Povežite se s nama

Međimurje

Jelena Klinčević: „Roditelji su djeci prvi i najvažniji učitelji, posvećeni njihovoj dobrobiti!“

Objavljeno:

- dana

Proljetni mjeseci u čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ tradicionalno su rezervirani za druženje s kliničkom psihologinjom Jelenom Klinčević na predavanjima i radionicama vezanim uz roditeljstvo. Ove godine održala je šest predavanja iz psihologije roditeljstva, znanstvenog i stručnog područja razvojne psihologije.

– Brojne knjige i publikacije koje se mogu naći na tržištu na ovu temu rijetko imaju uporište u znanstvenoj teoriji, već su više komercijalno orijentirane nudeći pritom pragmatične savjete do kojih su došli sami autori, koji vrlo često uopće nisu stručnjaci za mentalno zdravlje. Upravo stoga sam putem predavanja željela upoznati javnost s rezultatima važnih znanstvenih istraživanja i činjenica koji se rijetko mogu naći u instant priručnicima za odgoj, a komentirana su iz moje perspektive koja je rezultat dugogodišnjeg kliničkog iskustva u dijagnostici i tretmanu psihičkih poremećaja kod djece i odraslih osoba – ističe Jelena Klinčević.

Predavanja su napravljena na jednostavan i razumljiv način. Izvučene su ključne poruke koje počivaju na znanstvenim spoznajama.

– Roditelji imaju veliki utjecaj, oni su prvi i najvažniji učitelji u životu, posvećeni su dobrobiti svoje djece. Faktor su u razvoju i očuvanju duševnog zdravlja na koji je moguće djelovati psihoedukativnim programima. Ako se roditelje osvijesti da je u njima snaga te da se radi o vrlo jasnim spoznajama koje sami u sebi mogu prepoznati, usvojiti i razvijati, može se mnogo učiniti u kvalitetnom odgoju djece – poručuje psihologinja Klinčević.

Anksiozni poremećaji

Činjenica je da se i odrasli i djeca teško nose sa zahtjevima modernoga života. Uz visok civilizacijski standard u smislu materijalnih mogućnosti postavlja se logično pitanje što to onda nedostaje kad već ni djeca u stvarnom životu ne funkcioniraju na zadovoljavajući način i sve je više emocionalnih poremećaja u sve ranijoj životnoj dobi.

– Problemi u psihičkoj prilagodbi djece, uglavnom razni anksiozni poremećaji, a sve više i depresija, nemaju toliko veze s općom kvalitetom života, tj. životnim standardom, oni puno više ovise o unutarnjim komponentama odnosa i načina bavljenja roditelja djecom. Djeci je važno da budu viđena i da razviju zdravu samosvijest, za što je potrebna adekvatna kombinacija roditeljske emocionalne topline te zahtjevnosti i discipline koju roditelji postavljaju pred dijete. Dosta sam govorila o roditeljskim odgojnim stilovima i primjerenim odgojnim postupcima u različitim razvojnim fazama djetinjstva, za što postoje relevantna globalna longitudinalna istraživanja koja daju vrlo jasne smjernice. Prezentirajući roditeljima različite odgojne stilove, njihove dobre i loše strane, omogućavamo im da sami uvide kakav pristup ili stil koriste i što bi možda mogli promijeniti u odgoju svoje djece – dodaje Klinčević.

Kvalitetni obiteljski odnosi

Ova su predavanja dio projekta pod nazivom „Roditelji, gdje ste?“, koji se kao sustav podrške roditeljima godinama razvija u sklopu akcije „Grad Čakovec – prijatelj djece“, čiji je centralni program škola za roditelje, organizirana u deset dvosatnih psiholoških radionica. Polazna ideja autorice programa je da dobar odgoj treba najviše pažnje posvetiti psihičkom razvoju i ravnoteži djece i roditelja u uzajamnom odnosu, a na radionicama se prezentiraju načini i metode kako to postići. Naglasak je na kvalitetnim obiteljskim odnosima kao cjeloživotnom procesu. Nova sezona psiholoških radionica bit će organizirana u jesenskim mjesecima u gradskoj Knjižnici. Informacije možete dobiti i predbilježiti se na [email protected], a dotad psihologinja poručuje:

– Odnosi utemeljeni na ljubavi trebaju kontinuitet i neometano vrijeme. Zajedništvo među članovima obitelji uključuje razgovor, igru i druženje koje ne prekida zvuk mobitela ili nekoga drugog elektroničkog uređaja. Uživajte u ljetu u krugu svojih najbližih, posvetite svoje vrijeme i energiju onima koje volite! – zaključuje psihologinja Jelena Klinčević.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje