Ada Vrtulek Gerić izložbom u Ludbregu predstavlja prekrasne heklane igračke
U sklopu programa "Ludbreg petkom" Centar za kulturu i informiranje "D. Novak" pripremio je izložbu heklanih igračaka Ade Vrtulek Gerić...
Rezultati
Prije desetak godina jedna od najsiromašnijih općina u Županiji danas ima najrazvijeniju poslovnu zonu u regiji, broj nezaposlenih je dvoznamenkast i mještani dobivaju besplatni kanalizacijski priključak
Dok će u petak sve Elizabete slaviti svoj dan, njihove imenjakinje iz Jalžabeta uz imendan će proslaviti i Dan Općine. Jer, sv. Elizabeta Ugarska zaštitnica je Jalžabeta, pa se uz taj blagdan slavi i rođendan Općine.
Općini ne trebaju rođendanski darovi jer si je sama darovala dovoljno. Nema minusa na računu, ima posla i broj nezaposlenih je simboličan. Prošle godine ih je bilo više od stotinu, ove ih je 88, a prema interesu za investiranje u Poslovnu zonu pitanje je mjeseca kad će poduzetnici radnike tražiti izvan Općine. Cilj Općine i jest otvaranje toliko radnih mjesta da svi u Jalžabetu imaju posla.
– Mislim da nema veće promocije za jednu općinu nego kad se u njoj sagrade tvornice i zapošljavaju mještani i ljudi iz šire okolice. Time se opravdava višegodišnje ulaganje u našu Poduzetničku zonu te ćemo nastaviti u njezino daljnje opremanje kako bismo mogli primiti nove investitore, a cilj nam je da u Općini imamo toliko radnih mjesta koliko i radno sposobnog stanovništva – potvrđuje načelnik Općine Jalžabet Mirko Magić.
Trenutno u Poslovnoj zoni Jalžabet rade tri firme – Ducal, Wollsdorf components i Pressglass – koje zapošlljavaju više od tisuću ljudi
Ako se nastavi dosadašnjim tempom, na to se neće morati dugo čekati. Trenutno su u zoni tri jaka investitora – Ducal, Wollsdorf components i Pressglass – koji zapošljavaju više od tisuću ljudi. Zona je velika 140 hektara, infrastrukturno je opremljeno 100 hektara i dosad je u nju uloženo više od 140 milijuna kuna. To znači da mjesta u Zoni ima i investitorima su uvjeti osigurani, pa ne nedostaje interes potencijalnih investitora. U Jalžabetu Zonu promoviraju na suvremen, proaktivan i direktan način. Prezentira se direktno na sajmovima, a takav je pristup, zaključili su lani iz resornog ministarstva – ključ uspjeha.
O Poduzetničkoj zoni Jalžabet pozitivno govore i političari i struka. Dok je izgradnja Zone još bila samo plan na papiru, bilo je puno skeptika koji nisu vjerovali da će se na polju kukuruza izgraditi poslovna zona u kojoj će tvornice otvoriti međunarodne tvrtke. – Rijetko je tko vjerovao u projekt, ali danas imamo europsku zonu s perpektivom – govori načelnik Jalžabeta Mirko Magić.
Kako i zašto je Zona Jalžabet od projekta na koji se gledalo sa sumnjom dosegla status jedne od najuspješnijih hrvatskih poslovnih zona sa sjajnom perspektivom, njezin direktor Marijan Blažin objašnjava: – Prvo i najvažnije je položaj. Dakle, odlična prometna povezanost, drugo je opremljenost i treće fleksibilnost lokalne uprave, zbog koje se vrlo brzo i lako dolazi do potrebne dokumentacije. Upravo je to razlog što su investitori radije došli u Jalžabet gdje je četvorni metar u Zoni stajao 20 eura, iako su u Slavoniji parcele mogli dobiti besplatno.
I dok Poduzetnička zona očekuje ulagače, ni u samoj Općini se ne zaostaje s ulaganjima. Već je potpisan i ugovor o prodaji starog igrališta NK Jalžabet, na kojem će KTC izgraditi trgovački centar i benzinsku pumpu. – Našim mještanima je to zaista potrebno – rekao je načelnik i najavio otvorenje za svibanj. – Time ćemo dodatno podići standard mještana, koji za svaku kupovinu više neće trebati odlaziti u Varaždin ili Ludbreg – dodao je Josip Križanić, predsjednik Općinskog vijeća Jalžabeta.
Lani je u Jalžabetu odrađeno puno projekata, a još se jačim tempom radovi nastavljaju i u ovoj godini
Ove investicije u Jalžabet – do prije deset godina jednu od najsiromašnijih općina u Županiji – nisu i neće biti i jedina ulaganja. Upravo je, kako je bilo i najavljeno, u tijeku priključivanje na kanalizaciju u naseljima Kelemen i Leštakovec. – Radovi su stajali više od šest milijuna kuna, a po IPARD programu smo dobili povrat od 4,9 milijuna kuna. Domaćinstva se besplatno priključuju, kako bi svi mogli imati kanalizaciju – rekao je Mirko Magić.
Svi projekti, sportski uspjesi i proračunski plus ne bi se, rekao je Mirko Magić, mogli ostvariti bez njegovih prvih suradnika. – Iskreno zahvaljujem predsjedniku Općinskog vijeća i saborskom zastupniku Josipu Križaniću, direktoru Inovativnog centra Jalžabet mr. Marijanu Blažinu, svom zamjeniku, svim vijećnicima Općinskog vijeća te djelatnicima Općine. Hvala im te hvala svima koji su na bilo koji način doprinjeli razvoju Općine Jalžabet i boljitku njegovih građana – ususret Danu Općine zahvaljuje načelnik ljudima bez kojih zajedno s njim možda ni blagajna ne bi bila puna, investirori ne bi hodočastili u Poslovnu zonu, a na Zavodu bi bilo više od 88 nezaposlenih Jalžabećana.
Protekla je godina očigledno u Jalžabetu bila dobra za infrastrukturne projekte. Sanirali su se problemi odvodnje, asfaltirale se ceste i uredili poljski putovi, gradili se nogostupi, izgrađena je cijela nova ulica, obnavljale se crkve i kapelice. Napisana je i Strategija razvoja Općine i izmijenjen je prostorni plan kao preduvjet za planirane investicije.
U ovoj se godini planira odraditi i više. – Uz već spomenuti trgovački centar i benzinsku pumpu, od većih investicija je u planu izgradnja pročistača otpadnih voda i kanalizacije za naselja Jalžabet i Imbriovec. Dokumentacija je gotova i projekt je preko Varkoma prijavljen na europske fondove.
Unatoč svim velikim investicijama u Jalžabetu je pravilo da se ni pod koju cijenu ne smanjuju proračunska davanja za pomoć pojedincima, udrugama i ustanovama. Umirovljenici će i ove godine dobiti uskrsnice i božićnice, roditelji će primiti jednokratnu novčanu pomoć za rođenje djeteta, stipendirat će se studenti, sufinancirati prijevoz osnovnoškolaca, a školarci slabijega imovinskog stanja će besplatno jesti u školskoj kuhinji i ići na izlete. Nisu zaboravljeni ni darovi za vrtićku djecu i školarce od svetog Nikole, a dječji vrtić se sufinancira s pola milijuna kuna godišnje. U Jalžabetu rado novčano pomognu obiteljima koje se nađu u nevolji i subvencioniraju poljoprivrednu proizvodnju.
Općina se jednako brine o svim svojim sportašima, ali ove će godine Nogometni klub Jalžabet dobiti posebnu nagradu za osvajanje županijskoga nogometnoga Kupa pobjedom nad NK Varaždinom, nakon čega je prošao i pretkolo pa odigrao 16-tinu finala s Hajdukom.
Izvor:
Foto: Ivan Agnezović
Obavještavaju se svi umirovljenici s područja Općine Cestica, čija mjesečna mirovina iznosi 400 eura ili manje, da će Općina Cestica vršiti isplatu prigodnih novčanih pomoći umirovljenicima povodom božićnih blagdana u iznosu od 30 eura.
Isplata će se vršiti u prostorijama Kulturnog centra Općine Cestica i to od 11. do 13. prosinca 2023. godine (od ponedjeljka do srijede) u vremenu od 11 do 14 sati i to sljedećim redoslijedom:
UVJET ZA ISPLATU PRIGODNE NOVČANE POMOĆI:
PRILIKOM ISPLATE OBAVEZNO JE PREDOČITI:
Iako je godina na izmaku za Općinu Petrijanec stižu još uvijek lijepe vijesti u vidu odobrenih novih sufinanciranja projekata. Jednako uspješno kako je započeta ova godina, tako će čini se i završiti novim odobrenim sufinanciranjem važnog i velikog projekta.
Radovi FAZE 2 obnove „Stare škole“ nepokretnog kulturnog dobra u samom centru Petrijanca nastavljaju se prema mogućoj dinamici a isto tako dobra je vijest da je ovo već treći projekt odobren za sufinanciranje ove velike investicije.
Faza 2 obnove ove zgrade zapravo obuhvaća građevinsko – obrtničke radove na uklanjanju stepenica i izgradnji novih stepenica sa drvenim gazištima i rukohvatom koje vode do drugog kata ove zgrade. Radovi u ovoj fazi također se sastoje od izvedbe hidroizolacije zgrade i termoizolacije sa parnom branom tavanskog poda. Nadalje radovi obuhvaćaju i izolaciju spuštenog stropa prizemlja zgrade gipskartonskim radovima i naravno izolacijom te izradu poda na prvom katu po principu tzv. seljačkog poda (drvena konstrukcija). Nadalje, radovi se sastoje i od radova na elektroinstalacijama, konkretno instalaciju komunikacije zgrade, vatrodojave i gromobranske zaštite. Video nadzor je sastavni dio ovog dijela troškovnika. U strojarskom dijelu ugrađuje se instalacija grijanja i hlađenja.
-„ Upravo zbog kompleksnosti i značaja same Stare škole koja se nalazi u centru Petrijanca kao iznimno važnog kulturnog dobra na području Općine Petrijanec sama obnova podijeljena je u više koraka odnosno faza. Prva faza koju sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost projekt „Energetska obnova zgrade kulturnog dobra Stare škole“ dok su sada u tijeku paralelno i radovi druge faze obnove ove zgrade. Cijeli proces obnove trajati će dvije godine (sada nalazimo se sada u završnoj fazi obnove) a zahtjevnost i kompleksnost same obnove i revitalizacije zgrade od nemjerljivog je značaja za našu općinu. Na vrhunski način završavamo 2023. godinu uz brojne projekte koje smo proveli i prijavili tijekom godine te smo kroz još jedan kvalitetan projekt i natječaj Ministarstva osigurali značajna bespovratna sredstva za Općinu Petrijanec“ – rekao je načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec
Nakon provedenog postupka nabave pod nazivom „Ulaganje u građevinu „Stara škola“ – Faza II“ procijenjene nabave 126.580,38 EUR-a bez PDV-a prihvaćena je ponuda tvrtke CORE UPRAVLJANJE d.o.o., vrijednosti 124.921,47 EUR-a te je potpisan Ugovor o izvođenju.
Radovi koji nisu sufinancirani prema ovom projektu prijavljeni su također na Ministarstvo Kulture i medija te se početkom 2024.g. očekuje da će biti odobreno novo sufinanciranje upravo iz tog izvora.
Zgrada stare škole nalazi se u centru mjesta Petrijanec, te je upisana u Registar kulturnih dobara RH pod reg. brojem Z-1941, kao zaštićeno kulturno dobro.
Izgrađena 1868. godine u neoklasicističkom stilu, jednokatna je klasicistička građevina sa podrumom ispod dijela prizemlja i neuređenom potkrovljem. Škola je djelovala kao obrazovna ustanova do 1955. g., namijenjena odvijanju djelatnosti odgoja i osnovnoškolskog obrazovanja. Od tog vremena nije u edukativnoj funkciji, jer je škola preseljena na novu lokaciju. Zgrada stare škole jedna je od najstarijih namjenski izgrađenih zgrada i posebno je značajna za povijest školstva u Petrijancu, te je bitno zadržati izvorni oblik.
Zgrada nije u funkciji, zbog dugogodišnjeg nekorištenja je u relativno derutnom stanju, ali bez oštećenja konstruktivnih elemenata koji bi utjecali na njenu statičku otpornost. Objekt je upisan u nepokretno kulturno dobro za koje je ishođena Uporabna dozvola za građevine izgrađene do 15. veljače 1968. g., a posljednjih se g. radila intenzivna priprema obnove te su se stekli uvjeti za obnovu.