Povežite se s nama

Kultura

Jo Nesbø, Žohari

Objavljeno:

- dana

ŠTO ČITATI

Jo Nesbø, Žohari, prev. s njem. Dalibor Joler, Profil, Zagreb, rujan 2012.

Jedina loša stvar oko Nesbøvih romana o Harryju Holeu je ta što su naši nakladnici (a dva su, Znanje i Profil) pomrsili izvorni redoslijed njihovih objava. Tako smo prvo dobili treći roman iz serije, pa četvrti, peti, šesti i sedmi, pa prvi i drugi, pa nedavno i osmi („Snjegović“, koji mi je još jedini preostao da ga pročitam), a što bi hrvatske čitatelje, ponešto ipak nenavikle da prate Nesbøa u norveškom originalu, moglo zbuniti, pa i s razlogom uzrujati.

„Žohari“ su drugi roman o Holeu, i dobri su, čak i iznenađujuće dobri, bolji od „Šišmiša“, „Nemeze“ i „Đavolje zvijezde“. U ovoj Holeovoj tajlandskoj pustolovini, u kojoj se razotkriva dramatična tema pedofilije, nema još onoga velikoga autorskoga pripovjedačkog zamaha i faustovskih moralnih implikacija kakve nalazimo u „Crvendaću“ i „Spasitelju“, ali ima svega onoga zbog čega je Jo Nesbø nedvojbeno najbolji pisac trilera današnjice: višeslojni likovi, živopisne lokacije, neobični zapleti, mračna (ovaj put i vlažna) „noireovska“ atmosfera, prirodni dijalozi, uvjerljivi odnosi i, prije svega, majstorsko pripovijedanje koje „ide kao nož kroz putar“.

Za razliku od većine suvremenih angloameričkih i mnogih drugih autora koji svoje krimiće sve češće pišu priučeno, kao solidni početnici koji, slijedeći upute iz priručnika, možda znaju spremiti dobro, ali pomalo bezukusno jelo, Nesbø je prirodni talent, bogomdani „masterchef“ koji će vam s lakoćom skuhati pravu književnu poslasticu. To je ta fina razlika između onih koji samo misle da znaju što je prava književnost i onih koji pravu književnost pišu, i to na očaravajući način.

[email protected]

Izvor:
Foto:

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje