu da javnosti ispričaju priču o ovom novom zanimljivom lokalitetu.

Kako to obično u arheologiji biva, prije samih istraživanja važno je čuti lokalne tradicijske priče stanovništva koje svoj kraj najbolje poznaje, a koje često dovedu do otkrića novih arheoloških lokaliteta. Mogli bismo reći kako je i ovaj put sve pokrenuto zbog jedne zanimljive priče koja se vrti oko toponima Crkvišće.

Priča koja se u naselju Beletinec prenosi s koljena na koljeno govori o crkvi koja se nekad nalazila u naselju, ali je davnih dana srušena. Pitate li nekog od mještana, svi će reći slično i uputiti vas na Crkvišće. Potaknuti ovom pričom, stručnjaci iz Gradskog muzeja Varaždin posjetili su na proljeće lokaciju za koju se tvrdilo da je Crkvišće, pa je u suradnji s Općinom Sveti Ilija i vlasnicima zemljišta dogovoreno da će se konačno arheološki ispitati to područje kako bi se saznalo o čemu se radi.Ubrzo su uz financijsku i logističku pomoć Općine Sveti Ilija i načelnika Marina Bosilja započela probna arheološka istraživanja.

Već prvi dan donio je iznenađenje koje nitko nije očekivao – antičku arhitekturu u polju. Svaka iduća pozicija koja je otvorena pokazala je da se radi o građevinskom kompleksu koji je bio grijan, o čemu svjedoči ostatak ložišta te kanal za grijanje tj. ostatak antičkog „centralnog grijanja“.

Pokretnih nalaza pronađeno je relativno malo, zbog dugogodišnjeg obrađivanja polja mehanizacijom, no njihov karakter upućuje na vrstu nalazišta koje bi se za sada, u ovim uvjetima, u blizini trase rimske ceste i uz plodne ravnice kraj rijeke Bednje moglo okarakterizirati kao rimsko gospodarstvo tj. kao vila rustika. Ovim otkrićem dokazano je da su ostaci kamene gradnje koja je godinama izoravana, a podsjećala je stanovnike na ostatke crkve, zapravo antička arhitektura.

Iako su za sada ova istraživanja opsegom manja, važna su jer su otkrila karakter Crkvišća i pokazala veliki potencijal nalazišta. Zbog toga će se ono nastaviti i sustavno istraživati, a ovisno o rezultatima, moći će se i prezentirati u prekrasnom prirodnom okruženju čijom dolinom, kao dio gorskog klanca, dominira Čevo. Osvrnemo li se oko nalazišta u tom pitoresknom pejzažu, jasnije nam je zašto su baš ovu poziciju za naseljavanje izabrali stanovnici u antici prije gotovo dvije tisuće godina.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje