Povežite se s nama

Međimurje

Kanalizacija će riješiti i problem oborinskih voda

Objavljeno:

- dana

Donja Dubrava

Marijan Varga nakon četiri godine izbivanja zbog posla u Zagrebu vratio se na mjesto načelnika Donje Dubrave.

S obzirom na višegodišnje iskustvo rada na ovome mjestu, nije mu trebalo dugo da se uhoda u posao. Prvoga radnog dana dočekalo ga je nekoliko projekata koje je započeo njegov prethodnik.

Minus u poslovanju

– S nekim projektima krenulo se ishitreno, a prije svega mislim na pješačko-biciklističke staze, koje su financijske opteretile proračun do te mjere da nam je proračun zapravo u minusu. Iako je bivši načelnik u zapisima napomenuo da je na žiro-računu 433 tisuće kuna, treba se znati da su obaveze oko 570 tisuća kuna. Iako se već ranije predlagalo da se s nekim stvarima pričeka, pogotovo jer nas čeka izgradnja kanalizacije jer se nakon tog posla ionako treba srediti prometna infrastruktura. Nažalost, nisu nas poslušali – rekao je Marijan Varga na početku razgovora.

Ono što Donjoj Dubravi nedostaje je Dom umirovljenika, a i taj bi se problem uskoro mogao riješiti prenamjenom zgrade Stare škole

A upravo je spomenuta izgradnja kanalizacijskog sustava najveći posao koji Donju Dubravu čeka u sljedećem razdoblju.
– Donja Dubrava postat će jedno veliko gradilište. Kanalizacijom rješavamo i problem odvodnje oborinskih voda. Željeli smo napraviti jedinstveni sustav za oborinske vode, međutim, već je puno toga napravljeno parcijalno, pa sada kroz analizu tražimo najbolje rješenje. Slijedi poziv mještanima da odrede poziciju priključka na kanalizaciju. Svako domaćinstvo samo određuje gdje će se postaviti priključak. On je besplatan, a izvođač radova je dužan na određeno lokaciju dovesti priključno mjesto. Na domaćinstvima je da onaj dio od priključka do kuće riješi samostalno, a nakon toga i samo priključenje je besplatno – dodaje Varga.

Ono što načelnik spočitava svojim prethodnicima je zapuštanje rada na europskim projektima. Upravo u traženju izvora financiranja kroz državne institucije i EU fondove

Varga vidi rješenje za brojne nedostatke koje je potrebno ukloniti u Donjoj Dubravi.
– Udruge i organizacije zaslužuju više pažnje koliko kroz domaće projekte, toliko i kroz europske fondove. Mnogo je natječaja preko ministarstava i agencija, koji se zadnjih četiri godine nisu koristili. Puno je udruga i manifestacija koje možemo kandidirati i na taj im način vratiti međunarodni značaj.

Nositelji projekta

Puno je turističkog potencijala. Prirodne ljepote i povijesni lokaliteti Donje Dubrave, ali i susjednih općina, kako hrvatskih tako i prekograničnih, temelj su razvoja turističke ponude.

– Turistički kapaciteti moraju biti iskorišteni. Stoga smo kandidirali jedan projekt edukacijske prirode za školsku djecu sa susjednim mađarskim općinama. Donja Dubrava je bila nositelj projekta. Dobili smo 73,5 bodova, nedostajalo nam je 1,5 bod da projekt prođe odmah u prvom krugu. U sklopu školske edukacije želja nam je da djeca dođu na jednodnevnu ili dvodnevnu školu u prirodi. Da bi se takav projekt realizirao nije dovoljna samo Donja Dubrava već se moraju uključiti i općine u okruženju – zaključuje načelnik Varga.

Jedino što D. Dubravi nedostaje je Dom umirovljenika. No, i po tom je pitanju napravljen prvi korak. Postoje zanimanja privatnih poduzetnika, a Općina bi preuredila prostor Stare škole, koji ionako već godinama zjapi prazan.
– Gospodarstvo se oporavlja, pa će time i aktivnosti u našoj poslovnoj zoni ponovno biti aktualizirane – zaključio je Varga.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje