Povežite se s nama

Međimurje

Kamerunski poglavica Kazo u Međimurju: Čevapi su idealni, no previše se svađate!

Objavljeno:

- dana

U Nedelišću stanuje pravi afrički poglavica. Udaljen je od svoga sela sedam tisuća kilometara, no Kazo probleme svojih mještana rješava, zahvaljujući čudima moderne tehnologije, putem društvenih mreža.

Tridesetpetogodišnji Casimir Rodriguez Nomo Nemi radi kao zavarivač u macinečkoj tvrtki Centrometal. Probleme u svom selu, Ovoabangu, rješava pomoću WhatsAppa.

– Gledam televiziju i stigne mi poruka od čovjeka kojemu je susjedova koza pojela kikiriki. Očekivao je oko 100 kilograma, a pokupio je samo 70. I traži da ja kao poglavica riješim spor. Koliko, pitam susjeda, imaš koza? Devedeset? Dobro, idemo ovako napraviti. Ti susjedu daj jednu kozu ili, ako je to previše, kad dobije mlade, daj mu jedno janje. Uvijek tražim neki balans i trudim se ući u kontekst. Nije to kao ovdje u Hrvatskoj gdje ideš na sud i platiš kaznu. Tamo dolje u mom selu ljudi ne misle na novac, a ako se netko i tuži, ne tuži se zato da ovaj drugi ode u zatvor. Žele riješiti problem i nastaviti sa životom. Jedan uzgaja kikiriki, drugi banane, treći papar, četvrti ananas… Kompenzacija je dolje jako važna – kaže Casimir.

Kazo je jedini afrički poglavica u Hrvatskoj. Njegovo pleme u Kamerunu broji dvije do tri tisuće ljudi. Govori čak četiri svjetska jezika. Hrvatski je, u 14 godina života izvrsno svladao. Djeca ga, kaže, stalno ispravljaju i tako uči. u našu zemlju doveo ga je nogomet. Kaže da u Međimurju ima sve što čovjeku treba.

Klimu bi, da može, jedinu mijenjao. Na pitanje koje mu je omiljeno jelo, odgovara:

– Čevapi su idealni. To su stvari koje dolje, na primjer, nismo imali. U našoj kulturi nema čevapa.

Na pitanje što mu se najviše sviđa u Hrvatskoj spremno odgovara: infrastruktura! No, nismo u svemu bolji od Kamerunaca. Kaže kako se kod nas nakon svađe više nitko ni ne pozdravi i gleda u oči, a u Africi, kaže, za svaki problem pronađu rješenje.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje