Predstava „Ćelava pjevačica“ E. Ionescoa, Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu gostovat će 16. rujna na 24. susretu profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade Hrvatskoga centra Assitej.
Pandemijske prilike koje su izokrenule naglavačke život adolescenata u protekle dvije godine nadahnule su polaznike Kazališnog studija mladih (skupina C3), uz dramsko-pedagoško vodstvo Tanje Novak, da posegnu za dramskim klasikom Eugènea Ionescoa „Ćelava pjevačica“.
Uz propitkivanje aktualizacije teatra apsurda u apsurdu svakodnevice te parodiranja komunikacije, skupina je propitkivala i apsurdno u tjelesnom izričaju. Pritom se u proces rada kroz vikend radionice scenskog pokreta uključila i Sara Ipša, akademska glumica koja je svoj umjetnički opus započela graditi na plesnom izričaju.
Ovaj lektirni naslov, kao i pojmove antidrama i teatar apsurda tinejdžeri su prepoznali kao nešto što je njima blisko, što je itekako aktualno, što ih nasmijava i na koncu vodi prema katarzičnom očišćenju, u svijetu koji ih je iznenada zasuo vijestima o pandemiji.
U „Ćelavoj pjevačici“ nastupaju: Vita Breški, Nika Dopuđ, Dina Drožđek, Tessa Fruk, Vida Huzjak, Tvrtko Kolar, Erika Komar, Jana Kovačić, Melani Šipek i Greta Rukelj.
Festival Assitej koji će trajati od 13. do 17. rujna 2022. godine ugostit će ukupno 14 profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade iz cijele Hrvatske. Festival je natjecateljskog karaktera, a stručni žiri dodjeljuje Nagradu „Zvjezdana Ladika” za najbolji dramski i pedagoški rad te Nagradu za najbolju predstavu u cjelini.
Kazališni studio mladih oglasio je i upise u novu sezonu koji će se održati od 19. do 24. rujna te iz Kazališta pozivaju sve zainteresirane da se upišu.
– Požurite, upisi traju do popune mjesta. Više informacija o upisima u Kazališni studio mladih u novu sezonu potražite na internetskim stranicama Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu – poručuju iz HNK-a.
U utorak, 7. veljače, u 18 sati u Galeriji HDLU u Kuli stražarnici Staroga grada Varaždin održat će se otvorenje izložbe predmeta i fotografija restauratorskih radova varaždinskog akademskog umjetnika Velimira Ivezića pod nazivom „PENTImENTO/POKaJANJE ili o likovima koji nisu bili vidljivi“.
Ovo je prva od 14 izložbi iz ovogodišnjeg programa Hrvatskog društva likovnih umjetnika Varaždin.
Velimir Ivezić je likovni umjetnik i konzervator-restaurator s dozvolom Ministarstva kulture i medija za polikromiranu drvenu pokretnu baštinu, skulpture i slike na drvu i platnu te zidno slikarstvo. Samostalni je umjetnik, prezenter baštine i usporavatelj entropije.
Rođen je u Varaždinu, studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Kauzlarić-Atača i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu, također u Zagrebu.
Specijalizaciju je pohađao u Bayerische Landesamt fur Denkmalpflege, Munchen.
Svoja likovna ostvarenja izlagao je na nekoliko desetaka samostalnih i skupnih izložbi, a kao restaurator je radio na mnogim objektima kulturne baštine oko nas, što se dijelom može vidjeti iz izložbe u Galeriji HDLU otvorenoj povodom 35 godina njegovog restauratorskog rada.
Ovogodišnja suradnja Gradskog muzeja Varaždin i Galerije Zlati ajngel započinje samostalnom izložbom Tomislava Buntaka, koja se u sklopu „Srijede u Muzeju“ otvara 8. veljače.
– Buntak slika crtežom. Njegovi biblijski motivi pričaju o svijetu vizualizacije religioznih ili pak mitskih priča, utjelovljenih legendi, krajolicima božanskog ozračja i rajske atmosfere, životu Krista i svetaca, svemirskim putnicima… Čitljivo i vješto, pristupačno i direktno, slikarski slavi ljudski život i ljepotu postojanja, kao i ono što ga čini dostojnim imena Čovjek. Suzdržani kolorit prati raskoš linije i crtačku vještinu te ih gura u prvi plan. Tek je svojim ambijentalnim crtežima fluorescentnim flomasterima osvijetljenim UV rasvjetom (kao što je ciklus Hodočasnici – vizija mističnih putovanja izložen u Umjetničkom paviljonu) otvorio vrata agresivnosti boje koristeći tehnološka rješenja neonskog efekta akcentirajući to naše doba. Ovaj izlet u eksperimentalnu vizualnu senzaciju zaokružuje Buntakov interes spram suvremene komunikacije, spajajući ga s primarnim likovnim interesom i temom njegovih „klasičnih“ djela – opisao je stvaralaštvo Tomislava Buntaka voditelj Galerije „Zlati ajngel“ Darko Sačić.
Tomislav Buntak (r. 1971.), višestruko nagrađivani umjetnik, diplomirao je na Nastavničkom odsjeku ALU u Zagrebu slikarstvo u klasi prof. Miroslava Šuteja. Smatra ga se jednim od najvažnijih hrvatskih slikocrtača. Izlagao je na brojnim izložbama i sudjelovao u organizaciji različitih kulturnih i društvenih događanja. Predsjednik je HDLU-a i dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Otvorenje izložbe počinje u 19 sati u palači Sermage, a nastavlja se u Galeriji“ Zlati ajngel“.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.