Povežite se s nama

Međimurje

Kamping ima sve preduvjete da postane perjanica hrvatskog turizma

Objavljeno:

- dana

U Svetom Martinu na Muri je 22. i 23. listopada održan najveći godišnji skup hrvatskog kampinga koji je okupio 350 sudionika te se pokazao kao sjajan primjer kako kvalitetnim programom okupiti struku.

Ovogodišnji, 13. po redu Kongres hrvatskog kampinga ponudio je raznolika stručna predavanja od strane domaćih i stranih poznavatelja kamping sektora. Bili su izloženi i mobilne kućice i glamping šatori, kao i oprema te ostale usluge u kampingu. Kamping sezona, razvoj kampinga i trendovi, marketing i nova tržišta, nove tehnologije, pozitivni primjeri, problematika sektora te produženje sezone samo su neke od tema o kojima je bilo riječi na kongresu.

Važan skup nije propustio ni ministar turizma Gari Cappelli koji je napomenuo da 40 posto ukupnog noćenja turista otpada na mobilne kućice.

– Hrvatska ove godine ima oko milijardu i 50 milijuna eura investicija u turizmu, od čega velik dio otpada na kampove koji su opasna konkurencija privatnom smještaju i hotelima. Turističko zemljište nužno za uporabu hotela i turističkog naselja prema novom će zakonu čije donošenje očekujemo početkom iduće godine, biti vlasništvo jedinica lokalnih samouprava, a turističke tvrtke postat će zakupci koji plaćaju zakupninu između 6 i 10 kuna po četvornom metru. Vjerujem da će to uvelike olakšati daljnje investicije – rekao je ministar Capelli te napomenuo da će Hrvatska za koji dan imati podjednaki broj noćenja i turista kao što je imala cijele prošle godine.

U razvoju kampinga veliku ulogu ima Kamping udruženje Hrvatske, koje u suradnji s Ministarstvom turizma i Hrvatskom turističkom zajednicom održava edukativne radionice nastojeći potaknuti otvaranje kampova. Predsjednik Izvršnog odbora Kamping udruženja Veljko Ostojić rekao je da su brojke na razini prošle godine te istaknuo da kamping ima potencijala postati perjanica hrvatskoga turizma, no potrebno je ostvariti preduvjete za značajnije investicije, od kojih je prvi rješavanje pitanja turističkog zemljišta, a drugi smanjenje stope PDV-a.

Zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman gostima je zaželjela dobrodošlicu u županiju koja nosi dvostruku titulu Europske destinacije izvrsnosti, a od nedavno i naziv najuspješnije kontinentalne destinacije u Hrvatskoj.

– Kad smo na ovom kongresu bili na istome mjestu prije tri godine, najavili smo da ćemo u našem Masterplanu razvoja turizma predvidjeti pet kampova na području Međimurja. Možemo reći da smo na pola puta jer nedavno je u Toplicama Sveti Martin otvoren naš prvi kamp, a u izgradnji je i kamp na obiteljskom gospodarstvu obitelji Hažić, dok su u fazi pripreme još tri kampa. Sigurna sam da ćemo za dvije godine ostvariti naš cilj – poručila je zamjenica Herman.

– Mi smo mala destinacija koja ostvaruje samo 200.000 noćenja godišnje. Možda se ne možemo uspoređivati s brojkama, no možemo se uspoređivati s idejama. Mene kamp asocira na nešto održivo, zeleno, nešto što je u trendu i nešto što je dugoročno obećavajuće. Europska unija u novom razdoblju naglasak stavlja na što je moguće niži CO2 otisak. Što u turizmu može ostaviti niži CO2 otisak od kampa, i u investiciji i u eksploataciji? Hrvatska tek ima budućnost u ovom području. Stoga i mi kao mala destinacija nastojimo nešto učiniti na tom polju i iniciramo pokretanje malih obiteljskih kampova. Činjenica da smo se ponovno okupili u Međimurju veliko je priznanje za nas, a svaki ovakav događaj koji se smjesti u unutrašnjost Hrvatske, izravna je pomoć našem turizmu. To je pomoć u osvješćivanju našega stanovništva za daljnji razvoj turizma – poručio je voditelj Ureda Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula.

Svake se godine velika pažnja posvećuje i raspravi oko razvojnih pitanja kamping sektora u Hrvatskoj, problematici i izazovima razvoja te podizanju opće razine konkurentnosti hrvatskog kamping sektora, stoga je održan i okrugli stol „Osvrt na kamping sezonu i očekivanja u budućnosti.“

Laureati koji su dali poseban doprinos razvoju kampinga u Hrvatskoj su Sonja Brocca-Nastić, Livijano Kocijančić i Petar Perković.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje