Povežite se s nama

Međimurje

Jedna godina “Metalske jezgre”: prva znanstveno-istraživačka ustanova vratila znanstvenike u Međimurje

Objavljeno:

- dana

Prije godinu dana Međimurje je dobilo svoj prvi razvojno-edukacijski centar, “Metalsku jezgru”, ujedno i prvu znanstveno-istraživačku ustanovu koja je u vlasništvu jedne županije. Projektom vrijednim više od 35 milijuna kuna rekonstruiran je i revitaliziran objekt unutar bivše čakovečke vojarne, danas Centra znanja Međimurske županije.

Glavnina aktivnosti “Metalske jezgre” provodi se putem Laboratorija za Internet stvari (IoT) i Laboratorij za prototipiranje te kroz Odjel za tehnologiju, čija je najvažnija aktivnost transfer rezultata istraživanja na korisnike iz industrije, odnosno tržište.

Gospodarstvenicima se nudi mogućnost korištenja najsuvremenijih 3D skenera, 3D optičkog mjerenja, virtualnog sustava za trening zavarivanja te programa za povratno inženjerstvo, 3D modeliranje, simulaciju lijevanja i dva 3D printera, u FDM i DMLS tehnologiji. 3D printer u FMD tehnologiji jedini je printer takvih tehničkih mogućnosti u Hrvatskoj, prvi najbliži nalazi se u Milanu, a kombinacija spomenute opreme jedinstvena je u ovom dijelu Europe.

Jedna od najvećih vrijednosti “Metalske jezgre” je što je uz snažan razvoj znanstveno-istraživačkog sektora omogućila međimurskim znanstvenicima da se vrate u Međimurje i u svom rodnom zavičaju nastave razvijati znanja i vještine. Ekipu Metalske jezgre čine ravnatelj dr.sc. Mario Šercer i voditeljice odjela dr. sc. Ivana Mihalic Pokopec, dr. sc. Marina Grabar Branilović, Luka Kovačić, Slađana Radek i Zoran Kadežabek.

Od samih početaka surađuju sa znanstveno-obrazovnim i istraživačkim organizacijama, poput Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Fakultetom organizacije i informatike u Varaždinu, Međimurskim veleučilištem u Čakovcu, a odličnu suradnju uspostavili su i s Fakultetom strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilištem Bayreuth, Tehničkim sveučilištem Darmstadt i Razvojno edukacijskim centrom “Herman Holl” Sveučilišta u Reutlingenu.

U suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje u Zagrebu s Katedrom za konstruiranje i razvoj proizvoda u “Metalskoj jezgri” Čakovec izrađen je prvi diplomski rad, čiji je eksperimentalni dio u potpunosti odrađen na uređaju EOS M 290. Metalska jezgra sudjelovala je i u izradi dijelova bolida koje razvija FSB Racing team, a u suradnji s Regionalnim centrom izvrsnosti za robotske tehnologije CRTA ispisom 3D tehnologije izrađeni su dijelovi robota Ronna koji na odjelu neurokirurgije KBC Dubrava asistira prilikom izvođenja operacija.

Kontinuirano rade na transferu znanja te su u 2021. godini primili na praksu dvoje međimurskih studenata Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Uspostavili su suradnju s više gospodarskih subjekata na nacionalnoj i međunarodnoj razini, od kojih izdvajaju švicarsko poduzeće Europarts koje je jedno od vodećih europskih poduzeća u aditivnoj proizvodnji metalnih izrađevina i austrijsku tvrtku Fuchshofer Präzisionstechnik GmbH koja se bavi strojnom obradom i 3D ispisom metala.

Veliko priznanje cijelom timu koji je radio na pripremi i provedbi projekta „Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec“ primljeno je u listopadu 2021. godine. Projekt je izabran kao jedan od najboljih projekata u Hrvatskoj u kategoriji “Doprinos znanosti i inovacijama” u izboru najboljeg EU projekta u 2021. godini.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje